Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opinie na temat wzmacniaczy marki Technics.

bchlosta 27 Gru 2012 14:53 269002 397
    Pablo1964
    Moderator
    Przypominam, że tematem wątku są opinie na temat wzmacniaczy marki Technics. Wszystkie posty nie na temat zostaną usunięte.
  • Computer Controls
    mazee0
    Poziom 9  
    Witam. Mam Pytanie odnośnie wzmacniacza TECHNICS SU-V660
    Czy wg. Was jest to coś co mogło by stać w pokoju? :P
    Posiadam już Technics'a SA-GX200L, SA-EX140 i zastanawiam się czy jest to sprzęt który sporo wytrzyma - tzn. długotrwałe obciążenie ok. Połowy zakresu "gały", czy szybko sie przegrzewa i ostatecznie pali końcówka, wasze spostrzeżenia odnośnie chłodzenia, strat cieplnych, jakości dźwięku jak i wykonania.

Zaznaczę że największy nacisk kładę na skuteczność i wytrzymałość przy większym obciążeniu mniej na jakość... Dylemat - kupić czy nie?
    Pozdrawiam wszystkich.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    mazee0 napisał:
    Posiadam już Technics'a SA-GX200L, SA-EX140 i zastanawiam się czy jest to sprzęt który sporo wytrzyma -
    Nie wytrzyma. Wszystkie wzmacniacze tej firmy są delikatne na drogich i mało dostępnych układach hybrydowych.
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
    arti13
    Poziom 32  
    marian1981.02 napisał:
    mazee0 napisał:
    Posiadam już Technics'a SA-GX200L, SA-EX140 i zastanawiam się czy jest to sprzęt który sporo wytrzyma -
    Nie wytrzyma. Wszystkie wzmacniacze tej firmy są delikatne na drogich i mało dostępnych układach hybrydowych.

Tutaj akurat nie zgodzę się. Sam posiadam Technicsa SU-V6 który jest zbudowany na 2SB755/2SD845. Zasilany napięciem 2x50VDC Myślę że naprawdę jest w stanie dużo znieść.
    Fakt faktem nowsze Technics-y to delikatny złom i tutaj zgadzam się w 100 prcentach z tym co powiedziałeś.
    Pozdrawiam
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    No może źle się wyraziłem pisząc wszystkie. Chodziło raczej o wszystkie ale te nowsze. Brat miał SU-V500. Tragedia to mało powiedziane. Inne modele też miałem okazję słuchać i nawet naprawiać... No i te durne zabezpieczenia razem z sterowaniem do wentylatora, które reaguje po latach bez powodu.
    Pablo1964
    Moderator
    Szkoda, że na forum zapanował nieprofesjonalny stereotyp na temat wzmacniaczy Technicsa. Fakt, że ostatnie konstrukcje to sprzęt budżetowy, nieporozumienie. Prawdopodobnie dlatego Matsushita zdecydowała się zlikwidować markę, która w założeniu miała pełnić funkcję marki premium. Jednak wiele modeli Technicsa zasługuje na uwagę i warto się zastanowić, zanim się klepnie co ślina na język przyniesie.
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Kilka modeli które trzymają takie ceny, że nie opłaca sie brać tej marki pod uwagę gdyż za 70% tej ceny dostaniemy wzmacniacz innej marki o lepszych walorach brzmieniowych.
  • Computer Controls
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Pablo1964 napisał:
    Fakt, że ostatnie konstrukcje to sprzęt budżetowy
    Budżetowy powiadasz? Wspomniany przeze mnie SU-V500 w połowie lat 90-tych był droższy niż nasza Diora WS504 a przy tym o połowę słabszy jeśli chodzi o moc wyjściową i ogólnie jakość dźwięku.
    Nie twierdzę, że ta firma jest zła, był i sprzęt porządny ale kolega parę postów wcześniej pytał o konkretne modele i ja się poprawiłem jeśli chodzi o słowo "wszystkie".

P.S. Użytkownik19 trochę mnie wyprzedził podobnym tokiem myślenia.
    K2kris
    Poziom 7  
    A co powiecie o amplitunerze SA-AX6 ? Jest to dobry sprzęt w porównaniu z Yamahą czy Denonem w podobnej cenie ??
    Pablo1964
    Moderator
    Uzytkowinik19 napisał:
    za 70% tej ceny dostaniemy wzmacniacz innej marki o lepszych walorach brzmieniowych.

Właśnie na tym polega rola marki premium. Ludzie są w stanie dopłacić, żeby tylko mieć wyrób tej marki. I Technics taką rolę spełniał doskonale.
    marian1981.02 napisał:
    Wspomniany przeze mnie SU-V500 w połowie lat 90-tych był droższy niż nasza Diora WS504 a przy tym o połowę słabszy jeśli chodzi o moc wyjściową i ogólnie jakość dźwięku.
    Na taką sytuację miał znaczny wpływ "chory" kurs twardych walut - pozostałość po poprzednim systemie politycznym.
    PZ IX
    Poziom 32  
    makaronmc napisał:
    Jak chcesz mieć duże obciążenia to szukaj wzmacniacza a nie apmplitunera

Na duże obciążenia wzmacniacz... Co to za ogólnikowy bezsens. Są modele i mocno przeciętnych wzmacniaczy pod względem konstrukcji jak i mocarne amplitunery.
    Nie zgodzę się z tym. Teraz z rękawa nie sypnę, ale jak się troszkę uważniej przypatrzeć to mocny i dobrze zbudowany amplituner nie jest trudno kupić.
    Wyżalę się, że ostatnio naprawiałem SU-500 i SU-A700. Ten pierwszy ma tylko jedną zaletę - małe gabaryty. Brzmienia nie oceniałem, szkoda mi było czasu na te zabaweczkę. Pseudo zabezpieczenie, spalenie hybrydy w ogóle nie zmieniło jego funkcjonowania i na wyjściach głośnikowych i tak było pełne 42V mimo świecenia diody Safety... Dziadowska hybryda kosztowała 50 zł, na dodatek używana. Chyba więcej o tym modelu nie muszę pisać...?
    A700 - lepszy, ogólnie taki dość solidny. Jednakże ta klasa AA nijak miała do wyraźnego wpływu na brzmienie, jedną kolumnę podłączyłem pod niego, drugą pod mój obecnie posiadany Pioneer VSA-1000 (tor audio to nic specjalnego, dużo przełączników cyfrowych, PA0016 na stopniu mocy, tranzystory dookoła bodajże Toshiby). Kolumny to Tonsil HX 80. Różnicy w brzmieniu ani trochę, a grałem na małych mocach, więc układ od klasy A na pewno działał. Podsumowując - niezły wzmacniacz, ale tyle zachodu o tę New Class A i znowu te hybrydy - tutaj SVI3205 i RSN6000 o ile dobrze pamiętam. Można sobie z ciekawości policzyć ile wyniesie koszt po awarii.
    Jak dotąd pomijając horrendalne ceny stopnia mocy spodobał mi się tylko jeden Technics - SU-V560.
    mazee0
    Poziom 9  
    SA-GX200L, SA-EX140 - tak wiem że to amplitunery.
    Chodziło mi o SU-V660.
    A co Powiedzielibyście na temat TECHNICS SU-V660??? warto kupić? da radę bez nadmiernego przegrzewania hybrydy czy raczej szybko pójdzie z dymem?
    unitraws418
    Poziom 11  
    Dużo osób złe ocenia technicsy ale to dobre wzmacniacze posiadam TECHNICS SU-A808 i TECHNICS SU V 90 I SPISUJĄ SIĘ REWELACYJNIE.
    Izh
    Poziom 10  
    Technicsa trzeba lubić. Starsze klocki tego producenta maja nienaganny wygląd i wszystko w nich jest "na swoim miejscu", jednak dźwięk mają, porównując z np. Yamahą(oczywiście z tego samego przedziału cenowego) trochę rozmyty. Ostra góra i dół a środek pływa. Jednak rynek jest duży i każdy wzmacniacz znajdzie swojego nabywcę. Ja sam mam SU-v85A i nie narzekam, ale gdybym nie kupił go okazyjnie i gdyby reszta klocków nie była też z pod znaku tej marki to bym się zastanowił przed zakupem.
    Reasumując- dla mnie, jeżeli technics to starsze tranzystorowe wzmaki. Ustrzegałbym się wzmacniaczy i amplitunerów na hybrydach, głównie z powodu ceny układów zamiennych. Jednak na upartego wszystko użytkowane "z głową" pogra długo.
    martinkrakow
    Poziom 9  
    Witam wszystkich , czytam i czytam i juz nic nie wiem , wymieszalo mi się to wszystko i nawet moje zapiski i notatki do wszystkich postow, przestaly być dla mnie czytelne. Zatem zawężę swoje pytanie i bardzo proszę kolegow o pomoc. Zamierzam kupić wzmacniacz Technicsa , jako ostatni brakujący element wieży. To co znalazlem na allegro i ew. pasuje wizualnie do reszty to SU-V40 (190zl), SU-500 (180zl) , SU-V65A (400zl), SU-470 PSX (300zl). Proszę doradzcie mi i pomozcie co wybrac z uzasadnieniem dlaczego nie lub dlaczego tak. Nadmienie ze do tej pory uzywam WS-503 i Altusy 140 , kolumny zamierzam zostawic. Zdaję sobie sprawę że u wielu z was pojawił się teraz usmiech ubolewania , niestety tylko to jest dla mnie osiągalne a wieża Technics ... coż , to spozniona mocno realizacja dawnych marzeń.Myślę ze kazdy z tych wzmacniaczy spokojnie przewyższy WS-a , choć nie powiem , kiedyś też nie łatwo bylo go zdobyć. Z gory dziękuję za wyrozumialość i pomoc.
    xardas97
    Poziom 20  
    Nie wiem czego wy potrzebujecie, ja mam SU-V550 + SH8046 + 2x Mildton 80, i gra niesamowicie.
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Bo mało w życiu słyszałeś, dlatego gra niesamowicie.
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Uzytkowinik19 napisał:
    Bo mało w życiu słyszałeś, dlatego gra niesamowicie.

Może zbyt bezpośrednio, ale taka jest przykra prawda.
    Tylko w takim temacie rozpatrywałbym konkretne modele, a nie ogólnie dyskutował o marce. Jak większość firm, ma słabsze i gorsze modele. ;)
    Pablo1964
    Moderator
    anmedia napisał:
    technicsy dobrze graly z altonami i altusami ... i w zasadzie to wszystko.
    W zasadzie mógłbym się zgodzić, gdyby Kolega pisał o tym konkretnym modelu. Jednak uogólnianie opinii na wszystkie modele firmy, która oferowała wiele udanych konstrukcji, jest niesprawiedliwe i nieprofesjonalne. Każda firma produkuje sprzęt różnych klas, przeznaczony dla różnych odbiorców. Technics nie był wyjątkiem. Więcej można poczytać tutaj.
    anmedia
    Poziom 39  
    Pablo1964 napisał:
    Jednak uogólnianie opinii na wszystkie modele firmy, która oferowała wiele udanych konstrukcji, jest niesprawiedliwe i nieprofesjonalne.

Dziekuje za pouczenie ;)

Moze dla wyjasnienia - wypadaloby - moje uogolnienie, dotyczy modeli ktore sa dostepne i byly generalnie dostepne na polskim rynku. Kolego @Pablo1964 nie wnikam w kwestie konstrukcyjne i o nich nawet nie wspominalem, dlatego ze sama konstrukcja to nie wszystko. A trzeba jedno przyznac technicsowi ze robil sprzet trwaly. Trudno trzymac w domu sprzet konstrukcyjnie i technologicznie doskonaly, skoro tak naprawde nie da sie go sluchac. A niestety model zaproponowany w tym watku to najnizszy model w calej gamie (moge sie mylic czy nie bylo serii 1xx i 2xx - duzo czasu juz minelo)
    Dlatego tez, modele ktore byly dostepne technicsa, ktore byly naprawde dobre nie byly dostepne w europie. Swego czasu bylem zaproszony na pokaz jednego modelu technicsa (nie pamietam juz jego modelu) dwuczlonowego (koncowka mocy i przedwzamcanicz) ale podchodzilem do prezentacji z takim samym nastawieniem ze to kolejny model ktory bedzie szedl na cyfry. Owszem, to co zaprezentowal ten model w kwesti dobrego dzwieku nie mozna bylo w zaden sposob podwazyc. Problemem byla cena. Za te pieniadze mozna bylo dostac caly zestaw konkurencyjnych marek, wliczajac w to wzmacniacze lampowe i zostaloby jeszcze na jakis element. Dlatego model ten byl dostepny na skandynawi i USA.

Pablo1964 napisał:
    Każda firma produkuje sprzęt różnych klas, przeznaczony dla różnych odbiorców

Zgadza sie, tylko ze do dzisiaj panuje przekonanie ze ta marka gra rewelacyjnie i na wszystkich glosnikach.

Pablo1964 napisał:
    Więcej można poczytać

Dzieki za linka w wolnym czasie poczytam.
    Pablo1964
    Moderator
    Nie miałem zamiaru Cię pouczać, jednak zapewniam Cię, że dobre konstrukcje Technicsa (w tym także dwuczłonowe) były dostępne także na rynku polskim. Taka była polityka firmy Matsushita Electric - sprzęt popularny był oferowany pod marką National (w USA) lub Panasonic (m.in. w Europie). Natomiast Technics był zawsze traktowany jako marka premium, dlatego produkty te były droższe od odpowiedników jakościowych konkurencji. Warto o tym wiedzieć, zanim zacznie się powielać stereotypy o tej firmie. Samochód ze znaczkiem Audi również kosztuje więcej niż jego odpowiednik z logo Skody i raczej nikogo to nie dziwi. I gdyby sprzęt domowy z logo Technicsa był do dziś dostępny na rynku, także nie byłoby takich dyskusji. Ale kończymy off-topic, przenoszę naszą dyskusję do wątku poświęconego wzmacniaczom firmy Technics.
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Premium premiumem tylko co z tego skoro za podobne pieniądze można kupić sprzęt innych marek lepiej grający i lepiej zbudowany?

Ja wybierając sprzęt kieruję się dźwiękiem i tym co ma w środku, u większości modeli Technicsa brak jednego i drugiego, nawet wzmacniacze za 500-600zł zbudowane są w oparciu o scalaki SVI, małe kondensatory dla efektu wizualnego zabudowane w plastikowych większych beczkach, może to zabrzmi śmiesznie ale ja bym nie mógł spać spokojnie wiedząc ze mam sprzęt producenta który robi takie przekręty.

Polecam przeczytać http://audio-technics.fm.interia.pl/technika/suv670.htm
    ceny tego grajka od 400 do 500zł.

Ten wzmacniacz nie budzi żadnych pozytywnych emocji po zajrzeniu do środka, a zerknijmy dla przykładu do Sony TA-F570ES o identycznej wartości.

Po prawej stronie również mój Sony TA-F490 którego również polecam bo w cenie do 400zł nie ma konkurencji wśród innych firm niż Sony.
    Pablo1964
    Moderator
    Uzytkowinik19 napisał:
    Premium premiumem tylko co z tego skoro za podobne pieniądze można kupić sprzęt innych marek lepiej grający i lepiej zbudowany?

Ale właśnie na tym polega istota i "magia" marki premium: "są to marki, za których produkty klienci są gotowi zapłacić więcej (premium) niż za podobne produkty innych marek, nie uważanych w powszechnym odbiorze za premium."
    Dla jednego liczą się wyłącznie parametry techniczne czy cena produktu. Inny woli zapłacić więcej za sam prestiż marki. Marka Technics w czasach swej świetności cieszyła się ogromnym prestiżem. Podkreślał to także elegancki design wyrobów tej marki. Także dziś wyroby Technicsa trudno jest rozpatrywać wyłącznie w kategorii technicznej czy ekonomicznej. Kupują je ci, którzy z sentymentem twierdzą, że ten sprzęt "ma serce". I nie obchodzi ich to, że można kupić lepiej grający produkt innej marki za 100 zł mniej. To tak jak z samochodami: jeden woli dobrą Skodę a drugi dopłaci nawet do gorzej wyposażonego Audi.
    Zamerstary
    Poziom 26  
    Jestem posiadaczem wzmacniacza Technics SU-V60, no cóż, muszę przyznać, że to taki vintage, rok produkcji 1986, muszę przyznać, że wykonanie obudowy stoi na wysokim poziomie, przedni panel wykonany jest z grubego aluminium, polakierowanego na czarno, plastikowe są tylko niektóre przyciski, w środku panuje w miarę porządek, wszystko ładnie jest porozkładane po obudowie, działa on na układzie SVI 4004 (o ile mnie pamięć nie myli produkcji Sanyo) Układ ten kosztuje około 20-30 dolarów i jest trudno dostępny, Transformator to kolcek o wymiarach 10x10x10cm, dwa kondensatory po 8000uF, końcówka jest chłodzona za pomocą lekkiego aluminiowego radiatora, w którym znajduje się miedziana rurka średnicy około 14mm, wzmacniacz mimo takiego wątpliwego odprowadzania ciepła dawał radę, nigdy nie przegrzewał się, nie śmierdziało kablami, co do jakości dźwięku to bywało różnie. Nie narzekałem nigdy na rockowe utwory, wysokie umiarkowane, basu było w sam raz (powiadają, że ten model ma mało) średnie tony nie starały się być na pierwszym planie. Minusem było to, że przy bardziej wymagających i szybkich kawałkach, gdzie liczy się precyzja i dobre rozmieszczenie instrumentów ten wzmacniacz się trochę gubił, jakby był małym dzieciakiem, oczywiście bardzo bystrym i sprytnym dzieciakiem w ogromnym lesie, zupełnie sam, co z tego, że ten dzieciak jest cwaniak, skoro to tylko dzieciak, sam w wielkim lesie :) Moja opinia na temat Technicsów jest bardzo podzielona, nowe konstrukcje jak dla mnie to lipa, w dodatku bez miodu, wszechobecny plastik, tandeta, proste rozwiązania zastąpione są tandetnymi rozwiązaniami. Starsze sprzęty Technicsa, te produkcji Japońskiej są solidne, choć jeśli chodzi o brzmienie to nie każdemu może takie brzmienie odpowiadać. Technicsa się albo lubi albo nie, tutaj nie ma kompromisu. P.S. Co sądzicie o serii wzmaciaczy SU-Vxx lub konkretnie o tym modelu SU-v60?

Pozdrawiam.
    PZ IX
    Poziom 32  
    Pablo1964 napisał:
    To tak jak z samochodami: jeden woli dobrą Skodę a drugi dopłaci nawet do gorzej wyposażonego Audi.

No co do akurat Skody to nie do końca bym się zgodził. Mój teść będący doświadczonym mechanikiem niedawno wspominał, że Skoda ma gorszego sortu np. silniki od droższych aut koncernu Volkswagen AG. Co nie znaczy, że licha - po prostu tańsza i inaczej opakowana odmiana Volkswagena. A Audi kiedyś było fantastycznie ocynkowane, teraz to sam nie wiem jak to w ogóle z autami jest. Swoją drogą wątpię, by np. Skoda Octavia I była równie dobra jak Audi A6 C5. Sama stylistyka, no cóż - akurat to Audi jest o wiele bardziej ponadczasowe i świeże co juz jest pewnym argumentem na nieco wyższą cenę. ;-)
    Za ogólnie to było napisane. ;-)
    MLP
    Poziom 13  
    Pojęcie to wprowadziła firma Panasonic stosując ciekawy sposób łączenia dwóch wzmacniaczy w celu poprawy zniekształceń i liniowości wzmacniacza.
    W roku 1982 dr. Sandman przedstawił identyczną koncepcję nazwaną klasą S, czy jest to pomysł Sandmana czy panasonica nie można jednoznacznie stwierdzić.
    Ale do rzeczy. Wzmacniacz w klasie AA posiada: wzmacniacz małej mocy o bardzo dobrych parametrach pracujący w klasie A (zazwyczaj we wzmacniaczach Technics symetryczny), oraz wzmacniacz mocy prądowy pracujący w klasie AB, B lub nawet w C.

Idea polega na tym, że wzmacniacz klasy A jest sprzężony mostkiem rezystancyjnym ze wzmacniaczem w klasie B tzn. sygnał ze wzmacniacza w klasie A wpływa na przebieg sygnału całego wzmacniacza, powodując dodawanie lub odejmowanie sygnału od przebiegu stopnia B, całość dąży do jak najmniejszych zniekształceń. Stopień B innymi słowy dostarcza prądu do obciążenia wtedy kiedy go potrzeba, a stopień A koryguje jego przebieg. W rozwiązaniach technicsa w grę wchodzi jeszcze sterowanie sprzężeniami zwrotnymi tych wzmacniaczy. Analiza pracy takiego połączenia jest skomplikowana i niełatwa do zrozumienia, w internecie można znaleźć nawet prace naukowe poświęcone temu zagadnieniu.

Technics zbudował w oparciu o tę zasadę wzmacniacze przewyższające jakość większości dostępnych na rynku tego typu urządzeń, i to pod względem parametrów technicznych jak i brzmienia, ale wyprodukował również egzemplarze mniej udane zmniejszając nieco koszty, wprowadzając hybrydowe wzmacniacze prądowe (psując nieco opinię o klasie AA).

Klasa AA nie jest chwytem marketingowym jak się powszechnie w internecie uważa, ludzie którzy tak uważają nie znają tematu.

Zabawę z klasą AA można zacząć od modeli SU-VX700 w górę (stopnie tranzystorowe).

Poprzedni wzmacniacz który miałem, to sony TA-N330ES (końcówka mocy) i oprócz mocy nie za bardzo miała cię czym pochwalić, bas co prawda był mocny ale wysokie tony czeszczące i mniej czytelne (na małą estradę się nadaje), w technicsach tranzystorowych tego nie ma, wszystko słychać czysto i wyraźnie, basu terz nie brakuje. Zresztą zniekształcenia technics też ma mniejsze.