Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp 21LS90 (11AK44) - czy one cykają jak zegarki?

14 Gru 2009 11:23 3049 10
  • Poziom 24  
    Witam

Dostalem do naprawy w/w TV . Klient stwierdził ze TV pracuje normalnie jednak po wyłączeniu do standby po około 10 minutach zaczyna cykać jak zegarek i czasami nie mozna go włączyć -klient w nocy nie moze przez niego spać :D. Po otwarciu okazało się ze na stanby słychać bardzo cichutkie cykanie jakby zegarek na rekę siedzial w miejscu transformatora przetwornicy bo to z jego okolicy wydobywał sie ten dźwiek . Pomyslałem ze facet chyba przesadza bo cykanie słychać owszem ale dopiero po otwarciu obudowy i zblizeniu głowy do okolic zasilacza - jak jest obudowa założona nie słychać nic . Jednak po wspomnianych 10 minutach zasilacz zaczął cykać głośno -na tyle głosno ze z kilku metrow bez problemu mozna było usłyszeć to cykanie (cyk ,cyk , cyk jak zegarek z częstotliwoscią 3-4 razy na sekunkę ) . W tym czasie TV znajdował się z standby i gdyby nie ten dźwiek mozna by powiedzieć ze wszystko z nim jest ok . Po ponownym otwarciu okazało się ze układ scalony MC44608P (serce przetwornicy) jest bardzo gorący . Po schłodzeniu zamrazaczem głosne cykanie natychmiast zanika i słychać tylko pierwotne bardzo ,ale to bardzo cichutkie cykanie . Po wymianie układu na nowy to bardzo ciche cykanie słychać dalej jednak głosnego nie ma w ogóle nawet po kilku godzinach "bycia" w standby ,czyli "niby" naprawione .
    Teraz jednak mam do kolegów pytanie -czy spotkał sie ktoś z podobnym przypadkiem i czy to cichutkie cykanie jest przypadłością tego telewizora a głosne było efektem padniecia układu czy mam szukać w zasilaczu uszkodzonych elementów i próbować usuwać nawet to cichutkie cyk cyk .-choc przyznam że jest tam tylko kilka elementów w tym jeden elektrolit ktory wymieniłem . Faktem jest jednak ze pierwszy raz spotykam sie z tym zeby przetwornica tak cykała :|

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator
    Szukaj dalej, przetwornica ma nie cykać. Reszta napięć wyjściowych w StanBy poprawna?
  • Poziom 24  
    Witam

Napiecia są prawidlowe i stabilne . TV po włączeniu pracuje jak najbardziej prawidłowo -nic sie nie dzieje .:|
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Ja klika dni temu męczyłem belstara z zasilaczem na układzie MC44608P i miałem podobny problem ale cykanie było zaraz po wyłączeniu tv do standby i po kilku minutach przechodziło. po sprawdzeniu całego zasilacza pomogło dopiero zmniejszenie trochę oporu przy tranzystorze polowym do masy o wartości 0,22om dodałem równolegle opór 1om i cykanie przeszło .
  • Pomocny post
    Moderator
    Kolega ma awersję do wyszukiwarki?
  • Poziom 24  
    Mirek Z. napisał:
    Kolega ma awersję do wyszukiwarki?

Witam

Awersję mam ...to prawda ,ale oczywiscie zanim zapytałem was sprawdziłem -nic dotyczącego tej specyficznej usterki mi nie znalazła .........-wpisywałem 11AK44 . Czy jest coś wiecej ?

A wracając do tematu . Podstawiłem pozostałe elementy w aplikacji układu MC . Nic się nie zmieniło .

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witam

No widzisz .........zamulenie i tyle , źle wpisywałem :D . Dziękuję widzę ze to jednak przypadłość tych przetwornic . Wymieniłem D801 i dla pewnosci R803 (był przegrzany jednak trzymał parametry . Niewiele to zmieniło choc mam wrazenie ze po wymianie R803 cykanie jest o wiele cichsze ......naprawde trzeba sie sprężyć zeby usłyszec .............ale jest i to mnie niepokoi .

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie tyle chyba wymiana, co próby podstawienia innych wartości (zmiana wartości Zenerki zmienia nieco napięcia w st-by), został też patent z dodaniem kondensatorka w prostowniku +B. No i wymiana samego scalaczka, jeśli masz z innej serii lub typu (75 zamiast 40).
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Polecam wersje 100. Sprawdzona w wielu monitorach i OTVC. Gratulacje dla Pana Mirex za tysiac podpowiedzi.

Kolego pomyliłeś Mirków. [RR] ;-)
  • Poziom 24  
    Witam

Niestety w moim miescie są tylko MC44608P40 . Prawdopodobnie tak na razie zostawie bo klient nie moze zyć bez telewizora :?:i dzwonił:?: do mnie już z 5 razy . :D. Stwierdził ze zabierze go na własne ryzyko a jak coś sie stanie to zapłaci jeszcze raz .....................dziwni są niektórzy ludzie ....

Jutro sprawdze jeszcze patent kolegi Jaworskiego .

pozdrawiam i dziekuję za pomoc