Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Uno 1.4 i.e.S kierunkowskazy oraz przerywacz

kolodziej_prezes 15 Gru 2009 00:03 6199 9
  • #1 15 Gru 2009 00:03
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

Witam, ja mam takie pytanko ponieważ mam chęć zamontowania w moim Uno przerywacza kierunkowskazów od samochodu który ma akustyczną sygnalizację jego pracy, tak jest np. w Fiat Grande Punto(pewnie w Pandzie też), BMW serii 3,5 itd. Moje pytanie brzmi czy da się dobrać taki przerywacz aby pasował? Chciałbym aby ktoś kto ma pojęcie o tych rzeczach coś mi podpowiedział. Na różnych aukcjach są dostępne różne przerywacze ale nie znalazłem od G.Punto na przykład. Może ktoś dysponuje fotkami takich urządzeń. Chce to zrobić bez wielkiej inwazji w instalację, ponieważ BMW, na pewno ma sterowniki do przyczepy i kontrolki w Lewo i w Prawo (Uno ma jedną kontrolkę kierunkowskazów w obie strony) więc może być problem. Może ktoś coś podpowie, będę wdzięczny wielce:)

0 9
  • #2 15 Gru 2009 00:19
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

A nie prościej sobie pod kontrolkę podłączyć jakiegoś pikacza? I po problemie.

0
  • #3 15 Gru 2009 00:36
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

Jakby było prościej to bym tak zrobił ,a ale te pikające dziadostwa nie dają takiego efektu. Dlatego chce zmienić przerywacz lub kupić moduł który odpowiada za te sygnały akustyczne. Te brzęczyki są przeraźliwe już to testowałem. Ale dzięki serdeczne za sugestie. Albo może ktoś mógłby mi podać symbol takiego przerywacza z G.Punto czy innego modelu fiata.

Dodano po 6 [minuty]:

Na przykład jest na Allegro przerywacz do fiata ESD-48 C342 marki Argo, który ma cos dziwnego na szczycie obudowy i myślę że to może być coś czego szukam tylko kwestia potwierdzenia.
    Daje link: http://moto.allegro.pl/------

0
  • #4 15 Gru 2009 00:51
    Błażej

To coś, to zwykły brzęczyk. Jakbyś pomyślał i policzył końcówki, to byś wiedział, ze nie jest to ani przekaźnik, ani przerywacz.
    Jakiego dźwięku ty oczekujesz? Bo można podłączyć brzęczyk, można też podłączyć prosty układ na 555 i będziesz mieć krótkie piknięcie. A na pewno będzie to prostsze nić kombinowanie z modułami z dużo nowszych aut.

0
  • #5 15 Gru 2009 15:04
    BRYS_
    Poziom 22  

Koledzy dobrze mówią,nie masz co ingerować w orginalny układ i kombinować z innymi przekażnikami,tym bardziej że układ masz sprawny,a ze względu na bezpieczeństwo na drodze musi być niezawodny w 100%.
    Podepnij pod kontrolkę jeden z buzzerów,kupiony w sklepie za grosze,lub "z odzysku":modemy komputerowe,miernik uniwersalny,zabawki elektroniczne itd:
    Jeśli ich dżwięk jest zbyt głośny,zaklej"okienko"buzera lub poprostu poobwijaj go taśmą i np:kawałkiem gąbki.
    Jest jeszcze jeden fajny sposób,mojego zresztą autorstwa.
    Kup/skombinuj taki oto przekażnik,koniecznie w metalowej obudowie:
    Rozbierz go i do jego styków dolutuj/doklej np:miedzianą nakrętkę która w momencie "puszczania"przekażnika stuka od wewnątrz w metalową obudowę wydając przyjemny dżwięk.Rozwiązanie proste i niezawodne zarazem.

(Jak powiedział stary Baca:Proste rozwiązania są najlepsze,patrząc na urwane sznurowadło i zawiązując buta dżdżownicą :D :D)

0
  • #6 15 Gru 2009 18:46
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

ja z tymi brzęczykami testowałem zaklejałem okienko i utykałem papierem ale to nic ciekawego. A co do tego przekaźnika w metalowej obudowie to nie mam pojęcia do których styków mam dolutować i jak to podłączyć, przecież od kierunkowskazów jest całkiem inny przerywacz (przekaźnik), więc może kolega opisze co do czego dolutować i co do czego podłączyczyć? Byłbym wdzięczny. Ale ja i tak liczę że ktoś mi pomoże z moim pomysłem, myślę że jak na przykład ten przerywacz bedzie z fiata to problemu może nie być.

0
  • #7 15 Gru 2009 19:07
    Błażej

Cytat:
    A co do tego przekaźnika w metalowej obudowie to nie mam pojęcia do których styków mam dolutować i jak to podłączyć

Przecież na obudowie przekaźnika, co zresztą widać na zamieszczonym powyżej zdjęciu, jest opis wyprowadzeń przekaźnika. Więc w czym problem?
    Poza tym można podłączyć taki brzęczyk poprzez jakiś układzik (bardzo prosty układzik), który będzie za każdym załączeniem kontrolki dawać tylko krótki impuls.

0
  • #8 15 Gru 2009 19:24
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

Ja nie wiem jak mam podłączyć ten przekaźnik do przerywacza, mogę nie wiedzieć, jakbym wiedział to bym nie pytał. Przerywacz chyba ma troche inne wyjścia.

0
  • #9 16 Gru 2009 13:50
    BRYS_
    Poziom 22  

Błażej napisał:

Poza tym można podłączyć taki brzęczyk poprzez jakiś układzik (bardzo prosty układzik), który będzie za każdym załączeniem kontrolki dawać tylko krótki impuls.

Aż poszperam po szufladach :D
    Garść elementów:
    Dowolny małogabarytowy przekażnik 12v koniecznie z przełączaną parą styków:
    No i oczywiście schemat:
    Układ składa się z dosłownie 3 elementów:przekażnika,kondenstatora,buzzera.
    Działanie układu:
    W momencie załączenia zapłonu (rys.A)ładuje się kondensator i układ pozostaje w spoczynku nie pobierając żadnego prądu.
    Po włączeniu kierunkowskazu(rys. B)zostają przełączone styki i kondensator rozładowuje się przez buzzer.
    Gdy kontrolka kierunkowskazu gaśnie,styki wracają i ponownie ładuje się kondensator,i tak w kółko.
    Ważne by kondensator był na napięcie co najmniej 16v.
    Dobierając jego pojemność wpływamy na czas pracy buzzera.
    A że kondensator rozładowuje się logarytmicznie prawdopodobnie i dżwięk/barwa buzzera będzie ciekawie modulowana
    :D

0
  • #10 16 Gru 2009 20:48
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

dzięki,spróbuje coś wymodzić, ale jakby ktoś coś jeszcze chciał dodać to proszę:)

0