Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Równoległe łączenie baterii

15 Gru 2009 13:21 3890 2
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam problem, który był już poruszany, ale nie widziałem wyczerpującej odpowiedzi. Chcę połączyć równolegle baterie (dwa razy po dwie baterie foto połączone szeregowo - w sumie 6V). Baterie oczywiście w różnych stanach rozładowania, bo taki jest wymóg - nieprzerwana praca przy zmianie baterii nowych na stare. Dlatego nie powinny się wzajemnie ładować. Znalazłem już kilka rozwiązań: przełącznik zasilania z izolacją prądu wstecznego (load switch) fpf2163 (i inne podobne) firmy Fairchild, kilka podobnych układów firmy Maxim, diody schottky, próby (nie bardzo udane) układów na tranzystorach bipolarnych, nawet próby z tranzystorami IGBT (też nie bardzo). Problem z przełącznikami polega na tym, że żaden z blokadą prądu wstecznego nie pracuje powyżej 5.5V (podobno taka technologia). Dioda schottky ma za duży spadek napięcia jak na prąd pobierany z baterii (300mA, w porywach do 800mA). Może ktoś widział jakiś układ na tranzystorach (albo jednym), który wstrzymywałby prąd wsteczny i jednocześnie pozwalał na całkowite odcięcie zasilania z baterii (obu na raz). Albo może ktoś widział switch z blokadą prądu wstecznego?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 25  
    Dioda. Dwie diody, katody połączone, anody do plusów baterii. Niestety ten prosty "przełącznik" jest stratny, ale najprostszy. Napięcie na węźle zasilania będzie niższe o napięcie przewodzenia diody. Nie będzie problemu z wymianą baterii.
  • Poziom 11  
    Tak jak pisałem wcześniej, ten numer już robiłem. Chodzi o to, że maksymalny prąd to około 800mA, więc straty na układzie są zbyt duże. Dla diody schotky to jakiś 0.5W. Nie mówiąc już o spadku napięcia. Chyba znalazłem proste (nie do końca skuteczne)rozwiązanie. Jak tylko je dopracuję, to napiszę i wrzucę schemat. Ale temat jak najbardziej aktualny.

Witam ponownie.
    Mam dobre rozwiązanie. Układ LTC4412 firmy Linear Technology. Nie będę się rozwodził nad nim, bo jego opis można znaleźć w nocie aplikacyjnej. Powiem tylko, że wymaga dodatkowo użycia dwóch tranzystorów, a ja dodaję diodę na wejściu ctrl ustawioną przewodząco (katodą) do tego wejścia. Wtedy mogę sterować układem z baterii, którą kluczuję, a w przypadku odwrotnej polaryzacji układ nie zostanie uszkodzony.
    Pozdrawiam.