Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z syntezą DDS wg DL4JAL

ostol 14 Gru 2009 09:12 3990 23
  • #1 14 Gru 2009 09:12
    ostol
    Poziom 13  

Witam!
    Posiadam układ DDS wykonany według tego opisu Link
    Układ został zmontowany przez innego krótkofalowca. Niestety podczas prac z urządzeniem w którym DDS jest wykorzystywany niechcacy uszkodziłem w procesorze dwa porty sterujące TX/RX i w związku z tym postanowiłem zaprogramowac nowy procesor.

Po podłaczeniu DDS-a z nowym procesorem okazało się że krok przestrajania jest nieprawidłowy.
    Przy pierwszym uruchomieniu krok wynosi 20Hz chociaż po wejściu w menu okazuje się że jest ustawiony 1Hz. Po zmianie kroku na inny, synteza przestraja się najczęściej o krok 2x wiekszy niż ustawiony, ale nie zawsze. Np przy ustawionym 2Hz wynosi 4Hz ale czasem synteza przeskoczy o inną, losową wartość niezgodna z krokiem. Z tego co udało mi się zauważyć zmiany kroku są nieregulane. Czasem przy przestrajaniu np co 10Hz ostatnia cyfra losowo zmienia się na 5 albo na 0 co przy wybranyk kroku 10 Hz jest niemozliwe.

Uszkodzenie impulsatora wykluczyłem ponieważ po wejściu w tryb ustawiania częstotliwości BFO krok przestrajania jest prawidłowy. Po wsadzeniu oryginalnego procesora (tego z uszkodzonymi portami ) z którym nabyłem DDS-a krok przestrajania jest normalny.

Wgrywane oprogramowanie jest w wersji 3.16 tej samej co w uszkodzonym procku.
    Na innych wersjach softu dokładnie ten sam błąd.

Programowałem dwoma różnymi wersjami ISP Programmer. Programowałem dwa rózne procesory. Próbowałem wgrywać oryginalnt plik HEX ze strony bez nanoszenia moich zmian. Synteze uruchamiałem z wyjętym EPROMEM i z wsadzonym. Bez sukcesu.
    Czy ktoś miał podobny przypadek?

0 23
  • #3 14 Gru 2009 22:20
    nexia
    Poziom 18  

Z tego co pamiętam w sofcie przed wgraniem należało wpisać (ustawić) częstotliwość generatora (zegara) i jego mnożenie. Może to jest przyczyna.

0
  • #4 15 Gru 2009 07:16
    ostol
    Poziom 13  

ustawienie tego zegara ma wpływ na to co wychodzi z dds-a ale nie ma wpływu na to co pokazuje się na wyświetlaczu. Krok przestrajania powinien byc zgodny z tym co jest ustawione w menu.

0
  • #5 16 Gru 2009 21:58
    ostol
    Poziom 13  

niestety SP5TAA nie odpisuje.
    ma ktos jeszcze jakies pomysly?

0
  • #6 16 Gru 2009 22:11
    sp7mfu
    Poziom 20  

Zmajstrowałem syntezę według Jarka Sp3swj. Na jego stronie znalazłem mnóstwo przydatnych informacji. Spolszczony wsad z wymaga koniecznej edycji częstotliwości wzorca i mnożnika (ja mam scalony generator 180MHz bez mnożnika). Sądzę - jak napisał kolega nexia, że właśnie w błędnym ustawieniu tej wartości leży przysłowiowy pies (pogrzebany). Na podstronce http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/soft/INDEX.htm masz link do programiku DDSKONST.exe, którym możesz edytować plik .bin.

0
  • #7 16 Gru 2009 22:45
    nexia
    Poziom 18  

Nic się w programie nie ustawia poza zegarem i mnożnikiem więc co by mogło być powodem? No chyba że użyty impulsator podaje "dziwne" sygnały do procka, ale przecież stary procek ci chodzi dobrze z tym samym impulsatorem. Może w tym starym procku masz dobrze ustawiony zegar z mnożnikiem i dlatego on chodzi dobrze. Dwa procki które zaprogramowałeś chodzą tak samo( źle), więc logicznie rozumując tylko te ustawienia mogą to powodować. Ja zrobiłem dwa DDS-y z generatorem 160MHz również bez mnożnika i nie było żadnych problemów. Spróbuj napisać do Jarka, on na pewno odpowie i na pewno znajdzie przyczynę.Tu masz namiary
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/profile.php?mode=viewprofile&u=138879

0
  • #8 17 Gru 2009 09:31
    ostol
    Poziom 13  

Nic z tego. Pisałem z Jarkiem kilka wieczorów. Robiłem rózne próby i bez zmian. Pozostaje mi chyba poszukać jakiegos programatora i zgrac soft ze starego procka.

0
  • #9 17 Gru 2009 15:04
    sp7mfu
    Poziom 20  

Programator to nie problem. Uciąłem pół kabla od starej drukarki - pozostała ta część podpinana do portu LPT. Podlutowałem do listewki stykowej, połączyłem z goldpinami złącz ISP na płytce syntezy... Ku mojemu zaskoczeniu ISP-Prog po ustawieniu w/g Jarka (chwałaMu za dokładną instrukcję!) od razu zaczął współpracę z "gołym" prockiem.
    Nie jestem mistrzem programowania, ale może tym "programatorem" zgrasz soft.

0
  • #10 17 Gru 2009 15:11
    ostol
    Poziom 13  

Czytałeś niedokładnie. Oryginalny procek nie ma ISP.

0
  • #11 17 Gru 2009 16:42
    sq6ade
    Poziom 40  

Jaki procek miałeś w oryginale ?

0
  • #12 17 Gru 2009 17:46
    ostol
    Poziom 13  

W oryginale jest AT89C52.
    Samodzielnie zaprogramowałem przez LPT kilka sztuk AT89S52 i na każdym występował błąd ze skokiem przestrajania.
    Dzis kolega mi podesłał procek ze swojego dds-a i na jego procku też jest błąd.
    Dokładnie się przyjrzałem i wygląda to tak że skok jest x2 to co ustawiono w menu ale czasem do ostatniej przestrajanej cyfry dodawane lub odejmowane jest 1.
    Poza tym wszystkie funkcje syntezy (w tym skok przestrajania IF) działają prawidłowo.

Nie wiem czy to ma znaczenie, nie udało mi sie nigdzie wyczytać - mam wlutowane dwa DDS AD9850 bo mogą też być AD9851.

0
  • #13 17 Gru 2009 17:54
    sq6ade
    Poziom 40  

A ten AT89S52 u tego kolegi działał ok?

ostol napisał:

Nie wiem czy to ma znaczenie, nie udało mi sie nigdzie wyczytać - mam wlutowane dwa DDS AD9850 bo mogą też być AD9851.

Nie powinno - DDS tylko odbiera dane z proca - nic nie zwraca.

0
  • #14 17 Gru 2009 18:48
    ostol
    Poziom 13  

Ten procesor który dostałem od kolegi na próby też działa u niego prawidłowo.
    Jutro ma mi wysłać całego swojego zmontowanego dds-a.

0
  • #15 17 Gru 2009 19:44
    sp7mfu
    Poziom 20  

A jaki masz impulsator? Ja na mechanicznym 24 - pozycyjnym też miałem problemy. Nie mogłem precyzyjnie ustawić częstotliwości, a procek skakał o kilka kroków w stronę kręcenia a czasem nawet w przeciwną! To wszystko znikło po podłączeniu silnika krokowego ze starej drukarski z podwójnym wzmacniaczem operacyjnym. Wadą tego rozwiązania jest wielkość i ciężar silnika...
    A może masz jakieś niepewne styki na linii procek - podstawka - ścieżki - goldpiny - impulsator, które "generują" dodatkowe impulsy?

0
  • #16 17 Gru 2009 19:54
    ostol
    Poziom 13  

Impulsator mam optyczny. zakłócenia wykluczone, kabel w ekranie, poblokowane przewody, nie ma szans. Na impulsatorze mechanicznym jest ten sam błąd. Poza tym na oryginalnym procku przecież działa.
    Na moim procku przeskakiwałoby mi menu i przy strojeniu IF też by sie psuło. problem jest TYLKO przy przestrajaniu VFO.

0
  • #17 17 Gru 2009 22:08
    sq6ade
    Poziom 40  

Z punktu widzenia programu jest możliwe że enkoder może być różnie obsługiwany - a co za tym idzie różne mogą być reakcje w regulacjach - chyba że do odczytu zmian na nim i ich zależności jest użyta ta sama uniwersalna procedura.

Natomiast w tym temacie interesuje mnie kompatybilność programowa starszego procka z nowym. Ewentualne dysfunkcje są możliwe przy zastosowaniu "biedniejszego" układu, który może nie posiadać urządzeń oprogramowanych dla "bogatszego" układu.

A tutaj jest odwrotna sytuacja i to mnie ciekawi.
    Dysfunkcje w takiej sytuacji są możliwe jeśli programista nie zastosował się
    do zasady nie wykorzystywania zastrzeżonego obszaru RAM leżącej w przestrzeni SFR '51.

I zupełnie czuję się skołowany tym że podmieniany "nowszy" układ działa u kogo innego poprawnie.

W związku z powyższym - moim zdaniem trop prowadzi do błędu w "hardware" w twoim układzie.

0
  • #18 18 Gru 2009 00:36
    nexia
    Poziom 18  

Jaką wartość u ciebie ma rezonator przy procesorze, 12MHz? U kolegi jest to samo? Może spróbuj go podmienić na inny egzemplarz, bo wygląda że na płytce twojego DDS-a w stosunku do oryginału jest coś zmienione. U Jarka przecież chodził na S-ce, u DL4JAL był chyba na AT89C52.

0
  • #19 18 Gru 2009 06:45
    ostol
    Poziom 13  

wsadzałem dwa różne kwarce - 12MHz i 11,cośtam na obu to samo, ręce mi już opadają
    poza tym zdarzają się przecież sytuacje ze przy ustawionym kroku 10Hz synteza sie przestraja o 20Hz ale i o 17Hz!! Najczęściej jest to 2x

0
  • #20 18 Gru 2009 19:47
    ostol
    Poziom 13  

Ludzie naprawiłem!!!!!!!
    Najpierw okazało się, że przy zasilaniu impulsatora z oddzielnego stabilizatora 5V przestrajanie działa normalnie. Metodą prób i błędów doszedłem że mam za małe wartości resystorów w kolektorach tranzystorów w impulsatorze. Wcześniej były 1k. Zmieniłem na 22k i wszystko działa jak należy. A na fabrycznym impulsatorze nadal nie działa. Poprosty jest marnej jakości. A nadal zastanawia mnie dlaczego menu i inne bajery wykorzystujące impulsator działały prawidłowo.
    Tutaj można obejrzeć moją konstrukcję Link

0
  • #21 18 Gru 2009 23:26
    sq6ade
    Poziom 40  

ostol napisał:
    A nadal zastanawia mnie dlaczego menu i inne bajery wykorzystujące impulsator działały prawidłowo.

Hmm - musisz się cofnąć kilka postów w górę i przeczytać dlaczego jest to możliwe.

p.s.
    ostol napisał:

Tutaj można obejrzeć moją konstrukcję Link

Widać że że bardzo starannie wykonujesz swoje konstrukcje , zarówno elektronikę jak i mechanikę.
    Tylko jedno mi ciut nie pasuje - co zresztą zauważam też u innych konstruktorów:
    Po diabła eksponować dosyć paskudną ramkę wyświetlacza LCD?
    Przecież dużo ładniej jest jak okno jest tylko na wymiar pola odczytowego plus "szybka" na wymiar z plexi. ;)
    Pozdr.

0
  • #22 19 Gru 2009 10:54
    nexia
    Poziom 18  

Cytat:
    Tylko jedno mi ciut nie pasuje - co zresztą zauważam też u innych konstruktorów:
    Po diabła eksponować dosyć paskudną ramkę wyświetlacza LCD?

No fakt dużo jest takich konstruktorów, ale czasami wycofanie wyświetlacza w głąb koliduje z innym elementem. Też tak niestety mam bo impulsator tarł by mi po wyświetlaczu. W tym układzie wyświetlacz praktycznie nie wystaje od wewnątrz. Jeżeli płyta czołowa będzie również tego samego koloru to to jeszcze ujdzie.

Bardziej frapuje mnie te łożysko impulsatora w tym kleju. To Ci długo nie wytrzyma, a zrobić może identyczne problemy w przyszłości. Tą gałką będziesz duuużo kręcił.

Tak na marginesie powiem bo zrobiłem takich impulsatorów optycznych już parę, nie wszystkie tarcze szczelinowe chcą prawidłowo działać z oryginalnymi fototranzystorami z myszki komputerowej. Najlepiej więc stosować całość optyki z myszki.

0
  • #23 19 Gru 2009 14:29
    sp7mfu
    Poziom 20  

Ja mam teraz na tapecie "videomyszkoenkoder". Oto jako gałkę, podstawę i łożyska wykorzystuję bęben od głowic video z magnetowidu. Reszta - jak u kolegów z myszy. Nie robiłem specjalnej płytki pod fototranzystory i diodę oświetlającą, a zamiast tego odciąłem kawałek płytki z myszki. Sądzę, że jej konstruktor lepiej ode mnie popracował nad ustawieniem elementów. No i kółko obowiązkowo od tej samej myszki.

0