Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Versa15 i ropam 2.0PC

xmen293 16 Gru 2009 09:01 2073 4
  • #1 16 Gru 2009 09:01
    xmen293
    Poziom 9  

Cześć wszystkim

Probowałem dziś skonfiugrować ten moduł z versą lecz mam 2 problemy.
    Ogolnie sms o wystąpieniu alarmu jak i jego wyłączeniu przychodzi wiec to mi sie udało zrobić. Chciałem jeszcze zrobić 2 rzeczy sms o uzbrojeniu i rozbrojeniu centrali oraz włączanie wyłączanie sms-em uzbrojenia/rozbrojenia. Do dyspozycji na centrali mam tylko jeszcze 1 wyjscie out4, bo out3 prawidłowo mnie informuje o alarmie.

Jeśli chodzi o sms o uzbrojeniu i rozbrojeniu to wogle mi to nie działa, Wyjscie centrali Out4 mam połączone z wejściem I2, OUT4 zaprogramowane jako wskaźnik czuwania a wejscie I2 NO, INFO. Co ciekawe jeśli wejde w testy wyjść i recznie dam aktywne to wyjscie to sms przychodzi. Tak jakby ta opcja wskaźnik czuwania wogle nie informowała tego wyjścia.

Co do sterowania sms to wszystko niby działa tzn mam ustawione O2 modułu GSM jako NO,BI i zalaczane SMS, natomiast Z12 w centrali jako wylacz zalacz czuwanie. po wysłaniu smsa o treści ON2 KOD centrala sie uzbraja natomiast po wysłaniu smsa OFF2 Kod nie chce sie rozbrojć nie wiem czemu.

Moglby ktoś mnie jakos naprowadzić co robie nie tak ?
    Na forum czytałem że np w centrali integra wyjscie mozna ustawić jako zalacz/wylacz czuwanie i to zalatwia sprawe powiadamiana o uzbrojeniu i rozbrojeniu niestety w moim przypadku takiej opcji nie ma i chyba najbardziej odpowiednia jest wskaznik czuwania co nie działa wogle.

0 4
  • Pomocny post
    #2 05 Sty 2010 12:04
    szuwax22
    Poziom 12  

robiłem coś takiego, ale kolega chyba słabo się przygotował przed zadaniem pytania...
    :sm31: :sm31: :sm31:

sms potwierdzający zał/wył czuwania: programujesz wyjście versy jako wskaźnik czuwania lub zasilanie w czuwaniu wskazujesz dla których stref i ewentualnie dla jakich trybów (całość, dzień czy noc) podpinasz wyjście do wejścia. Programujesz smsa dla naruszenia i powrotu do stanu normalnego. Działa aż miło :D

Panie szanowny w versie uzbrojenie i rozbrojenie z wejścia odbywa się za pomocą podania masy, zatem szanowny Pan instalator popełnił błąd. Ustawić przekaźnik jako monostabilny.

Teraz Pan instalator musi wiedzieć, że wyjście w integrze typu potwierdzenie zał/wył czuwanie służy do .... -jak sama nazwa wskazuje- potwierdzenia o załączeniu bądź wyłączeniu czuwania na wyjściu (dla rozbrojenia wyjście uruchamia się dwukrotnie: 0,5s działa 0,5s ciszy i 0,5s działa; zaś uzbrojenia jeden raz: 0,5s). Teraz szanowny Pan instalator wie, że to wyjście nic mu nie da. Nadmienię również, iż istnieje możliwość uzyskania w/w potwierdzenia w centralce versa.

Pan instalator został naprowadzony? ;)
    Pozdrawiam i samych sukcesów życzę

0
  • #3 06 Sty 2010 10:48
    xmen293
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o uzbrojenie i rozbrojenie centrali smsem to poradziłem sobie w ten sposób że zrobilem to na 2 wejsciach 1 ustawione jako załączające czuwanie a drugie wyłączające -- wysylam smsa o tresci "ON1 kod" to mi sie uzbraja centrala a smsem o tresci "ON2 kod" rozbrajam, inaczej nie umialem tego zrobić :) Takie rozwiązanie działa więc jestem zadowolony ;)

Co do moich kwalifikacji to postanowiłem sam sobie kupić centrale i ja zainstalować ucząc się przy tym i jestem zadowolony z mojego wyboru bo przynajmniej czegos nowego sie nauczyłem :) nie sądziłem, że to takie łatwe nawet programowanie centrali za pomocą manipulatora bo kabla do tej pory nie mam :)

Został mi do rozwiązania tylko jeden problem:

Chcę aby centrala mnie informowała o uzbrojeniu i rozbrojeniu się lub chociaż jedno z tych zdarzeń.
    Problem polega na tym że gdy ustawiam wyjście out4 jako wskaźnik czuwania to on wogle nie reaguje , wyjscie to podpiete jest do I2 w module i tam tresci smsa są zaprogramowane. Robię to tak jak powinno być zrobione ale to nie działa !!!
    Więc jeśli ktos może mnie poratować to podpowiedzcie jak to przetestować.

Ogólnie mam opcje test wyjść i jak tego użyje i dam sygnał na out4 to wtedy sms dochodzi. Więc wnioskuje z tego że poprawnie jest to poustawiane. Problem natomiast moim zdaniem tkwi w opcji "wskaźnik czuwania" po przejściu w stan czuwania ta opcja powinna podać jakiś sygnał do out4 a nic takiego sie nie dzieje. Macie można na to jakieś rozwiązanie lub kolejne testy ?

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sty 2010 12:21
    szuwax22
    Poziom 12  

jeżeli nie możesz poradzić sobie ze wskaźnikiem czuwania, to znacznie prościej wykorzystać zasilanie w czuwaniu- reaguje prawie tak samo (wyjście aktywuje się zaraz po uzbrojeniu, a nie po czasie na wyjście jak w wskaźniku czuwania)

0
  • #5 07 Sty 2010 08:11
    xmen293
    Poziom 9  

nie to ze nie moge sobie poradzic ale ta opcja wyjścia po prostu u mnie nie działa, zrobilem tak jak mówiłes ustawiając zasilanie w czuwaniu i teraz jest wszystko w jak najlepszym porządku. Dzieki za pomoc :)

0