Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

14 Gru 2009 15:48 6852 11
 • Poziom 14  
  Witam,

  Chciałem dobrać parametry mosfeta do posiadanego drivera posługujac sie wytycznymi z microchip dobrałem tranzystor jednak driver od razu się spalił nie za bardzo wiem gdzie pełniłem błąd.

  Wytyczne microchip
  Link

  zgodnie z wytycznymi obliczyłem jaka moc bedize musiał rozproszyc driver dla mojego mosfeta przyjąłem sobie IRF840 Link

  zgodnie z równaniem moc Pc wyliczyłem na 189mW (zasilanie=12V,f=250kHz, Qg=63nC)


  Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

  Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

  Pc=63*10(-9)*12*250 000= 0,189W =189mW

  Driver który posiadam jest w obudowie cerDIP która jest w stanie rozproszyć 800mW zgodnie z zaleceniami microchip wykonałem schemat połaczaen (bez kondensatora)

  Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

  Przetestowałem driver na sucho bez tranzystora wszystko działało poprawnie po włączeniu tranzystora w układ i obciążeniu układ drivera natychmiast się spalił.

  Czy wyjscie drivera jednak trzeba zabezpieczyc rezystorem ?

  Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

  jeśli tak to jag obliczyć jego rezystancje nigdzie w datasheeat nie mogę znaleźć obciążalności wyjścia drivera jest tylko high peak output curent 1,5A.

  Wyliczenia Pc przyjołem z pewnym przerostem czestotliwosc kluczowania w układzie nie przekracza 100k Hz
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Witam
  Skopałeś driver przez brak tego R szeregowego w bramce ( zwany Rg ). IRF840 ma Ciss ok. 1,3nF i ten driver ma go przeładowywać. Ale, każde C nienaładowane jest jak zwarcie. Trzeba ograniczyć prąd. Podajesz, że 4424 ma 1,5A ( doczytałem się, że 3A ) co przy Uz np. 15V daje Rg 10Ω.
 • Poziom 14  
  Driver którego używam to akurat TC428 Link zamontuje rezystor i pewnie będzie działać.

  Niestety po włączeniu rezystora Rg=15ohm Uz=12V układ działa bez tranzystora po włączeniu tranzystora natychmiast się pali. Z moich wyliczeń wynika ze ten driver może przeładować max 32nF bądź Qg=320nC co spełnia tranzystor IRF840 myślałem ze dodanie rezystora rozwiąże problem ale teraz to już całkiem nie wiem o co chodzi.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  To dziwne, MOS jest dobry ? Oglądasz przebiegi na oscyloskopie ? Skoro driver chodzi sam to może podepnij mu do wyjścia przez np. 15 czy 22Ω np. 1 czy 1,5nF symulujący Ciss IRF840. Jak będzie chodzić to musi z MOS-em pod warunkiem, że ten nie ma zwarcia GS czy tp.
 • Poziom 14  
  Mos jest dobry tak podpoiłem 20ohm i kondensator 10nF wszystko działało niestety nie mogę podejrzeć przebiegów na oscyloskopie bo takowego nie mam. Podłączyłem do mosfeta driver przez 50ohm troszkę podziałał ale się spalił jak zmieniłem silnik który był obciążeniem na inny. Używam zwykłych silników prądu stałego komutatorowych może to ma jakieś znaczenie podłączam je bezpośrednio przez mosfeta.

  Spaliłem wszystkie dostępne układy także mógłby mi ktoś polecić jakiś w miarę tani i dobry driver który po podłączeniu nie spalił by się od razu.
 • Poziom 14  
  Schemat połaczenia

  Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

  tranzystor to IRF840

  dane silnika z tabliczki znamionowej

  12[V] 10[A] 60[W] 5000 [1/min]

  schemat do regulacji PWM z ksiazki "Timer 555 w przykładach" Krzysztof Górski str.139 regulator obrotów wentylatora w zakresie wypełnienia 1%-99%

  częstotliwość kluczowania 48k Hz

  w biegu jałowym bez obciążenia silnik pobiera 2A
 • Poziom 30  
  Przede wszystkim, daj równolegle z silnikiem jakąś szybką, mocną diodę ( katoda do +Uz ). Nie zdarzyło mi się spotkać silnik szczotkowy DC który by chodził przy 48kHz. Nie wiem, może takowe są. Ustaw m/w 50% i sprawdź moc hamując ośkę ręką. A następnie zwiększ C2 z dziesięć razy na 100nF ( albo jeszcze więcej na 1uF ) i znów sprawdź.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Układ woła o pomstę do nieba - brak jest jakiegokolwiek kondensatora blokującego szynę 12V, przez co przepięcia przedostają się na zasilanie TC i go uszkadzają. TC nie powinien być zasilany bezpośrednio z tego samego źródła co silnik. Brak też kondensatora ceramicznego blokującego zasilanie TC. Na temat diody zwrotnej równolegle do silnika napisali już koledzy powyżej.
  Rezystor bramkowy 10..15ohm nie jest konieczny, ale zalecany aby zmniejszyć niepożądane oscylacje.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Nie rysowanie masy jak też często linii +Uz jest ogólnie przyjęte. Tak samo konieczność umieszczania C filtrujących. Każda kość cyfrowa ma mieć ceramika 100nF tuż przy pinach Uz czego przeważnie też się nie rysuje. Natomiast o pomstę do nieba woła odradzanie stosowania Rg który kosztuje z 10gr i z nim na pewno będzie działał poprawnie każdy driver z każdym MOS-em. A bez niego "może i będzie działał"....
 • Poziom 14  
  Schemat po poprawkach myślę jeszcze nad dodaniem warystora ale może na razie sobie odpuszczę.

  Dobór tranzystora do mosfet drivera (TC428).

  dla poprawnego działania układu powinienem jeszcze wprowadzić jakieś poprawki ?
 • Poziom 30  
  Stabilizator 7812 nie będzie chodził z 12V. Zrezygnowałbym z niego całkiem i driver podłączył wprost pod 12V. One są dość odporne na wyzwalanie od zakłóceń buszujących po Uz. Uz trzeba dobrze odfiltrować, driverowi dać tuż przy pinach zasilania ceramika 100nF. Osobiście zrezygnował bym też ze stabilizatora do 555 ale trzeba by sprawdzić czy i jaki na niego będzie wpływ zakłóceń. Z tym trzeba mieć trochę wprawy, przewidzieć i uwzględnić ich istnienie również przy projektowaniu druku. Stabilizatory są filtrami zakłóceń ale jak już, to tu dałbym na wyższe U np. 7809.
  Nie wiem nic o Twym silniku ale zakłócenia należy tłumić tam, gdzie powstają tj. na pinach silnika. Prócz diody polecam transila np. P6KE15V. Nie zaszkodzi dodać jeszcze RC np. 100nF w szereg z np. 100Ω.