Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DEFRO OPTIMA Plus 25Kw Optymalne ustawinia kotła

15 Gru 2009 08:39 11493 13
 • Poziom 9  
  Witam!
  Jestem od około 3 lat użytkownikiem W tym roku był u mnie "fachowiec", który miał sprawdzić czy da się podłączyć u mnie system grzewczy wody z pieca... i rozregulował mi piec. Nie pamiętam jakie były poprzednie ustawienia, i od kilku dni eksperymentuję z nimi - niestety z marnym skutkiem. Chciałbym się więc dowiedzieć jakie są optymalne ustawienia (czas przedmuchu, przerwa przedmuchu) lub z jakich ustawień korzystają inni. Zależało by mi na szybkim odezwie.
  Pozdrawiam!
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 2  
  Witam
  Posiadam także piec defro miałowo -węglowy optima komfort plus 25kw.
  Mam podobny problem co pan, strasznie dużo mi spala ten piec. Zdobył pan może jakieś ustawienia do tego pieca, a może to jest jakiś inny problem?
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 2  
  Witam, ja mam nastepujace ustawienia dla temp 55 C czas podawania 21s, czas przerwy 70s, histereza kotla 5 Stopni, przedmuch co 7 minut przez 45 s, przerwa podawania 15 minut. Ustawienia dla temp kotla 55C ogrzewam w ten sposob 220m2 + 300L wody, spalanie okolo 30 - 35 kg/24H.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Nadmuch 40 przy uchyleniu klapki na wentulatorze o okolo 30-35%
 • Poziom 9  
  Witam ja tez mam piec defro optima komfort plus 25kw,jestem ciekaw jak w nim palić od góry czy z dołu i jak go ustawić.
 • Poziom 8  
  Zdecydowanie od góry.
  Jak długo Twój kocioł trzyma temperaturę zadaną?
 • Poziom 9  
  Pale w nim od dołu,mam nastawione na 52 st zawsze przekroczy i dobija do 58-60 a pózniej spada do 47 bo mam histereze ustawiona na 5 st a ile mi trzyma to nawet nie wiem dokładnie około 30 min.
 • Poziom 8  
  Histereza kotła wynosi 5stopni (i przeglądając ustawienia serwisowe nie znalazłem, żeby można było ja zmienić). W praktyce oznacza to, że po przekroczeniu o 5 stopni temperatury zadanej CO, sterownik sie wyłącza i przechodzi w stan podtrzymania (mi się to jeszcze nie zdarzyło, chyba dlatego że nie ustawiam tak niskich wartości zadanych, ustawiam minimum 63 stopnie).
  Czym innym jest histereza CO (w sterowniku, który zapewne posiadasz, wartość ta nie jest regulowana i wynosi 2 stopnie). Czyli jeśli temp. CO spadnie poniżej 2 stopni od zadanej to tryb potrzymania wyłącza się a jednocześnie włącza ponownie sterowanie PiD).

  Możliwe, że moższe regulowac histerezę CO (u mnie takiej opcji nie ma - sterownik zPID s3 P czyli to samo co ST-28).

  Pal od góry - nie stracisz na niczym, przeciwnie - zyskasz. Zysk to zmniejszone dymienie z komina przy rozpalaniu (ochrona powietrza + oszczędność opału). Kolejnym zyskiem jest nieprzeciąganie wartości zadanej temp. CO. Najwyżej podskoczy o góra 4 stopnie. Wadą jest wolniejsze ogrzewanie systemu.

  Jak chcesz mieć szybciej ciepło, to na węgiel połóż więcej drewna. Na samym drewnie CO ogrzeje się dość szybko do 45 - 50 stopni, reszta to już "wspinaczka" temperatury za pomocą węgla.

  Musisz eksperymentować. Poznać walory parametrów PiDa takich jak:

  max. t. spalin (u mnie domyślnie było 270 - przy dochodzeniu do zadanej ustawiam 260, później po osiągnięciu zadanej zmniejszam do 180-200)
  max. t. rozpalania (domyślnie było 310, mi wystarczy 260 dla dużej ilości drewna na wierzchu zasypu, tj. na węglu)
  max. wentylatora (domyślnie 71%, ja ustawiam przy dochodzeniu do temp. zadanej 50%, a później po jej osiągnięciu zmniejszam do około 20-30%)
  rodzaj opału (miał lub węgiel lub drewno) - przy rozpalaniu ustawiam na drewno, po osiągnięciu temp. zadanej lub nieco wcześniej, przestawiam na węgiel

  parametr max. wentylatora odpowiada w przybliżeniu za moc chwilową kotła, gdybyś przy rozpalaniu stawił go na 20%, to temperatura dochodziłaby do zadanej baaaaaaaardzo długo, toteż używam takich opcji w utrzymywaniu spalania węgla w fazie po osiągnięciu zadanej

  przy wygaszaniu możesz ponieść max. wentylatora do 50% czyli tak jak przy rozpalaniu.

  Niestety musisz się liczyć z tym, że nie wszystko się w piecu wypali, ale to co się nie wypali przecież zużyjesz następnym razem.

  Wadą opisanego przeze mnie podejścia jest to, że trzeba przełączać ręcznie max. wentylatora na 20-30% po osiągnięciu zadanej temperatury. Coś za coś. Parametr ten można ustawić na 40% i tak się rozpali..tylko że wolniej.
 • Poziom 9  
  A jak palić w nim od góry czytałem że do palenia w nim trzeba posiadać w drzwiczkach zasypowych i popielnikowych klapki czy coś takiego żeby dostawał powietrze wtórne.A ja nie umiem ustawić temp spalin itd.Histereze umie ustawić nawet 10 st ale mam 5 i jak osiągnie żądanom temp to się wyłancza a spadnie o 5 st to się znowu załączy.
 • Poziom 9  
  A sterownik mam st 28
 • Poziom 8  
  Palić w nim można od góry - mniej dymu pójdzie w komin a to oszczędność.
  Temp. spalin ustawia się w menu instalacyjnym po potwierdzeniu hasłem 0012 (ostatnie dwie cyfry to 12). Całkiem możliwe, że nie masz uaktywnionej takiej funkcji. Aby ja uaktywnić, trzeba wyłączyć sterownik przyciskiem odcinającym zasilanie, następnie wcisnąć EXIT i trzymając włączyć zasilanie.

  Powietrze wtórne nie dotyczy pracy jednocześnie ze dmuchawą regulowana sterownikiem, więc póki co nie mieszaj sobie tym w głowie.

  Jaką masz instalację? Czy to jest nowy czy stary dom(z grawitacyjnym obiegiem przy jego budowie)?
 • Poziom 9  
  Instalacje mam nową na miedzi i grawitacyjną,dom ma 3 kontygnacje i ma ze 30 lat.

  Dodano po 22 [minuty]:

  To znaczy że ładuje węgiel,papier,drzewo rozpalam zamykam piec i włączam dmuchawę.
 • Poziom 8  
  Tak. Węgiel na dno, rozpałka na górę. Przy rozpalaniu możesz otworzyć drzwiczki popielnikowe a opcję "rozpalanie" na sterowniku włączyć za 5 - 10 min (chyba ze nie masz czasu) jednocześnie zamykając szczelnie wszystkie drzwi. I tak się będzie dymić, ale znacznie mniej niż przy rozpalaniu od dołu. Przy rozpalaniu od dołu 5% zasypu węglem wysyłasz przez komin (nie radzę wywieszać prania na balkonie).

  W jakim stanie masz ściany kotła? Zasmolone?
 • Poziom 9  
  Instalacje mam na pompce a nie grawitacyjną,a ściany kotła sa pokryte smołą jakbym pomalował lepikiem.A sprawdzałem te otwory na bocznych ściankach u góry ale nie czułem żeby tam leciało tam jakieś powietrze.
 • Poziom 8  
  Też mam smołę niestety. Jest jej mało (do 1mm max), za to w wyczystkach górnych 0 smoły(nigdy jej tam nie zaobserwowałem)... zatem i w kominie też.

  Moim zdaniem ten kocioł(palenisko) na sterowaniu PiD zawsze będzie zachodził smołą w części załadunkowej a wynika to z rozwiązania konstrukcyjnego pieca w wersji z doprowadzaniem powietrza czterema otworami - czyli powietrze nie jest zasysane od dołu w przekroju poziomym a w dodatku jest brutalnie zatrzymywane przy przekroczeniu wartości zadanych (temp. CO lub temp. spalin)
  Defro dostarczyło taką "łopatko-skrobaczkę"...nie bez przyczyny. Ja sobie ją trochę naostrzę szlifiarką.

  Smołę banalnie łatwo zedrzeć z bocznych ścian paleniska, ale gorzej z tylną ścianką (bez zadymienia kotłowni się nie obejdzie).
  PO prostu coś - za coś, .... albo wywalić dmuchawę i PiD zastępując je miarownikiem ciągu i tracąc precyzję w utrzymywaniu temp. zadanej albo raz na tydzień skrobać.

  Wybór nalezy do Ciebie.

  ------------------
  P.S. nie ma czegos takiego, jak optymalne ustawienie kotła. Optymalnie to można ustawić(a raczej zaprojektowac i wykonać) całą instalację. Cały proces ogrzewania(piec+komin+odbiornik ciepła z kotła)jest zjawiskiem dynamicznym o wielu zmiennych stacjonarnych i niestacjonarnych.