Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie o ogrzewanie dobudówki gdzie mieści się WC

14 Gru 2009 16:19 1739 9
  • Specjalista AGD
    Witam.

Mieszkam w starej kamienicy, gdzie z 20 lat temu dobudowano pomieszczenia gdzie są WC - wejście z korytarza na półpiętrze.
    Pomieszczenia te są wyposażone w oświetlenie, pion z zimną wodą oraz kanalizację.
    Od wielu lat osoba lub pewne osoby podłączają się do instalacji która jest w WC. Licznik który mierzy zużycie energii oświetlenia piwnic, korytarzu oraz pomieszczeń WC potrafi w ciągu miesiąca "nabić" spokojnie 1MWh (przed zmianą zabezpieczenia z B16 na B6 bywało, ze miesięcznie "wykręcił" 3MWh).
    Trudno, aby z 3 lub 4 żarówek 60W które świecą tylko w nocy (w ciągu dnia rzadko) oraz kilku minutowe świecenie w piwnicy czy WC spowodowało takie ogromne zużycie energii elektrycznej.
    Ktoś się w domu dogrzewa, może gotuje, grzeję wodę w bojlerze...

Od kilku miesięcy administracja "dowaliła" prawdopodobnie każdemu mieszkaniu dodatkowy koszt 25zł brutto opłaty "za oświetlenie korytarza".
    Po tym zdarzeniu problem został zgłoszony do administracji - dlaczego ja mam płacić za kogoś. W odpowiedzi ADM wywiesiła pismo, że sukcesywnie się tym problemem zajmie - czyli może za rok.

Z innej strony, słychać głosy sąsiadów, że pomieszczenia WC trzeba ogrzewać, bo jak temperatura spada poniżej -10 to zamarzają muszlę, rozsadza rury, itp.
    Tylko czym mamy te pomieszczenia ogrzewać jak często nawet nie ma światła, bo "ktoś" tyle włącza, ze zabezpieczenie zadziała.

Prosiłbym o pomoc co z tym robić. Może trochę za późno, bo na dniach mają być duże mrozy.
  • Poziom 35  
    Zaprowadzić porządek.W instalację zasilającą wpiąć transformator 220v/110v i żarówki w WC i piwnicach zamontować pod zasilanie 110V Jeżeli jeszcze będą mieszkańcy dalej experymentować to polecam instalację oświetleniową 24V.
  • Poziom 28  
    Mam pytanie: Czy do oświetlenia i gniazd jest ta sama instalacja i jedno zabezpieczenie? Jaką moc i ile grzejników przewidujesz?

Na początek nasuwa mi się pomysł o oświetleniu na 12V (trafo przy liczniku).Jednak przekroje przewodów mogą być za małe.
    A do ogrzewania osobna instalacja z minimalnym zapasem prądu zabezpieczenia.
  • Specjalista AGD
    Instalacja jest stara i w aluminium. Kilka razy się gdzieś przepalała, dlatego ADM zmieniła zabezpieczenie z B16 na B6.
    WC ma osobne zabezpieczenie B6. Oficjalnie w pomieszczeniach nie ma gniazd, tylko po dwie żarówki, ale kto ma pomył, to zamontuje gniazdko lub przewierci się do mieszkania i się grzeje lub w inny sposób kradnie prąd.
    Administracja wie o tym

Dla mnie byłoby dobre aby zamontowała ADM zabezpieczenie takie, które powyżej 2A, zacznie obniżać napięcie (np. jak będą świeciło 6 żarówek po 60W, to napięcie będzie max, a gdy ktoś włączy kolejne 3 żarówki, to napięcie spadnie do poziomu takiego, by nie przekroczyć granicznego prądu 2A.
    Gdy się zamontuje na korytarzu świetlówki kompaktowe, nawet tą wartość graniczną można by zmniejszyć.

Nie wiem do kogo należy ogrzewanie tych pomieszczeń. Wszystkich jest 8. Realnie by utrzymać temperaturę powyżej 0°C, to wystarczył by mały grzejnik o mocy 500W. Ale 8 sztuk po 0.5kW, to 4kW (ponad 17A).
    Jeżeli należy do najemcy, to dlaczego ADM nalicza dodatkową opłatę.
    Jeśli do ADM, to nie widzę tego, bo "ktos" włączy sobie grzejnik 1.5kW lub większy i już zabezpieczenie działa. A ja płacę za kogoś.

Może ktoś zna jakieś paragrafy, przepisy...
  • Poziom 40  
    Znam ten typ budynku, miałem się kiedyś okazje przyjrzeć tej konstrukcji gdy byłem z babcią u jakiejś znajomej właśnie w Chorzowie, ale to u nas na śląsku dość często spotykana konstrukcja i to również w wersji niedobudowywanej tzn od razu tak zbudowanej.

Skoro i tak płacicie za prąd to jak są takie możliwości to złodziejka + farelka, o ile instalacja tam nie jest za biedna na farelkę. Ale ogólnie farelka w kibelku się sprawdza. Od razu daje ciepło, jest to efekt może bardziej psychologiczny ale taki nadmuch na nogi zwiększa komfort na tyle ze się nie chce wychodzić.
    U rodzinki stosowali taki patent przed CO, dom był ogrzewany piecami gazowymi a łazienka była stale niedogrzana.

Minus taki ze jak farelkę tam zostawisz to nie wiadomo co się z nią stanie a bieganie z farelką to tez nie ciekawa sprawa. Grzać non stop chyba tez sensu nie ma bo to pewnie będzie budowla wiatrem podszyta z pojedynczym oknem.

A co do tego złodzieja prądu to może by wyłączyć prąd w domu i sprawdzić u kogo się świeci światło albo gra telewizor ;).

U znajomego za prąd na klatce i w piwnicy płacili ryczałtem i coraz więcej. W końcu ich spółdzielnia zrobiła im w piwnicy 24 V i pralki z piwnicy zniknęły i teraz cała piwnica śmiga na transformatorku trochę większym od atxa. Wiec licz się z tym ze spółdzielnia tak to właśnie rozwiąże planując ogrzewanie.
  • Poziom 35  
    Ja proponuję instalację 24V a to z tego powodu iż żarówki 24V są w handlu z gwintem E27 na moce 40 i 60W.Pozostaje żarówki wymienić i trafo w pobliżu zasilania o odpowiedniej mocy i problem jest rozwiązany.Osobne zasilanie grzejników.W zasilanie podpiąć pod stycznik z dobrze dobranym i wyregulowanym termikiem.Jak prąd pobierany przez grzejniki będzie w normie zasilanie będzie pracowało poprawnie.Jeżeli obciążenie w obwodzie wzrośnie to termik wyłączy sterowanie stycznika.Kotwica termika powinna być ustawiona w pozycji sterowanie ręczne i wówczas po ostygnięciu termika nie nastąpi ponowne załączenie stycznika.
  • Specjalista AGD
    Nie jestem elektrykiem w tej spółdzielni, ale tam mieszkam i coraz bardziej denerwuje mnie, ze nie ma światła w nocy, bo "ktoś" lub "ktosie" przesadzili z poborem i zabezpieczenie wywaliło. A ja co miesiąc płacę za nich.

Równie dobrze mogę zrobić zasilanie mojego WC z mojego mieszkania, ale nie wiem czy warto.

Instalacja to AL 1.5mm², z niektórych puszek widać, ze musiało się grzać porządnie.

Chcę iść w tym tygodniu do ADM i "bić" się o swoje. Tylko, poproszę o jakieś mocne argumenty. Bo wytłumaczenie, że "ten" i "ten" kradną prąd, to zły pomysł. Bo od lat wszyscy wiedzą i nic do tej pory nie zrobiono, poza dołożeniem 25 zł opłaty.

Nie chcę się wpinać i kraść, bo potem się "kot ogonem obróci" i wyjdzie na to, że to ja ten zły, który latami kradł prąd. Kto ma znajomości, to sporo może.
  • Poziom 28  
    MARCIN.SLASK napisał:

Może ktoś zna jakieś paragrafy, przepisy...
    Trudno będzie znaleźć przepis który zmusi administratora do szukania złodzieja. Jego nie interesuje jaki jest pobór mocy, a jaki powinien być. To Wy-mieszkańcy korzystacie z tego prądu i musicie za niego zapłacić. Jeśli ktoś kradnie, to okrada Was a nie administratora.
    Z drugiej strony wszelkie inwestycje jak klatki piwnice itp. utrzymuje administracja z waszych czynszów. Dlatego sami musicie się zorganizować, i wymusić na ADM konkretne działanie (może sami przejmiecie część kosztów przeróbek może nie) Trzeba negocjować.

MARCIN.SLASK napisał:
    Bo wytłumaczenie, że "ten" i "ten" kradną prąd, to zły pomysł. Bo od lat wszyscy wiedzą i nic do tej pory nie zrobiono, poza dołożeniem 25 zł opłaty.
    Jeśli dobrze rozumiem że: Wiecie kto kradnie prąd,
    to trzeba się do niego udać grupą i złożyć mu propozycję "nie do odrzucenia".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    Jerzykowski napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Witam.

Mieszkam w starej kamienicy, gdzie z 20 lat temu dobudowano pomieszczenia gdzie są WC - wejście z korytarza na półpiętrze.
    Pomieszczenia te są wyposażone w oświetlenie, pion z zimną wodą oraz kanalizację.
    Od wielu lat osoba lub pewne osoby podłączają się do instalacji która jest w WC. Licznik który mierzy zużycie energii oświetlenia piwnic, korytarzu oraz pomieszczeń WC potrafi w ciągu miesiąca "nabić" spokojnie 1MWh (przed zmianą zabezpieczenia z B16 na B6 bywało, ze miesięcznie "wykręcił" 3MWh).
    3MWh ? Pod tą instalacje podpieła się chyba jakaś duża fabryka. :?:

Jeżeli w ciągu około 30 dni licznik nakręcił 3080 kWh, to można to zaokrąglić do 3MWh.
    Trzeba cały miesiąc "ciągnąć" po ponad 4kW (np. dwa grzejniki).

Tomek665 napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:

Bo wytłumaczenie, że "ten" i "ten" kradną prąd, to zły pomysł. Bo od lat wszyscy wiedzą i nic do tej pory nie zrobiono, poza dołożeniem 25 zł opłaty.

Jeśli dobrze rozumiem że: Wiecie kto kradnie prąd,
    to trzeba się do niego udać grupą i złożyć mu propozycję "nie do odrzucenia".

Trudno tu utworzyć grupę, bo "grupa", to ci co kradną. Nawet elektrycy dobrze wiedzą co, kto i jak.