Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

vitodens+333 Błędy A8 przy pracy z instalacją CO - CWU o.k.

andrzejj61 16 Dec 2009 01:27 4645 9
 • #1
  andrzejj61
  Level 11  
  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
  Kocioł Viessmann - Vitodens 333 F typ WR3C - sterowanie pogodowe ( ok.2 lata)
  Problem: coraz częstsze ( w chwili obenej musiałem przejść na pracę w trybie nocnym ) alarmy A8 - "Brak powietrza w wewn. pompie obiegowej lub nie wysąpił min. przepływ objętościowy". System CO odpowietrzony , kocioł również, ciśn. w instalacji ok.1,7 bar, naczynie wzbiorcze 1,5 bar, instalacja szczelna. Przy pracy tylko CWU błędy występują bardzo rzadko ( raz na kilka tygodni ), przy pracy w trybie nocnym (pompa pracuje znacznie wolniej) błędów praktycznie nie ma, a wszystkie grzejniki grzeją. Filtr siatkowy na powrocie czysty i drożny. Za radą instalatora zdjąłem termostaty na 2 grzejnikach, żeby wykluczyć brak cyrkulacji. Sterowniki - Vitotronic 200 i Vitorol 300. Nie sprawdziłem czujnika ciśnienia za pompą (nie bardzo wiem jak). Zawór trójdrogowy przełącza się ( czy szczelnie - trudno się wypowiedzięć ).Kocioł ogrzewa dom szeregowy piętrowy 120 m2. Na chwilę obecną jestem umówiony na przegląd - ale trochę to potrwa ze względu na sezon grzewczy. Może jakiś doświadczony instalator coś podpowie - z góry serdeczne dzięki.
 • #2
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Ja w sam raz uważam że tu chyba ktoś pomylił się w tłumaczeniu.
  Tak czy inaczej mogą to być początki problemów z naczyniem przeponowym(co się dzieje z ciśnieniem wody?), lub kamień w wężownicy(dziwne odgłosy podczas pracy?). Ale równie dobrze coś z samymi czujnikami ciśnienia. Musi to zobaczyć serwis.
  (ps sprawdzałeś drożność odpowietrznika aut?).
 • #3
  andrzejj61
  Level 11  
  Ja też mam wrażenie, że chodzi raczej o powietrze a nie jego brak w pompie. Odpowietrznik automatyczny tęż sprawdzałem ( słychać usuwanie powietrza ).
  - działa podgrzew CWU ( pompa chodzi na dużych obrotach ) brak alarmów
  - działa CO w trybie nocnym ( pompa chodzi na małych obrotach ) brak alarmów
  - przełączanie między w/w trybami działa brak alarmów
  Przy próbie przełączenia na normalny tryb pogodowy, zaraz po starcie palnika słychać zwalnianie pompy, które kończy się alarmem A8 i załączeniem automatycznego programu "Odpowietrzanie". Po zakończeniu programu odpowietrzania próba ponownego startu i tak w koło. Czy na podstawie powyższych objawów można wnioskować kamień w wężownicy ? ( kocioł stosunkowo nowy - 2 sezony grzewcze ). Problem zaczął się pojawiać już w zeszłym sezonie tylko rzadziej. Mam za sobą kilka telefonów do infolini Viessmann'a i pozostało sprawdzenie czujnika ciśnienia ( poz. 150 z instrukcji serwisowej ). Ciśnienia w naczyniu wzbiorczym i w instalacji bez zarzutów. Podczas spuszczania wody z samego kotła ( w celu sprawdzenia ciśnień ) woda była bardzo zamulona na czarno - ponoć to normalne. Obecnie instalacja jest wypełniona wodą kranową. Na wiosnę zamierzam przepłukać instalację i wypełnić wodą zmiękczoną.
  Teraz pytanie zasadnicze: który z czujników jest odpowiedzialny za wygenerowanie tego alarmu?
 • #4
  dario0
  Level 15  
  Chyba coś kolego pokręciłeś ,nie brak powietrza tylko jego nadmiar.czyli zapowietrzona pompa wewnętrzna co objawia sie niewłaściwym przepływem prez wymiennik
 • #5
  andrzejj61
  Level 11  
  Do kolegi dario0 - prosiłbym o uważne czytanie - w pierwszym opisie tekst z instr.serw. ująłem w cudzysłowiu a w kolejnym również wyraziłem swoją wątpliwość co do przetłumaczenia tego tekstu. Jednak nie to stanowi meritum mojego problemu, a wyszukiwanie literówek czy czeskich błędów nie doprowadzi do rozwiązania problemu tylko sprowadzi dyskusję na boczne tory i zaśmieci to forum.
  Proszę o merytoryczne uwagi.
  Z góry dziękuję
 • #6
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Trochę dziwne objawy bo cały układ palnika dał by też objawy na cwu , tak się zastanawiam a filtr/y przed kotłem sprawdzałeś? Brudna woda nie wróży nic dobrego (grafit).A samą wodę z instalacji zostaw już w spokoju co miało się osadzić, to się osadziło. Nowa woda to dodatkowy kamień.
  Co do czujnika nie wiem na dzień dzisiejszy jaki to jest model (tego czujnika). To musi jednak ktoś zobaczyć, w ostateczności będzie trzeba wyłączyć ta funkcje i poczekać na rozwój wypadków. Jak znajdę dostępna instrukcje dla serwisu na necie, z przekrojami to zobaczę o co tam możne głębiej (nie) chodzić.

  Niestety polska instrukcja serwisowa jest na dzień dzisiejszy " w języku niemieckim":D
  tzn tylko ta udało mi odszukać na vitek.de,
 • #7
  dario0
  Level 15  
  Koklego w dwuch słowach masz wyjaśnione co dolega Twojemu kotłowi a Ty jesteś nie zadowolony.
 • #8
  andrzejj61
  Level 11  
  dario0 wrote:
  Koklego w dwuch słowach masz wyjaśnione co dolega Twojemu kotłowi a Ty jesteś nie zadowolony.


  Jeszcze raz z całym szacunkiem do kolegi dario0 powtórzę wcześniej zadane pytanie i poproszę o uważne czytanie:
  -który z elementów kotła jest odpowiedzialny za wygenerowanie błędu A8?
  Opieranie się na tylko instrukcji serwisowej (tej dostępnej na stronie Viessmann'a) nie zawsze przynosi bezpośrednie wyniki. Czasami nie bezpośrednie przyczyny ( w tym przypadku powietrze w pompie lub brak przepływu objętościowego, które wykluczyłem )
  powodują alarm tylko element (czujnik), który ma te przyczyny wykryć.

  Teraz napiszę kilka słów o sobie, żeby nie być posądzonym o obrażalstwo bądź zarozumialstwo: z wykształcenia jestem elektronikiem od 25 lat zajmuję się serwisowaniem urządzeń medycznych opartych na zaawansowanej hydraulice i elektronice, z czego ostatnich 16 lat w serwisie fabrycznym dużego niemieckiego koncernu. Do każdej naprawy, do której jadę podchodzę z pokorą i nie daję się ponieść rutynie. Każdy przypadek staram się najpierw rozwikłać teoretycznie zanim wymienię jakiś uszkodzony element.
  Podobnie jest w tym przypadku - nie staram się odebrać pracy serwisowi Viessmann'a
  - jak pisałem wcześniej czekam na przegląd ( a może naprawę ) - staram się czekając na serwis zgłębić (a może usunąć) problem.
  W związku z tym ponowię mój apel o merytoryczne podpowiedzi ( np w stylu kolegi dziubek102 - szacunek ) a nie cytowanie instrukcji serwisowej, którą wertowałem już kilka razy.
  Łączę wyrazy szacunku
 • #9
  dziubek102
  Heating systems specialist
  wiesz ja dawno już nie serwisuje ale dziele sie wiedzą, i vitodensa 222 znam na pamięć a tego 333 już niestety nie, wiec uważam że mogą być takie przyczyny:
  - uszkodzona elektronika pompy. (lub złe kodowanie)
  - zawalony czujnik ciśnienia ( tak było często w 200 setkach trzeba fizycznie rozebrać i wyczyścić, działo się to dlatego że czujnik był zaraz za wymiennikiem głównym a miał silne przewężenia przez co zapychał się płatkami kamienia z wężownicy dolegliwość ta tez wpływała na wydajność wymiennika ładowania zasobnika )
  - uszkodzone naczynie przeponowe
  - zapchany filtr
 • #10
  andrzejj61
  Level 11  
  Witam serdecznie kolegów i przepraszam za tak późną reakcję.
  Problem został rozwiązany - przyczyną okazało się niewłaściwe umieszczenie czujnika temperatury zewnętrznej ( na południowo - wschodniej ścianie ). Takie usytuowanie czujnika dawało duże różnice temperatur w krótkim czasie, dochodzące do 20-30 stopni ( czujnik zacieniony - czujnik oświetlony słońcem ), a za tym automatyka już nie nadążała. W tej chwili kocioł działa bezbłędnie już drugi sezon od wykrytej usterki ( a w ogóle czwarty ). Podczas corocznych przeglądów serwisowych dodatkowo serwisant zmodyfikował nieznacznie niektóre ustawienia.
  - czas reakcji na błędy z bodajże 5s na 10s
  - reakcję na zmianę temperatury zwiększając proporcje między temp. zew. a wew. w kierunku temp. wew.
  - podniósł temp. załączającą pompę na bodajże 5 st.C.
  Dziękuję wszystkim kolegom, którzy zainteresowali się moim problemem, i zamykam temat.