Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernicacja instalacji w kuchni i łazience.

tasior__ 15 Gru 2009 10:24 4847 27
  • #1 15 Gru 2009 10:24
    tasior__
    Poziom 9  

Witam

Jest to praktycznie mój pierwszy post i od razu z konkretnym pytaniem .
    Od dłuższego czasu przeglądam to forum i mam pewien mętlik w głowie . Znalazłem parę tematów o podobnym problemie co mój jednak nie udało mi się rozwiać moich wątpliwości

A wiec:

Jestem w trakcie drobnej modernizacji sieci elektrycznej w mieszkaniu.
    Jest to stara siec z początku lat 70 Wykonana jest na przewodach aluminiowych .
    Na klatce schodowej jest zabezpieczenie topikowe 20 A w mieszkaniu za licznikiem jest 2x16 A Jeden obwód to gniazdka a drugi to oświetlenie . Chciałbym chociaż oddzielić kuchnię i łazienkę na osobny obwód . I teraz mam problem bo nie wiem czy tylko "dołożyć" trzecie zabezpieczenie czy może pokusić się o różnicówkę . No ale z tego co się orientuję to musiałbym przed wyłącznikiem przewód N - <zero> rozdzielić na P N i Go uziemić no ale jak na 3 pietrze zrobić uziemienie . Bo jak byłem w spółdzielni to kazali mi zrobić instalację trój żyłową i spiąć N i P razem przy liczniku nie wspominając nic o różnicówce . Co wydaje mi się karygodnym błędem . Jeśli już to tylko chyba zmostkowanie w gniazdku

Proszę pomóżcie

Czy takie podłączenie będzie poprawne ?

Z góry dziękuje za rady i porady

0 27
  • #2 15 Gru 2009 11:00
    retrofood
    Moderator

tasior__ napisał:
    Chciałbym chociaż oddzielić kuchnię i łazienkę na osobny obwód . I teraz mam problem bo nie wiem czy tylko "dołożyć" trzecie zabezpieczenie czy może pokusić sie o różnicówkę . No ale z tego so się orientuję to musiałbym przed wyłącznikiem przewód N - <zero> rozdzielić na P N i Go uziemić no ale jak na 3 pietrze zrobić uziemienie . Bo jak byłem w spółdzielni to kazali mi zrobić instalację trójżyłową i spiąć N i P razem przy liczniku nie wspominając nic o różnicówce . Co wydaje mi się karygodnym błędem . Jęsli już to tylko chyba mostkowanie w gniazdku

1. I znowu nieelektryk bierze się do roboty, pojęcia o tym nie mając najmniejszego.
    2. Jeśli modernizujesz instalację do dzisiejszych parametrów, to NIE WOLNO wykonywać jej bez różnicówki!!!
    3. Punktu rozdziału PEN nie ma obowiązku uziemiać, ale trzeba wiedzieć gdzie to zrobić i jak, bo to musi być zgrane z modernizacją przyszłościową pionu zasilania.
    4. Zleć tą robotę gramotnemu elektrykowi i nie baw się w partyzantkę.

0
  • #3 15 Gru 2009 11:08
    tasior__
    Poziom 9  

[quote="retrofood"]

tasior__ napisał:

1. I znowu nieelektryk bierze się do roboty, pojęcia o tym nie mając najmniejszego.
    2. Jeśli modernizujesz instalację do dzisiejszych parametrów, to NIE WOLNO wykonywać jej bez różnicówki!!!
    3. Punktu rozdziału PEN nie ma obowiązku uziemiać, ale trzeba wiedzieć gdzie to zrobić i jak, bo to musi być zgrane z modernizacją przyszłościową pionu zasilania.
    4. Zleć tą robotę gramotnemu elektrykowi i nie baw się w partyzantkę.

No cóż dziękuję za twoją odpowiedz pomimo iz mi za wiele nie pomogła .
    To czy mam najmniejsze czy jakiekolwiek o tym pojęcie to moja sprawa .
    Zadałem konkretne pytanie czy w sposób pokazany na rysunku można wykonać instalację i czy będzie ona poprawna przez co ni9e będzie stwarzać zagrożenia .

Ciekawe czy wszyscy którzy są na tym forum zlecają wszystkie roboty wykfalifikowanym osobą ? hmm

0
  • #4 15 Gru 2009 11:23
    retrofood
    Moderator

tasior__ napisał:

Zadałem konkretne pytanie czy w sposób pokazany na rysunku można wykonać instalację i czy będzie ona poprawna przez co ni9e będzie stwarzać zagrozenia .

Sposób podany na rysunku nadaje się na wysyłkę użytkowników instalacji do nieba.

A swóją odpowiedź dałem taką jaką dałem nie po to, aby cię obrazić, ale by uświadomić, że to nie są zabawki, ze to może być zagrożenie życia i zdrowia. Dorosły człowiek powinien o tym myśleć, a nie udawać chojraka co to niczego się nie boi.

0
  • #5 15 Gru 2009 11:23
    krzysiekw121
    Poziom 13  

Cytat:
    Zadałem konkretne pytanie czy w sposób pokazany na rysunku można wykonać instalację i czy będzie ona poprawna przez co ni9e będzie stwarzać zagrozenia .

Aby odpowiedzieć Ci na Twoje konkretne pytanie, zrób najpierw konkretny schemat. Bo na Twoim rysunku nie wiem np. co to jest za prostokąt przez który przechodzi L i P ani co to jest tym owalem do którego zdążają, ani nic nie wiemy o typie sieci jaki masz w budynku. Więc może napisz najpierw wszystkie szczegóły, a później wymagaj konkretnych odpowiedzi.

0
  • #6 15 Gru 2009 11:34
    tasior__
    Poziom 9  

krzysiekw121 napisał:

Aby odpowiedzieć Ci na Twoje konkretne pytanie, zrób najpierw konkretny schemat. Bo na Twoim rysunku nie wiem np. co to jest za prostokąt przez który przechodzi L i P ani co to jest tym owalem do którego zdążają, ani nic nie wiemy o typie sieci jaki masz w budynku. Więc może napisz najpierw wszystkie szczegóły, a później wymagaj konkretnych odpowiedzi.

No właśnie widzę iż możemy konkretnie podyskutować .

Co do typu sieci jaki jest w bloku niestety nie potrafię się wypowiedzieć Na klatce jest jedynie szafka z trzema bezpiecznikami topikowymi dla poszczególnych mieszkań oraz jedno miejsce z którego są wyprowadzone zera . Do mieszkania wchodzą tylko i wyłącznie dwa przewody Zero i Faza W mieszkaniu sa kolejne dwa zabezpieczenia na gniazdka i oświetlenie . Jeśli nie ma możliwości zainstalowania róznicowopradowego to zrobię jedynie trzeci obwód dla gniazdek w kuchni i łazience Gdyby w grę wchodziło tylko takie rozwiązanie to co zrobić z przewodem ochronnym ? Połączyć tak jak mówili w spółdzielni z Zerem N - wydaje mi się że tak jest źle czy może zrobić zerowanie tylko w gniazdkach .
    Natomiast jeśli by była możliwość zainstalowania różnicówki to czy tak jak to rozrysowałem to jest OK .

Kwadrat o którym piszesz to róznicówka wchodzi do niej L i N z N przed nią wyprowadzam PE i prowadzę do gniazdek w kuchni i łazience wraz z N i L wyprowadzonymi z róznicówki Pozostałe 2 obwody na oświetlenie i resztę gniazdek prowadzę przez wyłączniki nadprądowe bez pośrednictwa różnicówki

0
  • #7 15 Gru 2009 11:41
    Wirnick
    Poziom 26  

tasior__ napisał:
    ... Bo jak byłem w spółdzielni to kazali mi zrobić instalację trójżyłową i spiąć N i P razem przy liczniku nie wspominając nic o różnicówce . Co wydaje mi się karygodnym błędem .

Otrzymałeś wyczerpującą odpowiedz - nazywa się to przystosowaniem do instalacji TNS.

Obwody musisz zabezpieczyć bezpiecznikami (wyłącznikami nad prądowymi).
    RCD możesz dać - jako element dodatkowy .

0
  • #8 15 Gru 2009 15:59
    Akrzy74
    Poziom 39  

tasior__ napisał:

Cytat:
    Jestem w trakćie drobnej modernizacji sieci elektrycznej w mieszkaniu.

Jeśli ktoś nie potrafi odróżnić sieci od instalacji, to nie powinien samodzielnie zabierać się za instalację.
    Cytat:
    Chciałbym chociaż oddzielić kuchnię i łazienkę na osobny obwód

I bardzo dobrze.
    Cytat:
    No ale z tego so się orientuję to musiałbym przed wyłącznikiem przewód N - <zero> rozdzielić na P N i Go uziemić no ale jak na 3 pietrze zrobić uziemienie

Zagadnienie tysiące razy opisywane na forum.
    Cytat:
    Bo jak byłem w spółdzielni to kazali mi zrobić instalację trójżyłową i spiąć N i P razem przy liczniku nie wspominając nic o różnicówce

O rzeczach oczywistych się nie wspomina.
    Cytat:
    No cóż dziękuję za twoją odpowiedz pomimo iz mi za wiele nie pomogła .

Odpowiedź była właściwa, tylko kol. retrofood nie odpowiedział w sposób- jaki Tobie odpowiada.

Kol. Wirnick napisał:
    Cytat:
    RCD możesz dać - jako element dodatkowy .

Nie wprowadzaj w błąd- rcd w łazience w nowych lub modernizowanych instalacjach jest obowiązkiem, a zalecane jest jego zastosowanie do urządzeń odbiorczych w kuchni.

Ps. tasior__ Popraw swoje posty w temacie- punkt 15 regulaminu obowiązuje również Ciebie!

0
  • #9 15 Gru 2009 16:05
    Patryk 18
    Poziom 11  

Najpierw kolego musisz dowiedzieć się jaki amsz rodzaj sieci, tego nawet z fusów nie wywróżymy, a poza tym taka "przeróbka" instalacji to juz nie zabawa , tu trzeba wykonać pomiary etc. nie jest to wszystko takie łatwe jak się wydaje, musi zrobić to osoba znająca się na rzeczy , a nie amator który wie jak podłączyć lampę czy gniazdo. Pozdrawiam

0
  • #11 16 Gru 2009 09:15
    retrofood
    Moderator

tasior__ napisał:

Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam ale myślałem iż forum służy do tego aby ludzie z dobrej woli i bezinteresownie pomagali innym . A nie tylko pokazywali ze to oni wiedzą lepiej a jeśli ktoś wie mniej to jest nie godzien ich wiedzy i niech nie zawraca głowy i idzie do fachowca .

Szanowny Kolego!
    Czy uważasz, że gdybyś na forum medycznym poprosił lekarza o radę, to opisze ci jak robić operację i jak masz wyciąć wyrostek u siebie lub kolegi? Przecież wiesz, ze to niemożliwe. Więc dlaczego uważasz, że nikt ci nie chce udzielić porady? Przeczytaj, proszę, mój pierwszy post pod Twoim. Dostałeś poradę taką, jaka wynika z mojej wiedzy i moich umiejętności. Ja 5 lat uczyłem się w Technikum i 5 lat na Politechnice, mam też ponad dwadzieścia lat stażu. I stając przed koniecznością poprawy instalacji u Ciebie, ot tak, nie jestem w stanie nic mądrego powiedzieć, chyba że co najmniej przez parę godzin najpierw dokładnie obejrzałbym i pomierzył to co jest, a dopiero potem próbowałbym zaprojektować tą zaplanowaną część, ale tak, by to grało z późniejszym remontem reszty instalacji. Bo to powinno być skoordynowane, chociaż rozłożone w czasie. A bez takiej wiedzy wynikającej z oględzin i pomiarów nic więcej nie mogę powiedzieć. I tłumaczę Ci, że bez wiedzy teoretycznej i praktycznej nie jesteś w stanie sam tego zrobić dobrze. Więc powiedz, proszę, udzielam Ci rzetelnej informacji, czy nie? Wymagania dzisiejszych urządzeń domowych, to nie tylko dwa kabelki i wszystko chodzi. Coraz więcej osób przekonuje się, że nowoczesne sprzęty źle pracują na badziewnej instalacji, nie mówiąc już o tym, ze sezon burzowy co roku wykańcza coraz więcej nowych urządzeń.
    Więc namawianie Cię do samodzielnej pracy kłoci się z moją etyką zawodową i nie świadczy o lekceważeniu Twojej osoby. Po prostu uważam, że szewc jest od butów, a piekarz od chleba. Zarób robiąc to na czym się znasz, bo zrobisz to szybko i dobrze, a instalację zostaw elektrykom. Bo sam tego dobrze nie zrobisz. Nawet z pomocą porad z Forum.

0
  • #12 17 Gru 2009 09:02
    tasior__
    Poziom 9  

Ok OK OK

W takim razie czy chociaż jesteście w stanie powiedzieć czy prawidłowym jest podpięcie przewodu ochronnego z zerem na tablicy przy liczniku? Ma jakieś znaczenie czy to będzie przed czy za licznikiem ?

Oczywiście przy założeniu iż rezygnuję z różnicówki

0
  • #13 17 Gru 2009 09:36
    retrofood
    Moderator

Problem w tym, ze z różnicówki nie wolno ci rezygnować.
    A rysunek masz błędny, już pisałem.

0
  • #14 17 Gru 2009 14:42
    tasior__
    Poziom 9  

retrofood napisał:
    Problem w tym, ze z różnicówki nie wolno ci rezygnować.
    A rysunek masz błędny, już pisałem.

No właśnie tutaj mam problem . Bo teraz stan obecny nie jest najlepszy - tylko 2 obwody w mieszkaniu. Więc chciałbym chociaż dołożyć trzeci obwód na gniazda w kuchni i łazience . A co do różnicówki to zdania są podzielone - rozmawiałem z elektrykiem i powiedział że w tym konkretnym rozwiązaniu różnicówka może się nie sprawdzić ze względu na brak dodatkowego uziemienia przed nią w miejscu wyprowadzenia przewodu ochronnego .
    NO to przynajmniej bym poprawił instalację dodając ten trzeci obwód .
    Myślę że to będzie lepsze rozwiązanie niż zostawiać instalację tak jak jest .

0
  • #15 17 Gru 2009 19:56
    Akrzy74
    Poziom 39  

tasior- napisał:

Cytat:
    No właśnie tutaj mam problem
    - który sobie sam wymyśliłeś.
    Cytat:
    A co do różnicówki to zdania są podzielone - rozmawiałem z elektrykiem i powiedział że w tym konkretnym rozwiązaniu różnicówka może się nie sprawdzić ze względu na brak dodatkowego uziemienia przed nią w miejscu wyprowadzenia przewodu ochronnego .

Podzielone zdania wynikają niestety z niewiedzy Twoich kolegów- albo instalacje modernizujesz wg ich wymyślonych zasad, albo naszych.

0
  • #16 17 Gru 2009 21:16
    tasior__
    Poziom 9  

Akrzy74 napisał:
    tasior- napisał:
    Cytat:
    No właśnie tutaj mam problem
    - który sobie sam wymyśliłeś.
    Cytat:
    A co do różnicówki to zdania są podzielone - rozmawiałem z elektrykiem i powiedział że w tym konkretnym rozwiązaniu różnicówka może się nie sprawdzić ze względu na brak dodatkowego uziemienia przed nią w miejscu wyprowadzenia przewodu ochronnego .

Podzielone zdania wynikają niestety z niewiedzy Twoich kolegów- albo instalacje modernizujesz wg ich wymyślonych zasad, albo naszych.

Skoro nie ma żadnego problemu to napiszcie mi proszę jakie jest dla mnie wyjście prócz tego aby wezwać elektryka. Bo nie wiem z kąd stwierdzenie że różnice zdań co do różnicówki wynikają tylko i wyłącznie z niewiedzy moich kolegów Gdyż rozmawiałem z elektrykiem z Vattenfala i takie było jego zdanie a jest on dla mnie tak samo kolegą jak wy wszyscy tutaj . Rozmawiałem z nim pierwszy raz w życiu .

Proszę więc podzielcie się ze mną swą jakże drogocenna i bezkresną wiedzą i nie piszcie że ze względów moralnych nie zrobicie tego gdyż ponad wszystko prezekładacie bezpieczeństwo mnie i moich bliskich

Moim celem naprawde nie jest przegadywanie się tutaj kto i jak i dla czego ale już drugi raz ktoś pisze coś a twierdzi że to jest moje zdanie .

0
  • #17 17 Gru 2009 22:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 17 Gru 2009 23:30
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Tak, ale od tego jest dział "początkujący"

tasior__ napisał:
    ... Proszę tylko o prostą odpowiedz...

Nie, z wiadomych nam względów nie jesteśmy w stanie Ci pomóc. Czy taka prosta odpowiedź Ci wystarczy?

0
  • #19 18 Gru 2009 07:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 18 Gru 2009 10:02
    tasior__
    Poziom 9  

Cytat:
    Panowie skoro właściciel budynku powiedział że przewód PE należy połączyć z PEN (chociaż tasior nazwał PEN jako N ale to z braku wiedzy) przy liczniku to jest to jasna informacja co do typu instalacji w tym budynku i jest to TN-C.
    Tasior Przewód żółtozielony PE (ochronny) musisz połączyć z przewodem PEN, najczęściej niebieskim (tan na którym nie świeci próbnik i nie idzie na bezpiecznik tylko zaraz z licznika wychodzi na listwę zaciskową). Tak powiedzieli si w spółdzielni i tak jest prawidłowo. Napisz czy dobrze zrozumiałeś co napisałem. Napisz też jaki kabel idzie z bezpieczników z klatki do twojego mieszkania czy miedź czy aluminium i jaki jest mniej więcej przekrój (zachowaj ostrożność przy sprzwdzaniu), czy licznik masz w mieszkaniu a nad nim bezpieczniki czy w mieszkaniu masz tylko bezpieczniki?

Na klatce jest tablica na której znajdują się trzy zabezpieczenia topikowe 20A po jednym na mieszkanie . Wydaje mi się iż każde z zabezpieczeń jest pod inną fazę tak że każdy odbiorca ma zasilanie z innej fazy . Nie pamiętam tylko jak jest rozwiązane zero Bo na napewno są cztery zaciski przy fazowych przewodach i wyprowadzone są z czwartego przewody ale chyba jest jeszcze jeden na dole tablicy ale upewnię się jak będę na miejscu i zrobię zdjęcie

Licznik jest w mieszkaniu .Na tablicy licznikowej nad nim jest rozeta z dwoma bezpiecznikami bezpiecznikami 16A

Ok myślę że zrozumiałem . Czyli na wyjściu po liczniku do niebieskiego przewodu podpinam żółto/zielony ? Chyba że faktycznie jest jeszcze jeden w tablicy na klatce ale to dopiero sprawdzę . Nie mam również pewności czy na klatce jest miedź ale to możliwe choć muszę się upewnić

0
  • #21 18 Gru 2009 23:52
    tasior__
    Poziom 9  

U hu ha

Ale tu wywiało - szkoda ze większość moich postów Ale może to i dobrze
    Do rzeczy

Jak kolega prosił Zamieszczam zdjęcia .

Licznik w mieszkaniu

Na klatce
    Bezpiecznik L jest mój - generalnie nie istotne

A tutaj 2 fotki jak może wyglądać profesjonalna instalacja elektryczna z przed kilkudziesięciu lat .

Modernicacja instalacji w kuchni i łazience. Modernicacja instalacji w kuchni i łazience.:|

Z tego co tutaj widać to przy głównym zabezpieczeniu jest instalacja miedziana .
    Widać to nawet aż za dobrze na tych poskręcanych przewodach zerowych

0
  • Pomocny post
    #22 19 Gru 2009 15:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 19 Gru 2009 17:48
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Podczas wymiany WLZ-tu będziesz musiał jeszcze zainwestować w nawą rozetę piętrową. Ta może nie przejść u gościa z ZE który przyjdzie zaplombować zabezpieczenie.
    To co widzimy na zdjęciach to norma, w tych rozetach często zrywały się gwinty na śrubach i elektrycy zaklepywali przewody ołowiem lub czym się dało. Stąd pewnie i ta skrętka. Widocznie któryś z kolei elektryk nie miał się jak podłączyć do PEN i ratował się jak mógł.

0
  • #24 19 Gru 2009 22:12
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Czyli jaki z tego wniosek ? Chyba taki jak w drugim poście:

retrofood napisał:

... Zleć tą robotę gramotnemu elektrykowi i nie baw się w partyzantkę.
    :idea::D

0
  • #25 19 Gru 2009 23:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 19 Gru 2009 23:40
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Tak ale jednak sposób przekazania tej informacji był chyba bardziej ludzki i nastąpiło to po głębszym zapoznaniu się z problemem. I mam nadzieję że autor tematu nie będzie miał podstaw do twierdzenia iż na tym forum są same bufony.
    Napisałem że jednak będzie musiał wziąć kogoś z uprawnieniami bo zakres robót wychodzi poza jego lokal i dodatkowo wymaga rozplombowania licznika, a to musi firmować osoba mająca ważne uprawnienia, a nie dlatego że wykracza to po za zdolności manualne autora tematu. Co zostało docenione.

Zgadzam się z Tobą jak nigdy dotąd.

0
  • #27 20 Gru 2009 12:37
    tasior__
    Poziom 9  

Nie wiem tylko czy tę sprawę zgłosić do spółdzielni czy może bezpośrednio do ZE .
    No bo to co za licznikiem to jest że tak powiem po mojej stronie i mogę prywatnie to wykonać zlecając to np jakiemuś elektrykowi z uprawnieniami . Nie wiem natomiast czy od tej tablicy na klatce do licznika to ma zrobić ktoś ze spółdzielni czy może ktoś z ZE .

A co do zakresu prac po stronie od licznika to pozostać tylko na dołożeniu trzeciego obwodu czy jednak jest możliwość prawidłowego zamontowania i funkcjonowania różńicówki ?

0
  • #28 20 Gru 2009 17:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto