Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw uruchomieniowy atmega8

15 Gru 2009 15:10 4459 23
  • Poziom 24  
    Witam . Zastanawiam się który zestaw będzie lepszy do nauki asemblera . Kasa jaką mam na wydanie to ~200zł i w tym musi być zestaw i programator.
    Zestaw jaki mam na oku to ZL2AVR . Rozglądałem się też za samymi płytkami do montażu i to by było super rozwiązanie dla kieszeni.

Co myślicie o tym numer 848462204 - alledrogo

Może jest inny sprawdzony zestaw ?
  • PCBway
  • Poziom 25  
    Posiadam takowy ZL2AVR. Jest dość przyjemny. Ale nie kupisz go za 200 PLN, chyba że używany. Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty programatora.
  • Poziom 11  
    Jest na allegro za 100 do samodzielnego montażu, za 165 zmontowany.
  • Poziom 38  
    Zobacz w Propox- EVBavr04 dla ATmega8/48/88/168/328 mają chyba dalej za 69 zł.
    Do tego programator STK200 za 20zł lub jakiś na USB- za 40zł i zasilacz.
    I kup od razu kabelki i wyświetlacz LCD- jeden koszt przesyłki.
    Tylo czasem wysyłają przez 2 tygodnie.
  • Poziom 22  
    Kolego pod tym numerem 848518642( alledrogo) masz zmontowany ZL2AVR+ programator.
  • Poziom 42  
    blantozaur --> a może też zastanów się nad najtańszą i mega funkcjonalną wersją płytki uruchomieniowej , na której możesz sobie robić co ci się żywnie podoba a nawet programować najróżniejsze procki i nie tylko w asemblerze? ;) ..... ja zwasze polecam pod rozwagę - zakup płytki stykowej a do tego kilku elementów jak rezystorki, kondki, ze 2-3 różne procki AVR a do tego dobry programator może jakiś STK500v2 za 48zł - dzięki temu będziesz mógł sam robić dowolne układy, sam je projektować - co też jest bardzo ważne gdy się zaczyna uczyć tego hobby ;)
  • Poziom 24  
    Tak jak zauważaliście istotnie chodziło mi o używany ZL2AVR.

EVBavr04 - wygląda imponująco.

Co do programatora to w grę wchodzi tylko usb . Nadto czytałem (nie wiem czy prawda) , że niektóre programatory nie współpracują z win 7 ?

Co do płytki to takie coś - numer 854668977 , faktycznie pomysł wydaje się zdrowy i nawet sporo można by zapakować na taką płytkę. No i nie ograniczy mnie do atmegi8.

Generalnie naukę asemblera biorę na pierwszy strzał . Misja woltomierz , amperomierz lcd 2x8 z wysyłaniem pomiaru do komputera przez usb.
  • PCBway
  • Poziom 25  
    blantozaur napisał:
    EVBavr04 - wygląda imponująco.

Uwaga! Ceny w sklepie PROPOX to ceny NETTO. Ale i tak jest to chyba dość dobra oferta, jeżeli nie chce się bawić w lutowanie. Niestety PROPOX z tego co od kolegi słyszałem ma często problemy z dostępnością i długim oczekiwaniem.
  • Poziom 24  
    Wysłałem do nich @ jak obecnie z przesyłkami sprawa wygląda . Na święta chciałbym się pobawić więc chyba opcja z płytką będzie dobra .Idzie je kupić praktycznie w każdym elektronicznym sklepie na mieście reszta to grosze .

Dzięki za istotne podpowiedzi .
  • Poziom 14  
    blantozaur napisał:
    że niektóre programatory nie współpracują z win 7 ?

Co do płytki to takie coś - numer 854668977 .
    .

Co do WIn7 Mi programator na LPT chodzi lepiej niż pod WInXP wiec po USB pewnie będzie mniejszy problem.

Co do płytki stykowej :

OSTRZEŻENIE nie łakomcie się na te tanie płytki za 7 zł z jednym paskiem po bokach. Płytki słabej jakości i nie nadają się do układów cyfrowych w wersjach DIP bo wyskakują ze styków.
  • Poziom 24  
    Dobrze , że napisałeś . Nie ukrywam , że celowałem w dolny przedział cenowy.
  • Poziom 14  
    Witam,
    jak potrzebujesz programatora na USB dla AVR, to polecam USBasp, koszt wykonania nie przekracza 20 zł.
    Sam jakieś 2 lata temu skompletowałem paczkę sterowników, programów i wzorów płytek, zrobiłem programator i do dziś mi służy
    programator, wzory płytek
    programy obsługujące programator
    wyjaśniłem tam dość dobrze podstawowe rzeczy.

Moim pierwszym kompletem był właśnie ten programator(samoróbka), polutowany starter kit z allegro (numer 841595277) oraz płytka zestykowa i dodatkowe elementy w postaci kilku procków, kondesatorków itd. :D
    Kupując gotowy starter kit miałem pewność że wszystko będzie działać, a jak nie działa, to znaczy że miałem zły program :D

Pozdrawiam i życzę sukcesów w programowaniu.

Edit:
    Sprawdzałem programator na Viście, działa :D na W7 też powinien, bo to prawie te same systemy :D
  • Poziom 14  
    Proponuje kupno 2 takich z paskami czerwonym i niebieskim. Na pewnym sklepie na allegro są po około 12 zł + u tego gościa kupisz Procek i elementy wykonawcze typu LCD czy Maxy do podłączenia z kompem.
    Za 70 zł kupisz na pewno troszkę tej elektroniki.
  • Poziom 10  
    W razie czego programator STK500v2 pod WIN7 działa.
    mam i programuje pod USB :)
    Musiałem przekopać net aby znaleźć drivery ale działają (przynajmnie wersja 32 bit).

A co do płytki startowej. to polecam kupić płytkę stykową i samemu robić. Bez problemu można samemu wszystko podłączyć i zaprojektować. I wielki plus tego rozwiązania to to że nic cię nie ogranicza:)
    Puki co wydałem 100zł a mam teraz część a części nie do wykorzystania.
  • Poziom 34  
    Jestem zdania że lepiej kupić bardziej rozbudowaną płytę która pozwala zainstalować rózne układy od tiny do mega . Optymalnym rozwiązaniem jest np STK-600 ,które współpracuje z AVR studio. Jedyną jego wadą jest niestety cena... Jednak taka płytka to nie tylko moduł uruchomieniowy bo na jej pokładzie jest programator i to nie banalny bo obsługujący wszystkie tryby programowania (Jtag, ISP, PDI, HVPP) a same urządzenie obsługuje wszystkie rodziny AVR włącznie z ATXMEGA oraz AVR32. Sporo tańsze jest STK-500 ,które też posiada wbudowany programator JTAG, SPI , HVPP oraz obsługuje trochę mniej układów.
  • Poziom 24  
    Zgadza się co do ceny - jak na studenta jest iście okrutna .

Zacznę więc od płytki stykowej . W sklepie koszt 20 kila zł + mega8 to 30zł + lcd 2x8 i zmieszczę się w 40zł + programator to 100zł . Resztę drobnicy mam .

Czytałem gdzieś , że zworki do owej stykowej płytki można wykonać ze skrętki komputerowej ?
  • Poziom 42  
    blantozaur napisał:
    Zgadza się co do ceny - jak na studenta jest iście okrutna .

Zacznę więc od płytki stykowej . W sklepie koszt 20 kila zł + mega8 to 30zł + lcd 2x8 i zmieszczę się w 40zł + programator to 100zł . Resztę drobnicy mam .

Czytałem gdzieś , że zworki do owej stykowej płytki można wykonać ze skrętki komputerowej ?

dobrze czytałeś ;) ale szczerze polecam tak jak poleciłem ci jako pierwszy płytki stykowe - kup sobie chociaż jeden pojemniczek tych drucików, gotowych zworek, żebyś mógł sobie później porównać jak się działa z płytką stykową i takimi wygodnymi gotowymi łączówkami, które można łatwo i ładnie uporządkować na płytce.

A skrętka jako dodatkowe łączówki na pewno się przyda - zobaczysz, że w to ułatwienie warto zainwestować studentowi w przeciwieństwie do takich (sorki za określenie) monstrów jak cała płyta STK-600. Ja gdybym miał komuś polecać, koto chce zacząć to hobby, to nigdy bym czegoś takiego nie polecał - no ale to tylko moje subiektywne zdanie ;) Nie oznacza to, że uważam że sama płyta stk-600 jest zła - jest super - dzięki od razu gotowym peryferiom, programatorom szczególnie HV no, ale cena na pewno nie jest dla początkujących. Jak widać o wiele tańszym sposobem można mieć wszystko i jak wspominałem żadna gotowa płytka nie da ci tyle doświadczenia w budowaniu i projektowaniu własnych układów co zwykła płytka stykowa czy nawet prototypowa gdzie trzeba coś fizycznie samemu robić żeby się przekonać do czego są choćby kondensatory filtrujące itp

Gotowe płytki ewaluacyjne pozwalają co najwyżej zacząć się tylko uczyć programowania - chociaż i tak sporo czasu trzeba poświęcać na rozgryzanie przygotowanych przez producenta schematów żeby wiedzieć co i jak w ogóle można programować. A nie ma to jak stworzyć coś swojego od początku do końca i wtedy to oprogramować ;) na np płytce stykowej jako prototyp - a jak wychodzi to można zabrać się już spokojnie za wykonywanie własnych płytek PCB
  • Poziom 34  
    mirekk36 napisał:

Gotowe płytki ewaluacyjne pozwalają co najwyżej zacząć się tylko uczyć programowania - chociaż i tak sporo czasu trzeba poświęcać na rozgryzanie przygotowanych przez producenta schematów żeby wiedzieć co i jak w ogóle można programować. A nie ma to jak stworzyć coś swojego od początku do końca i wtedy to oprogramować ;) na np płytce stykowej jako prototyp - a jak wychodzi to można zabrać się już spokojnie za wykonywanie własnych płytek PCB

Muszę się przyznać że mam STK-600 i parę adapterów więc mogę wyprowadzić Ciebie z błędu. Nie miałem projektu który nie dało się zrealizować na stk-600 po pierwsze na płycie masz can , lin , usb, rs232, i wyprowadzone wszystkie porty w układach od 6 do 144 wyprowadzeń . Nie zastanawiasz się jak podłączyć isp, HVP Jtaga bo masz do tego odpowiednie złącze , do tego regulowane napięcie zasilania 0-5.5V plus 2 źródła napięcia odniesienia , sterowany cyfrowo generator częstotliwości zegarowej plus 32,768KHz na pcb . A do tego można użyć programatorów zawartych w urządzeniu do programowania układów zewnętrznych. I to co jest najważniejsze budując projekt mogę zacząć od attiny5 i w miarę rozbudowy wymieniając jedynie adapter i procesor przesiadać się na większy układ bez odłączania ,przełączania i przebudowy bo PB jest na tym samym złączu bez względu czy mam w podstawce M8, M16 czy M256. A całą zabawę można rozpocząć od samego STK-600 bo dostajemy z nim ATMEGA2560 na odpowiedniej karcie. Podsumowując moim zdaniem sprzęt jest warty swej ceny ze względu na możliwości , rozwojowość ,i aktualizację oprogramowania ,która pozwoli programować nowe układy po ich wejściu na rynek.
  • Poziom 42  
    kamyczek napisał:
    Podsumowując moim zdaniem sprzęt jest warty swej ceny ze względu na możliwości , rozwojowość ,i aktualizację oprogramowania ,która pozwoli programować nowe układy po ich wejściu na rynek.

Ja się w 100% zgadzam z tym co napisałeś i podpisuję się pod tym rękami i nogami a szczególnie tym, że zestaw wart jest swojej ceny.

Moja opinia dotyczyła tylko tego, że ktoś kto dopiero próbuje zacząć to hobby i nie ma zielonego pojęcia nie tylko o tym co i jak ale nawet nie ma zielonego pojęcia czy na 100% będzie to na zawsze jego hobby - a poza tym ma małe fundusze - bo nie każdego studenta czy jeszcze młodszego amatora stać na taki wydatek. Dlatego tylko wspominam o niskobudżetowym i łagodnym starcie, który pozwala później dokonywać gwałtownych ale bezbolesnych ruchów przy zmianie kierunku lotu ;) a co najważniejsze jeśli po jakimś czasie ktoś zdobędzie kasę i kupi sobie STK-600 to na pewno nie wyrzuci do kosza na śmieci płytki stykowej bo ona zawsze się przyda w porównianiu do innych mizernych pseudo ewaluacyjnych płytek.
  • Poziom 17  
    Witam

Czy zakup stk500 jest równie opłacalny ?? (środków na stk600 na razie nie starczy )
  • Poziom 34  
    Moim zdaniem warto kupić stk-500 na płycie jest programator jtag , spi i HVPP i zestaw uruchomieniowy. Można go rozbudować o moduły z stk-501 itd.
  • Poziom 14  
    Nie ma to jak płytka uniwersalna ... taka za 15-20zł. I masz tyle pól i ścieżek do wykorzystania że głowa mała.Z biegiem czasu można ją przecież rozbudowywać, same zalety. I oczywiście nie martwisz się o wyskakujące układy, jak w przypadku płytek stykowych.
  • Poziom 36  
    kamyczek napisał:
    Moim zdaniem warto kupić stk-500 na płycie jest programator jtag , spi i HVPP i zestaw uruchomieniowy. Można go rozbudować o moduły z stk-501 itd.

STK 500 nie ma dedykowanego zlacza do JTAG.
    Owszem mozna go podlaczyc przez specjalny dodatkowy adapter.
    Natomiast Atmel Dragon ma ta 'funkcje' wbudowana.
    Nie zmienia to przydatnosci STK500.
    Polecilbym ten zakup z wielu wzgledow.
    Jedynie co powinno byc usprawnione to; sposob wyjmowania processorow z podstawek jezeli uzywa sie metody programowania "w podstawce" zamiast ISP. Trzeba posiadac (dorobic) specjalny 'extraktor' albo stosowac pasek pod processorem.
    Jezeli ktos decydowalby sie na AVR-Dragon, - to i ten wymaga pewnych usprawnien/przerobek. Niemniej jednak cololwiek nie wybierze to plytka stykowa jest potrzena zawsze.

e marcus