Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka sieje w monitor + centralny UPS

16 Gru 2009 10:44 1494 5
  • Poziom 27  
    Witam
    W firmie mamy centralny UPS, do każdego biura wyprowadzona jest z niego listwa z zasilaniem 230V. Oprócz takiego zasilania w każdym pomieszczeniu jest oczywiście standardowe zasilanie 230V.

Każdy komputer podłączony jest do centralnego UPSa poprzez listwę z filtrem ACAR XPProAV, do tej listwy podłączone są także drukarki laserowe (różne typy, nowe i starsze) - wszystko pod UPS
    W takiej konfiguracji wszystko jest OK.

Właśnie przyjechał serwis UPSa i niby drukarki powodują jakieś dziwne obciążenie i zalecili żeby drukarki podłączyć do normalnego zasilania.

Tak też zrobiliśmy i tu pojawił się problem.
    Po zasileniu drukarek z normalnego gniazda 230V (nie UPS) wszystkie monitory zaczynają migać (monitory nowe i starsze, wszystkie LCD, drukarki laserowe)

Po wyłączeniu drukarki wszystko jest OK.

Jeśli to ma jakieś znaczenie to dla informacji podam, że mamy także agregat prądotwórczy który uruchamia się po zaniku prądu, UPS jest tylko na czas między zanikiem prądu, a uruchomieniem generatora spalinowego.

Szukałem na forum podobnego tematu ale niestety nie znalazłem, a z napięcia 230V nie jestem na tyle dobry aby skojarzyć różne podobne wątki.

Proszę zatem o jakieś informację dlaczego tak się dzieje, co może być nie tak i jak problem rozwiązac?
  • Computer Controls
  • Poziom 23  
    Chlopcy od UPSa zle policzyli obciazenie UPSa i nie uwzglednil mocy (duzej, drukarek laserowych). Dzieki temu wcisneli tanszy sprzet, bo tniemy koszta (tutaj pelna akceptacja ksiegowosci itp.). Zrodlem problemu jest brak separacji pomiedzy siecia energetyczna 'za UPSem' i siecia zasilajaca drukarki. Sprawe pogarszaj listwy, bo wnosza dodatkowa pojemnosc... sprzegajaca. Czasem wystarczy dobor fazy, z ktorej zasilane sa drukarki, staranne usuniecie petli ekranow (jesli macie STP) ale najlepszym rozwiazaniem jest separator sieciowy (np optoizolacja kazdego polaczenia ethernet do drukarek).
    PS Ogonki dopisze wieczorem.
    // odepnij wszystkie kable ethernet od drukarek - zobaczysz
  • Computer Controls
  • Poziom 27  
    Nie było mnie przy wybieraniu sprzętu (UPSa) ani przy jego montażu ale raczej wątpię żeby był to jakiś tańszy sprzęt. UPS pracuje w szpitalu gdzie dla urządzeń medycznych (one też są pod niego podpięte) jakoś zasilania ma duże znaczenie i bankowo spełnia normy określające taki sprzęt.

Ilość podłączonych urządzeń (obciążenie) UPS nie ma tu znaczenia - zawsze mruga tak samo. W dodatku monitory mrugają nawet jak drukarka jest w trybie standby. Nie wiem ile pobiera wówczas prądu ale myśle że max 15W. Nie jest to dużo w porównaniu z innymi urządzeniami.

Stawiam tutaj raczej na jakość zasilaczy impulsowych w drukarkach (mimo że nie są to niemarkowe i najtańsze sprzęty)
    Nie za bardzo wiem co ma do tego wszystkiego przytoczona optoizolacja ethernet do drukarek.
  • Poziom 26  
    Podaj typ tej drukarki,opisz na czym polega to jak piszesz miganie monitorów drukarek laserowych
  • Poziom 27  
    Drukarki HP 1010, 1020, 1022, generalnie ta seria + kilka nowszych, które sieją jeszcze bardziej - nie pamiętam modelu niestety ale też HP.

Monitor mruga coś jak TV oglądany przez kamerę ( różne częstotliwości odświeżania). Czyli poziome pasy na calej szerokości.

Wystarczy wyłączyć drukarkę przełącznikiem zasilania ( z tyłu) i problem znika.
  • Poziom 13  
    Problemem jest najprawdopodobniej tzw. pętla masy.