Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o schemat prostej, ale dobrej anteny bazowej cb.

14 Gru 2009 13:26 9353 9
  • Poziom 2  
    Byłbym bardzo wdzięczny jak by ktoś podesłał schemat budowy anteny bazowej cb.
    Nie zbyt trudny, ale żeby zbierała tak z 20 km. Mam do dyspozycji 3 m drutu miedzianego, 2-3 mm. Antena byłaby na dachu. Mieszkam na górce. Kolega powiedział, żebym kupił cb, a teraz to jest moja pasja. Bardzo proszę o pomoc, bo każdy pisze, żebym sobie lepiej kupił, a się nie bawił i edukował, a ja chce zrobić sam!
  • Poziom 29  
    kejmako napisał:
    Mam do dyspozycji 3 m drutu miedzianego, 2-3 mm.

Jak ty z takim zapleczem chcesz zrobić antenę to lepiej sobie odpuść. A przede wszystkim to szukaj, jest mnóstwo opisów anten wraz ze wzorami, jakich trzeba użyć aby dostosować antenę do danej częstotliwości.
  • Moderator
    Przeniosłem z "Inne". Proszę czytać opisy działów.
  • Poziom 25  
    Witam. Zawsze cieszy mnie taki entuzjazm u "młodych" elektro... (niezależnie od wieku) i pochwalam chęć eksperymentowania. Należy jednak pamiętać o teorii i przepisach. Zgodnie z przepisami PAR nie wolno bowiem stosować do CB anten innych niż fabryczne. Ma to słuszność przede wszystkim dlatego, że takie anteny łatwiej stroić, a nawet trudno rozstroić w stopniu dającym duże zakłócenia podczas nadawania. Poza tym eksperymentowanie bez podstawowej wiedzy w tym zakresie i oprzyrządowania (reflektometr) może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Proponuję zacząć eksperymenty pod okiem kogoś doświadczonego. Najlepiej używać przy tym radia CB z regulowaną mocą wyjściową, lub na początek jakiegoś małego starocia, typu Echo, Tukan. Pozdrawiam.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 12.
    Po pierwsze, PAR-u nie ma już kilkanaście lat.
    Po drugie, żadne przepisy nie nakazują stosowania fabrycznych anten do CB radia. Ani samochodowych ani stacjonarnych. Można je budować, przerabiać, modyfikować i psuć, jak się komu podoba.
    Takie głupoty mógł wymyślić tylko jakiś handlarz, któremu nie schodzą "anteny" które mają 68 cm...
    Jeżeli powołujesz się na jakiś przepis, to wskaż go, np. w dzienniku ustaw.

• Poziom 33  
    Wykonaj pionowy dipol,u mnie jest ukośny.Lepsza niż każdy bat udający antenę .Do 20 km swobodnie rozmawiałem a przy dobrej propagacji nawet z W-wą hi.Więc koledzy do ćwiczeń, ćwiczenie czyni.....Używam w warsztacie do serwisu CB.Ma symetryzator antenowy i czasami dołączam skrzynkę antenową. Szybki elektron -jak wykonasz to podyskutujemy. W warsztacie przy naprawie OTV dobrze widać jak baciki potrafią zakłócać-podobno mają homologację, na dipolu żadnego śladu
    73!
  • Poziom 19  
    Szybki Elektron napisał:
    Zgodnie z przepisami PAR nie wolno bowiem stosować do CB anten innych niż fabryczne.
    Bardzo uprasza się o nie wprowadzanie w błąd.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Wszystko ślicznie tyle, że większość stacji CB pracuje w polaryzacji pionowej. Z 3 m drutu ciężko będzie zrobić antenę na dach ale z rurki aluminiowej można by zrobić jakąś 1/4 fali lub więcej pracy i proste GP z przeciwwagami.
    Na pierwszej z fotek jest antena 1/4 fali na pasmo 145MHz. Dla pasma CB potrzebny wymiar to 2,75 m zamiast 49cm. I to by chyba było najprostsze wyjście. Do żyły środkowej dolutować 2,75 m drutu miedzianego. Całość schować w plastykowej rurce(oczywiście zaczepić od drut od góry w rurce).
    Powodzenia w eksperymentach