Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napowietrzna sieć energetyczna

fantasta 15 Gru 2009 13:57 3507 8
  • #1 15 Gru 2009 13:57
    fantasta
    Poziom 29  

Witam.

Tak czysto z ciekawości. Ile razy jadę po mniejszych miejscowościach ciekawi mnie jak to jest rozwiązane.
    Przy drodze leci napowietrzna sieć, od slupów podłączane są domy itd.
    I tak patrze to te przewody to max może 25mm2. A domów jest na pewno więcej niż 10 podłączonych. jak to jest rozwiązane?

0 8
  • #2 15 Gru 2009 13:59
    retrofood
    Moderator

Tzw. współczynnik jednoczesności...

0
  • #3 15 Gru 2009 21:02
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Właśnie , masz przydział 20kW Zabezpieczenie 32A , włączas kompresor lub bestera i 1/3 wsi ma dyskoteke w domach.

ZE bierze kase za przydział mocy sam nic nie modernizując.
    Tak sobie kiedyś myślałem że te wszystkie przydziały mocy widocznie mają pokryć koszt trafo i linii NN.
    A wy co otym myślicie?

0
  • #4 15 Gru 2009 21:06
    retrofood
    Moderator

romoo napisał:

A wy co otym myślicie?

Załóż nowy temat

0
  • #5 16 Gru 2009 18:57
    stomat
    Specjalista elektryk

Bo to są sieci zbudowane dzięki Leninowi (socjalizm = władza rad + powszechna elektryfikacja) w czasach gdy w domu były 2 żarówki i gniazdko, suszarka do włosów miała 180 W a żelazko 200 W. 25 kwadrat wystarczało w zupełności.
    Ile razy jadę przez Toruń to zastanawiam się jak to jest zrobione że dwie części sporego miasta łączy JEDYNY most mający po jednym pasie ruchu w każdą stronę, będący w dodatku częścią drogi krajowej nr 1. Każdego dnia stoją tam (i w wielu innych miejscach) gigantyczne korki.
    To ta sama bajka. Żyjemy w zacofanym, biednym kraju i możemy na to poradzić tylko mądrością przy urnach wyborczych.

0
  • #6 16 Gru 2009 19:11
    krzysztofh
    Poziom 29  

Jak już piszecie to i ja coś dodam.
    Nie trzeba szukać na wioskach. Przyjedźcie do Warszawy. Jest taka dzielnica odległa od pałacu 8km, gdzie szambiarki kursują aż szumi, a domów co i raz przybywa.
    Linie napowietrzne budowane po wojnie jeszcze stoją, choć zastanawiam się jak długo jeszcze.
    Nigdy nie było za dużo kasy, ale jeszcze parę lat temu coś się działo, ale jak właścicielem stał się przyjaciel z za zachodniej granicy jakoś inwestycji nie widać.
    O drogi asfaltowe lub z kostki aż się prosi, o chodnikach nie wspomnę. Już myślałem, że za jakiś czas coś się zmieni, ale teraz akcja stadion na 2012. Miały być nowe dworce, metro (2 linia i obwodnice). Jakoś im bliżej magicznej daty, tym władze podają czego to jeszcze nie zrobią.

Jak wyjeżdżam za miasto i przejeżdżam przez wioski, gdzie firmy budowlane budują ścieżki rowerowe i chodniki to czasem myślę gdzie ja mieszkam.
    Choć muszę przyznać, że nie wyprowadziłbym się z mojego miasta, ale jak wielu innych życzyłbym sobie lepszej organizacji pracy i gospodarowania środkami budżetowymi, aby nie tylko co roku był remontowany Trakt Królewski, którym do pracy codziennie jeździ wiecie kto.

0
  • #7 16 Gru 2009 21:05
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Wspólczynnik jednoczsności to jedno, a drugie to to że każdy ma swój przydział mocy. Niestety część użytkowników ma przydział powyżej 10 kW i chce go w pełni wykorzystywać ( np ja ). Niestey te przewody 25mm2 nie starczają nawet dla tej jednej osoby.

fantasta - pomieszkaj trochę na wsi i przekonasz się że to nie działa - ludzie zwą jeden na drugiego, ale o dziwo jeden na milion tylko zwie na kogo trzeba czyli Zakład Energetyczny.

Druga odpowiedż na pytanie jak to działa znajduje się przypadkiem w dwutygodniku Tina, gdzie właśnie jest artykuł o takiej sieci :)

0
  • #8 25 Gru 2009 12:25
    kantor86
    Poziom 10  

Zacznę od tego że w przypadku lini napowietrznych jako magistrale stosuje się przewody typu AL 50 i 70mm2 a nie 25.Przewody o przekroju 25mm2 to najczęściej obwody oświetlenia ulic i zasilania konkretnych budynków.
    No i w swoich obserwacjach powinieneś zwrócić uwagę na tzw.podział sieci.Znaczy to ,że linia którą obserwowałeś może być zasilana z dwóch(lub wiekszej liczby)trafostacji co eliminuje spadki napięć wyst w przypadku zasilania jednostronnego.

0
  • #9 26 Gru 2009 09:30
    andreooo
    Poziom 18  

Kolego kantor86 ale te 4x25mm2 Al jako linia napowietrzna to jest prawda, widać kolega mało widział w życiu. Przy dłuższych liniach stosowało się też 35mm2. Ale 50 czy 70 nie u mnie te numery, raczej dwa tory po 35mm2. A jako przyłącze Al 4x16mm2 max. Pozdrawiam z woj. lubelskiego.

0