Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NASA wystrzeliło WISE - sondę asteroid zasilaną słonecznie

danielde 14 Gru 2009 22:32 2109 6
 • NASA wystrzeliło WISE - sondę asteroid zasilaną słonecznie

  Dzisiejszego ranka o godzinie 9:09 NASA wystrzeliło w kosmos zasilaną energią słoneczną sondę na podczerwień, zwaną WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Jej zadaniem będzie skanowanie przestrzeni nieba i odnajdywanie komet i groźnych asteroid. Dzięki nowej sondzie będzie między innymi możliwa ochrona naziemnych elektrowni słonecznych, które są narażone na zniszczenia ze strony asteroid.

  Zasilana energią słoneczną WISE nie jest pierwszą, "podczerwoną" sondą podróżującą w kosmosie. Jednak jest jedyną, której celem jest wyszukiwanie obiektów zagrażających naszej planecie. NASA szacuje, że WISE odnajdzie tysiące asteroid i komet, które znajdują się na orbicie okołoziemskiej, a następnie obliczy wielkość zagrożeń, dzięki oszacowaniu ich kształtu i składu.

  Sonda spędzi na orbicie czas dziewięciu miesięcy, przeszuka całą przestrzeń nieba 1.5-razy i co 11 sekund wykona zdjęcie wykorzystując kamerę czułą na światło i temperaturę. Wszystkie dane będą pobierane do komputerów naziemnych 4 razy na dobę, za pomocą transmisji radiowej. Następnie naukowcy będą łączyć obrazy pochodzące z WISE z obrazami wzorcowymi i uzyskają mapę sfery nieba wraz z obiektami.

  Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA: LINK

  NASA wystrzeliło WISE - sondę asteroid zasilaną słonecznie
  NASA wystrzeliło WISE - sondę asteroid zasilaną słonecznie

  źródło:
  http://www.inhabitat.com/2009/12/14/nasa-launches-solar-powered-asteroid-detecting-telescope/
  http://www.smartplanet.com/business/blog/smar...h-infrared-telescope-to-scan-entire-sky/2773/

 • #2 14 Gru 2009 22:45
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Jeżeli to jest ranek (9:09 a.m EST), to dlaczego na zdjęciu niebo jest CIEMNE? Fotografia nie z tego startu? Bo na stronie NASA jest inne zdjęcie ...
  NASA wystrzeliło WISE - sondę asteroid zasilaną słonecznie

 • #3 15 Gru 2009 01:46
  RedForce
  Poziom 23  

  Hmmm nie rozumiem jednego. Po co zaznaczać że "zasilaną słonecznie"? O ile się nie mylę, to większość satelitów jest zasilana w taki sposób...

 • #4 15 Gru 2009 07:43
  MiroLord
  Poziom 19  

  No raczej się mylisz. RTG czyli radioizotopowy generator elektryczny jest stosowany w sondach wysyłanych do planet zewnętrznych, gdzie zastosowanie ogniw słonecznych jest nieopłacalne ze względu na odległość. Nie jest to bateria jądrowa - działa na innej zasadzie. W RTG rozpad jąder wytwarza ciepło, które jest zamieniane w energię elektryczną, natomiast w baterii jądrowej do produkcji prądu wykorzystuje się promieniowanie β. Ogniwa tego typu były też stosowane w bezobsługowych latarniach morskich i bojach.

  Niezłą wtopą byłego ZSRR były satelity RORSAT wyposażone w reaktory jądrowe. Pozostałości po nich jeszcze latają, ale ich orbity stopniowo się obniżają. Jak to spadnie to będzie kłopot:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/RORSAT

 • #5 15 Gru 2009 15:06
  szulat
  Poziom 23  

  owszem, stosuje się energię jądrową, ale właśnie tak jak mówisz, z dala od słońca albo z innych wyjątkowych względów. a regułą i standardem są ogniwa słoneczne, więc podawanie tego w tytule niusa jako wyjątkowej cechy sondy świadczy o niewiedzy.

  ciekawe jest też, z którego palca autor wyssał informacje na temat zagrożenia elektrowni słonecznych przez asteroidy.

  ale jest w tym jakaś logika: podlinkowane strony wyglądają jakoś ekologicznie i pewnie dlatego ich redaktorzy mają skrzywienie pod względem energii słonecznej. i tak dobrze, że autor nie przeczytał o starcie tej misji na stronie o pokemonach, bo dowiedzielibyśmy się że sonda została wysłana bo asteroidy zagrażają pokemonom.

 • #6 15 Gru 2009 15:48
  728121
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 15 Gru 2009 16:09
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Godzinę startu podano: 9:09 a.m EST, czyli 9 rano czasu dla wybrzeża wschodniego (Nowy York), ale również dla Florydy (Cap Canaveral). Zachodnia część Florydy ma różnicę o 1 godzinę, wtedy u nich było 8:09 rano, a o tej porze dzień na Florydzie jest dłuższy, niż u nas. W najbardziej "zachodniej" części USA (oprócz Hawajów) była 6 rano w/g PT (Pacific Time), ale chyba to nie stamtąd startowano tą rakietę?.
  Dla zainteresowanych tabela czasów:
  http://www.timeanddate.com/