Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Normende tn 6001 - usterka odbioru

matiz227 14 Gru 2009 22:08 1171 5
  • #1 14 Gru 2009 22:08
    matiz227
    Poziom 12  

Poszukuję schematu tego radyjka. Jest dosyć nieosiągalny w sieci.

Ponadto opis usterki:

Po zmianie tranzystorów mocy audio we wzmacniaczu znikł ukf i kf.
    Czy to uszkodzenie jakiegoś stopnia który odpowiada wyłącznie za te zakresy czy też może jedynie jakaś przerwa na płycie itp?

Dzięki za wszelkie uwagi i mam nadzieję że -ęą mojego postu ucieszą moda :)

0 5
  • #3 15 Gru 2009 13:24
    matiz227
    Poziom 12  

Ja niewiem dokładnie o co Ci chodzi..

Generalnie historia jest taka:

To radio miało końcówkę na przeciwsobnym wzmacniaczu transformatorowym, zbudowanym na dwóch AD 155, i AC 187 w stopniu sterującym.
    Jeden z AD był spalony gdy kupiłem radyjko. Zamieniłem go na BD 436 I wzmacniacz ożył, jednak dawał zniekształcenia typowo głośnikowe(jak głośnik z nadpalona cewką).
    Kolega poradził mi dać dwa takie same BD i skorygować prąd spoczynkowy.
    Tak też uczyniłem, jednak wtedy zniekształcenia te zwiększyły się jeszcze bardziej.
    Wróciłem więc do układu na jednym AD 155 a drugim BD 436, skorygowałem punkt pracy tak żeby się nachylał w stronę jednago i jest fajnie, wzmacniacz teraz chodzi ładnie i bez zniekształceń. Ten problem został rozwiązany. Nawet ukf i kf już chodzą.

Pozostało parę:
    1. Radio ma niską czułość na ukf-ie. Ja wiem że od AF-ów 106 w głowicy nie można wymagać cudów, ale to radyjko w miejscu gdzie byle chińskie radio odbiera z 20 stacji ono odbiera wyłącznie rmf i zetkę, a nawet radio maryja jest już nieczyste choć wszyscy wiemy jakie to radio ma moce nadajników i jak dobrze odbiera wszędzie...
    2. Na zakresach sw, mw, lw, kw-wskaźnik wysterowania chodzi ładnie i przy silnej stacji daje 3/4wychylenia. Na ukf-ie zaś nawet przy silnym rmf-ie odbierającym czysto i ładnie ledwo odbija się od zera.... Patrzyłem ale w tym radiu wskaźnik niema potencjometra korekcyjnego.
    3. Na ukf-ie jeżdżąc po skali słychać zakłócenia charakterystyczne dla fal AM, tj ciche gwizdy, stuki, itp... To raczej dziwne na tym zakresie... I tu chciałbym spytać:
    czy stare radia mają prawo gwizdać na ukf-ie z racji patentów czy też to jakieś przebijanie z niższych zakresów będące usterka?
    Radio to ma antenę teleskopową dla ukf. Antena ta zwarta była na masę cewką nawiniętą powietrznie jak cewki dla kf-cienkim drucikiem w bawełnie i posiadała z 200zwojów. Przypuszczam że cewka ta mogła służyć zwieraniu anteny do masy dla niższych częstotliwośći. niestety ktoś już grzebał w tym radiu i cewkę niniejszą uszkodził doszczętnie. Wywaliłem ją więc i wsadziłem zamiast niej kondensator 10nF.

Proszę o wszelkie pomocne uwagi. Ja wiem że mędze i mógłbym kupić już dawno nowe jakieś ale mam do niego sentyment, a pozatym ma bosko rozbudowany kf :)
    A może BF-y, np serii 41x czy 31x polepszyłybu odbiór ukf..?

0
  • #4 15 Gru 2009 13:57
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

matiz227 napisał:
    Ja niewiem dokładnie o co Ci chodzi..

Wzamcniacz m.c. potrafią się wzbudzać na wysokich częstotliwościach wtedy masz kłopoty z odbiorem. ale jak wynka w Twojego lito to nie to.

matiz227 napisał:

1. Radio ma niską czułość na ukf-ie. Ja wiem że od AF-ów 106 w głowicy nie można wymagać cudów, ale to radyjko w miejscu gdzie byle chińskie radio odbiera z 20 stacji ono odbiera wyłącznie rmf i zetkę, a nawet radio maryja jest już nieczyste choć wszyscy wiemy jakie to radio ma moce nadajników i jak dobrze odbiera wszędzie...

AF106 zapewniały niezłą czułość na UKF'ie. Lepszą niż te chińskie radyjka mające czułość użytkową powyżej 50µV (jeśłi to chińskie badziewie z TDA7088).

matiz227 napisał:

2. Na zakresach sw, mw, lw, kw-wskaźnik wysterowania chodzi ładnie i przy silnej stacji daje 3/4wychylenia. Na ukf-ie zaś nawet przy silnym rmf-ie odbierającym czysto i ładnie ledwo odbija się od zera.... Patrzyłem ale w tym radiu wskaźnik niema potencjometra korekcyjnego.

A gdzie on jest podłączony czy do ostaniego stopnia p.cz. czy tez do detektora FM (zapewne jest to detektor stosunkowy)?

Mżesze ocenić jamikm miliwotlowmierzem w.cz. poziomy sygnałów p.cz.? Na wejściu ostaniego stopnia p.cz. FM powinno być dła słabej stacji około 1 - 3 mV sygnału p.cz. Dla silnej rzędu setek mV. Na wyjściu głowicy 30µV dla słabej stacji ledwo odbieranej a dla silnej lolaknej stacji nawet kilkadziesiąt mV na pewno kilkanaście mV.

radia z UKF zpoczatku lat 60-tych - poziomy sygnałów dla granicznej czułości:
    antena - 1µV, wyjście głowicy - 15µV, kolektor I wzmacniacza p.c.z około 1,5mV, baza tranzystora II wzmacniacza p.cz. - 150µV, kolektor II wzmacniacza p.cz, - 15 mV baza treciego stponia p.cz. - 1,5mV - kolektor ostatniego stponia p.cz 100 mV, wyjście m.cz. z detektora stosunku - okolo 5mV.

Moja rada - skombinować inne radio sprawne. Dobrze by było aby miało p.c.z na tranzystorach a nie na scalaku (ew., na UL1211N też może być).. Wtedy możesz przełożyć np. sgnał z wejścia ostaniego stopinia p.cz. sprawnego radia na ostani tranzystro p.cz. w tym co chcesz naprawić. Oraz na odwrót. i tak po kolei wstecz do łowicy Wyczujesz znaczne różnice. W ten sposób namierzysz stopień z którym masz problemy.

To naprawde prosta acz skuteczna metoda szukania problemu.

matiz227 napisał:

3. Na ukf-ie jeżdżąc po skali słychać zakłócenia charakterystyczne dla fal AM, tj ciche gwizdy, stuki, itp... To raczej dziwne na tym zakresie... I tu chciałbym spytać:
    czy stare radia mają prawo gwizdać na ukf-ie z racji patentów czy też to jakieś przebijanie z niższych zakresów będące usterka?

Jeśłi jest uszkodzona głowica a p.cz. ma duże wzmocnienie to możesz usłyszeć stacje z fal którkich.

matiz227 napisał:

Radio to ma antenę teleskopową dla ukf. Antena ta zwarta była na masę cewką nawiniętą powietrznie jak cewki dla kf-cienkim drucikiem w bawełnie i posiadała z 200zwojów. Przypuszczam że cewka ta mogła służyć zwieraniu anteny do masy dla niższych częstotliwośći.

Zwarcie z masa dla napicę stałych a nie syngałów UKF.

matiz227 napisał:

Wywaliłem ją więc i wsadziłem zamiast niej kondensator 10nF.

W ten sposób antenę zwarłęś z masą. Tak samo wejście wzmacniacz w.cz. głowicy. Nic dziwnego że prawie nic nie odbierasz.

matiz227 napisał:

A może BF-y, np serii 41x czy 31x polepszyłybu odbiór ukf..?

Nic nie polepszą Jeśli nawet to nie zauważysz tego. A raczej wąptię byś przeprojektował głowicę. dobrał cewki, dzielniki pojemnościowe itd...

Stosując obecne kondesatory tylko popsujesz stabilność termiczną głowicy (będzie się sama odstrajać od stacji).

0
  • #5 15 Gru 2009 14:29
    matiz227
    Poziom 12  

No dobrze, wszystko rozumiem, ale ta głowica ukf raczej niejest uszkodzona...
    Strojąc trymerem pomocniczym(dostrojczym) heterodyn biegle zmienia częstotliwość, strojąc zaś trymerem dostrojczym wzmacniacza w.cz słychać i widać na wskażniku różnicę gdy wzmacniacz wzmacnia super, i gdy sie go odstraja od tego optymalnego wzmocnienia... tak więc oba AF-y na bank pracują(zresztą są sprawne wg miernika).
    Osobiście bardziej przyczepiałbym się do p.cz.. tyle że to radio z racji że to coś w stylu ówczesnego"world receiver" ma bardzo rozbudowane układy i dlatego ciężko coś znaleźć w nim "na macanego".... :(
    Nie wiem, skontaktowałem się z jednym Rosjaninem który ma schemat od tego radyjka, jak podeśle to można kluczyć głębiej :)

Dodano po 19 [minuty]:

A co do tego kondensatora przy antenie... on bez tego kondensatora odbiera to samo co i z nim :D :D
    Niewiem, wstawiłem go tylko dlatego że szukałem jakiegoś patentu który tłumił by niskie częstotliwości am, przepuszczałby zaś ukf-owe. Wiem że oryginalny dławik który tam był to super opcja ale niestety takim niedysponuję... największa cewka kf jaka mam posiada połowę z jego zwojów...
    Więc jak myślisz? Dobrze byłoby coś tam wsadzić czy może jednak z braku orginalnego dławika zostawić to wogłle niepołączone? Myślałem jeszcze nad kondensatorem 15pF jak w głowicach ccir na wejściu ale sobie uświadomiłem że te stosują do zwierania wejśc transformatorka antenowego, nie zaś do zwierania jego wejścia na masę...

0
  • #6 15 Gru 2009 21:46
    matiz227
    Poziom 12  

Znalazłem Panowie!

Kolega Siergiej był tak dobry iż podesłał mi oryginalny schemat serwisowy.
    Okazało się iż antena ma tym dławikiem być spięta jedynie z wejściem z gniazdka na antenę zewnętrzną nie zaś masą. ponadto orginalnie antena jest podpięta na wejście głowicy szeregowo kondensatorem 4700p a u mnie była podpięta drutem(pewnie ktoś skruszył kondensator i dał drut). Tym sposobem problem odbioru ukf przeszedł do historii
    :)

A co do zapięcia tego wskaźnika to jest on pobierany z detektora. Jest dwufunkcyjny, mierzy poziom baterii albo sygnału normalnie. W sytuacji gdy mierzy sygnał jest zapięty do detektora przez dzielnik, drugą zaś stroną do masy rezystorem 47k.

Schemat gdyby ktoś potrzebował wrzucę do bazy.

0