Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pulsujące diody w sekwencjach załączane fotokomórką

16 Gru 2009 00:32 1299 6
  • Poziom 2  
    Witam. Od jakiegoś czasu borykam się ze stworzeniem tego czegoś ;P
    Mianowicie chodzi mi o coś takiego:
    Trzy pierścienie z LEDów najmniejszy w centrum znajdujący się w kolejnym większym który natomiast znajduje się w kolejnym jeszcze większym.
    W najmniejszym chciałbym umieścić jeszcze fotokomórkę ale nie wiem czy zapalające się diody nie wpłyną na niego jakoś (kwestia umieszczenia fotokomórki to raczej metodą prób i błędów zrobię :D)
    Zasada działania jest taka:
    pierwszy najmniejszy krąg pulsuje sobie do czasu kiedy fotokomórka zadziała. Wtedy gdy krąg świeci maxymalnie i zaczyna gasnąć ma zacząć rozświetlać się kolejny pierścień i gdy dojdzie do maximum i zacznie maleć ma zacząć rozświetlać się trzeci pierścień. Po zgaśnięciu 3 pierścienia żeby ta sekwencja powtórzyła się jeszcze jeden raz i po zakończeniu świecenia ostatniego pierścienia na powrót pulsował tylko pierwszy pierścień.
    Nie chciałbym aby to było sterowane przez jakiś programowalny sterownik czy coś takiego. po prostu na jakimś 4017 czy coś. Przejrzałem masę schematów i w ogóle na temat pulsowania samych sekwencji ale tylko zrobił mi się straszny mętlik w głowie. Chciałbym aby ktoś mi pomógł z tym schematem. Słyszałem że do budowy tego można wykorzystać właśnie 4017 i n555. Nie jestem dobry w te klocki i dopiero się zagłębiam w elektronikę. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam . Jeżeli jestes początkujący to wybierasz się z motyką na księżyc.. Sprubój czegoś łatwiejszego .
  • Poziom 2  
    no bez przesady. zapewne sam jestes nie wystarczajaco dobry ale nie wnikam. prosze o pomoc w realnym ukladzie ze Ty nie potrafisz mi pomoc to chyba swiadczy o Twoich umiejetnosciach. pozdro
  • Poziom 13  
    pulsujące diody w sekwencjach załączane fotokomórką kilka diód załączanych sekwencyjnie .
  • Poziom 2  
    no to znam i chcialem ten schemat wykorzystac ale potrzebuje w jakis sposob zrealizowac ich plynne przygasanie i zapalanie jak i przelaczanie na kolejne pierscienie. i tu jest najwiekszy problem nie mam pomyslu jak to zrealizowac. jakies 2 generatory prostokatne?
  • Poziom 13  
    Dodaj przed diodami kondensatory elektyolityczne będzie troche większa płynność.

Dodano po 3 [minuty]:

Zbuduj ten generator na cmosie 4069. Wmiare prosty.
  • Poziom 13  
    a może zbuduj 3 take układy i jeden po dRUGIM były by załączane przez tyrystor . a z tą fotokomórką to nie wiem ..