Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator w sprawarce Einhell

o-w-c-a 15 Gru 2009 23:57 3787 6
  • #1 15 Gru 2009 23:57
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Witam.

Szukałem na forum tematu w tym zakresie ale rozwiązanie sugerowane nie bardzo mi sie spodobało (a temat zamknięty).

Mam spawarkę transformatorową Einhella (160A 230/400V) i ostatnio często się przegrzewa (w sumie nie wiem czy tak dawniej było czy już coś się pogorszyło bimetalowi).

Jak ją rozkręciłem i oglądnołem bimetal okazał się on podłużny z przyłączeniami styków (jeden cały aż oczerniony) na końcach z blaszką w środku zwierającą styki rozwierne (już lekko wypalone) z metalowym okrągłym "kapturkiem" dotykającym przez kawałek papieru uzwojenia. Wewnątrz dodatkowo jest popychacz łączący ten metalowy okrągły kapturek z blaszką rozwierającą styki - zastanawia mnie czy kapturek czy blaszka są bimetaliczne i co się odkształca (choć bliższy jestem kapturkowi bo element łączący te dwie rzeczy wygląda na plastikowy).

Musze wyczyścić styki i poskładać to, ale w praktyce dość często spawarka się wyłącza - tzn gdzieś po 30 minutach ciągłego spawania na prądzie ok 140A elektrodą 3,25 i nie wiem czy to normalne czy się bimetal "zużył" i stał się nadgorliwy - bo jak już raz się przegrzeje, później ostygnie trochę i się znowu włączy to spawania jest na max 10minut.

Z racji że bimetal wydaje się być nie wymienialny bo pęka przy demontażu przy odrywaniu z kleju (zresztą nie wiem jaki dobrać) postanowiłem stworzyć ruch powietrza wewnątrz spawarki montując dodatkowy wentylator.
    Zastanawiam się czy ma znaczenie wysokość na jakiej go zamontuje (czy lepiej niżej czy wyżej) a chce go ustawić żeby wydmuchiwał powietrze z wnętrza obudowy.

Teraz zastanawia mnie jedno - z tego co przyjrzałem się przewodom wewnątrz spawarki wychodzi mi że zasilanie 230V jest realizowane przez przewód 3 żyłowy fazowy i neutralny podłączone do włącznika i dodatkowo zerowania do obudowy. Zasilanie 400V jest tez przewodem 3 żyłowym z tym że są dwa przewody fazowe z różnych faz do włącznika a 3 przewód jest zerowaniem obudowy (wiec zasilana jest między-fazowo jak rozumiem z dwóch faz). W domu instalacje mam starego typu więc mam gniazda i wtyczki 4 kołkowe i mam zmostkowane wszędzie bolce zerowania z neutralem.
    Chcąc podłączyć wentylator przewód neutralny podłącze więc do obudowy, a przewód fazowy do fazy z 230V i też równolegle do jednej z faz (i tu jest kłopot bo nigdy nie wiem czy tej samej bo gdzieś wśród wszystkich gniazd może się coś nie zgodzić i pomylę fazy). W praktyce jednak jest to minimalne zagrożenie bo nigdy nie używam i nie mam podłączonej spawarki jednocześnie do zasilania 230V i 400V (bo w tej sytuacji pojawił by się kłopot).

Dodatkowo jednak co mnie najbardziej zmartwiło to to że jak wezmę odejście od jednego z przewodów fazowych spawarki przy zasilaniu z 400V to to napięcie pojawi się również na kołku na wtyczce 230V (z racji ze przewód fazowy z wtyczki też będzie podłączony do tego wentylatora) co będzie stanowić duże zagrożenie w przypadku kontaktu z wystającym bolcem tej wtyczki.
    Sugerowano też podłączanie jakiegoś rezystora przy odejściu od przewodu fazowego - tylko nie wiem po co i jakiej wartości.

- Proszę o informacje czy faktycznie mógł by się pojawić problem podłączając zarówno wtyczkę do 230V i drugą do 400V to czy "przez wentylator" a ściślej przez połączone ze sobą przewody fazowe do niego idące coś by się mogło stać?
    - Czy wysokość montażu wentylatora ma znaczenie?
    - Jak w praktyce najlepiej podłączyć wentylator do instalacji wewnątrz spawarki żeby na wtyczce od 230V nie pojawiło się napięcie w chwili korzystania z zasilania 400V przez przewody fazowe zasilające i czy konieczny jest jakiś wentylator - może dać diody?

Proszę o rady bo nie wiem jak się do tego zabrać a uciążliwe jest wieczne czekanie 30minut na ostygniecie żeby 10minut spawać.

Z góry dzięki za pomocne info.
    Pozdrawiam

0 6
  • Relpol
  • #2 16 Gru 2009 10:36
    zbychmg
    Poziom 28  

Wentylator najlepiej zamontować na wykonanym wcześniej otworze lub nawierconych gęsto otworach. Po przeciwnej stronie powinny być otwory wentylacyjne do wlotu powietrza. Można zastosować dwa wentylatory.
    Co do zasilania można zasilić wentylator z uzwojenia wtórnego.
    Mostek 1A na 100V kondensator 1000uF / 70V (nie wiem jakie jest napięcie max na stronie wtórnej tej spawarki trzebaby zmierzyć.) i prosty stabilizator na 12, czy 24V (tranzystor dobrany do napięcia prąd niewielki w bazie dioda zenera 12 lub 24V 5W zasilana przez rezystor 1000-2000 Ohm 10W) no i wentylator 24V lub 12V.
    Druga opcja to mały transformator 230V/24V lub 12V podpięty do uzwojen trafa oznaczonych jako 230. Jeżeli spawarka może być podłączana do 230V lub 400V to trafo jest na 230 lub 400V czyli ma uzwojenie na 230V i 400V.
    Trzecia opcja to wentylator 230V podpiąć bezpośrednio do zacisków trafa 230V

0
  • Relpol
  • #3 16 Gru 2009 18:07
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedź.

Na wyjściu wtórnego nawet nie wiem jakie mam napięcie, a że jestem trochę nadgorliwy kupiłem na aukcji wentylator jak do komputera 120x120 zasilany z przemiennego 230V (nie chciałem za dużo inwestować bo tego typu spawarki raczej nie są zbyt drogie).

Wymyśliłem że podłącze wentylator za pomocą przekaźnika na 230V. W chwili gdy spawarka będzie zasilana z 400V zrobię odejście z jednego przewodu fazowego i przez styk normalnie zwarty w przekaźniku podłącze się do wentylatora. W chwili włączenia spawarki w 230V dodatkowo włączy się zasilanie przekaźnika i rozłączy zasilanie z 400V i zewrze styk normalnie otwarty do którego będzie podłączony przewód fazowy z 230V.
    Neutralny przewód do zasilania wentylatora podłącze do obudowy spawarki (jak wspomniałem mam instalacje 4 przewodową i neutralny jest zmasowany z obudową).

Proszę o informacje czy dobrze myślę i proszę mnie poprawić jeśli nie.

0
  • #4 19 Gru 2009 22:29
    akexander_m
    Poziom 15  

Nie wolno Ci połączyć przewodu roboczego N z wentylatora do obudowy!!!!!!!

0
  • #5 20 Gru 2009 16:25
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Ale jak wspomniałem dwukrotnie ja mam instalacje elektryczna trójfazową w domu z wykorzystaniem 4 przewodów i przewód przyłączeniowy do spawarki jest trójżyłowy (do zasilania dwóch różnych faz niebieski i brązowy i żółtozielony) , więc w praktyce przewód N jest już podłączony do obudowy, bo tak mam choć cień szansy że w przypadku przebicia fazy na obudowę wybije bezpieczniki, a tak to w przypadku nie podłączenia N do obudowy i przebicia fazy na obudowę po prostu mnie zabije - wiec uważam że z N na obudowie jest lepiej...
    A skoro już jest to w czym problem w jeśli wykorzystam to N do zasilenia wentylatora...?

0
  • Pomocny post
    #6 20 Gru 2009 18:18
    akexander_m
    Poziom 15  

1) N jest przewodem neutralnym roboczym.
    2) na obudowie masz PEN ochronno-neutralny.
    3) PEN nie gwarantuje ochrony przeciwporażeniowej.
    Proponuję przewód ochronny PE, roboczy N wpiąć do wtyki pięciobolcowej, wymienić gniazdo na ścianie na pięciobolcowe i dopiero w gnieździe na ścianie mostek PE z N.
    W takiej komfiguracji masz dostęp do 230V w spawarce.

1
  • #7 08 Sty 2010 11:21
    bart1887
    Poziom 10  

Mam podobna spawarkę i tez chciałbym podpiąć do niej wentylator ale mam pewien problem czy w przypadku przełączenia na 400V będzie on działał Połączyć zamierzam według schematu wentylator jest na 230V i chciałbym żeby pracował zarówno jak będę spawał na 230 i 400V
    Wentylator w sprawarce Einhell

0