Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny super J na 2m

yelka 16 Gru 2009 16:09 1304 2
  • #1 16 Gru 2009 16:09
    yelka
    Poziom 12  

Mam takie pytanie. Zrobiłem samodzielnie antenę super J i mam kłopot z jej zestrojeniem na najmniejszy SWR. Sama jotka bez półfalowej końcówki stroi się bez problemu na 1.2. kiedy dodaję górną część z 1/4 fali przesuwnikiem, nie mogę zejść z SWR poniżej 2. Nie pomaga regulacja punktu dołączenia kabla ani odginanie bocznego stroika 1/4 fali. Może trzeba by było "ruszyć" górną część? Co o tym sądzicie?
    Pozdrawiam.

0 2
  • #2 16 Gru 2009 16:38
    SITO79
    Poziom 27  

Jeśli mogę coś dodać ze swojej strony, to również kilka lat temu zrobiłem taką super-J-kę i również miałem problemy z wysokim SWR-em tej anteny, jak już udało się coś sensownego uzyskać, to i tak antena pracowała marnie (wersja 1/2 λ biła ją na głowę). Antena w ostatecznej wersji stała się zwykłą J-ką i tak na niej pracowałem.

Później w sieci znalazłem stronę amerykańskiego krótkofalowca i przedstawiał on na niej swoje anteny. Miał on również super J-kę, a co ciekawe miała ona presuwnik o długości 1/2λ.
    Może jest szansa, abyś spróbował z przesuwnikiem o takiej właśnie długości?

http://www.hamuniverse.com/superjpolecal.html
    na tym kalkulatorze nawet jest 1/2 falowy przesuwnik.

0
  • #3 16 Gru 2009 17:09
    yelka
    Poziom 12  

Przepraszam ale zrobiłem pomyłkę w tekście moja wersja jest właśnie z przesuwnikiem 1/2 fali i co dalej? A kalkulator znam i z niego korzystałem.

0
  Szukaj w 5mln produktów