Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ADSL]Zmiana prędkości a zmiana parametrów.

nusch 16 Gru 2009 14:25 3042 3
 • #1 16 Gru 2009 14:25
  nusch
  Poziom 15  

  Poprzednio miałem 2Mbit/s od Multimo(GTS Energis) na lini TP, zmieniłem na Netie 6Mbit/s. Połączenie bardzo często rozłącza, router(WAG200G) zazwyczaj pokazuje kosmiczne wartości Downstream Margin. W Netii stwierdzili że muszę wrócić do 2Mbit. Ale czy napewno jest wina linii czy jest możliwość że Netia ma gorszy sprzęt niż GTS? Czy przejście na szybszą prędkość powinno powodować wzrost wymagań co do parametrów czy wymagania są te same ale parametry sie zmniejszają? Wcześniej miałem takie parametry:

  Code:

  Downstream Margin:    16 db
  Upstream Margin:    34 db
  Downstream Line Attenuation:    34 db
  Upstream Line Attenuation:    8 db
  Downstream Transmit Power:    11 db
  Upstream Transmit Power:    19 db

  Teraz Downstream Margin przy połączeniu utrzymuje się n 14dB czasem spada do 12, router ten sam.
  Modulation mode mam ustawione na ADSL2+. Zastanawia mnie tylko to że cały dzień łacze potrafi chodzić stabilnie a między 18-tą 22-gą (największy ruch, temperatura na dworze?) potrafi rozłączać co 5 minut. Czy Netia może w takim wypadku zwalać na złe parametry linii? I czy kucie ścian żeby skrócić kabel o kilkanaście metrów wewnątrz domu może cokolwiek zmienić? Można w jakiś sposób przetestować jakoś połaczenia kablem telefonicznym z jednego punktu do drugiego przy częstotliwościach jakie są używane w ADSL(bez super zaawansowanego sprzętu)?

  0 3
 • #2 16 Gru 2009 14:33
  szaleniec
  VIP Zasłużony dla elektroda

  nusch napisał:
  Ale czy napewno jest wina linii czy jest możliwość że Netia ma gorszy sprzęt niż GTS?

  To jest BSA? W takim razie to jest cały czas ten sam sprzęt, należący do TPSA.

  nusch napisał:
  Wcześniej miałem takie parametry:
  Code:

  Downstream Margin:    16 db
  Upstream Margin:    34 db
  Downstream Line Attenuation:    34 db
  Upstream Line Attenuation:    8 db
  Downstream Transmit Power:    11 db
  Upstream Transmit Power:    19 db

  Tłumienie oraz odstęp sygnał/szum są funkcjami odległości oraz częstotliwości. Zmiana prędkości internetu = większy zakres częstotliwości potrzebny do transmisji.
  Nie aż tak bardzo tragiczne tłumienie sugeruje, że są teoretyczne możliwości poprawy parametrów linii. Teoretyczne.

  0
 • #3 16 Gru 2009 14:44
  nusch
  Poziom 15  

  A jak tłumaczyć to zwiększone rozłączanie wieczorem? Do domu kabel mam doprowadzony ziemią, ale na ulicy kable wiszą czy wiatr i huśtające się kable mogą powodować jakieś zakłócenia czy ADSL i używana w nim modulacja jest na to odporna?

  Teraz parametry lini wyglądają tak:

  Code:

  Upstream Rate: 639 kbps
  Downstream Margin: 2147483646 db
  Upstream Margin: 22 db
  Downstream Line Attenuation: 33 db
  Upstream Line Attenuation:8 db
  Downstream Transmit Power: 12 db
  Upstream Transmit Power: 20 db

  Kilka razy wcześniej rozłączyło ale pomimo tego że Downstream Margin jest poza zakresem w tym momencie połaczenie działa.

  0
 • #4 17 Gru 2009 15:51
  terrade
  Poziom 36  

  Wieczorami więcej usług ADSL jest aktywnych, u mnie też powoli spada o 1-1,5 dB od rana do wieczora. Zaś o zmiennym/pływającym Marginie szukaj na forum bo było nieco tematów. Praktycznie: kabli nie naprawią (chyba że chodzi o "metr").

  nusch napisał:

  Downstream Margin: 16 db
  I tak masz szczęście, że masz ADSL2+ (co podniosło margin). TP (a 6 BSA to TP) daje zwykle 6 w ADSL, a wtedy raczej by nie ruszyło. 16/34 to fatalnie i spadek musi być spory przy tak dużym wzroście szybkości. Ogólnie: tłumienie zmienia się nieznacznie i zależy głównie od odległości (ale od częstotliwości też), zaś Margin spada tym ostrzej im większy wzrost szybkości (oraz im większe tłumienie). Na forum neostrada.info masz ogromny temat, przeczytaj sobie te 100 (200?) stron z przykładami, a będziesz miał wyczucie jak bardzo.
  nusch napisał:
  Można w jakiś sposób przetestować jakoś połaczenia kablem telefonicznym z jednego punktu do drugiego przy częstotliwościach jakie są używane w ADSL(bez super zaawansowanego sprzętu)?
  Można, telefon dajesz na głośnomówiący na maxa i się wsłuchujesz godzinami, zmiennym parametrom towarzyszą często trzaski (ale nie zawsze), normalnie zwykle jest idealna cisza. Oraz po zerwaniu synchronizacji słyszysz dźwięk wdzwaniania modemu (podczas uszkodzenia).

  0