Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa diseqi 4x1 dreambox500s jak podłączyć

pavesi 16 Gru 2009 18:44 5465 23
  • #1 16 Gru 2009 18:44
    pavesi
    Poziom 8  

witam
    posiadam tuner dreambox 500s
    do tego mam antenę satelitarną do której podłaczyłem 5 konwerterów zezujących
    problem polega na tym ze mam dwa diseqi każdy ma 4 wyjścia i jedno wejście .
    Mam problem z podłaczeniem obu diseqów do jednego tunera .
    kabel który idzie z tunera podłączyłem pod wejście w pierwszym z diseqów w pozostałe trzy wyjścia podłączyłem 3 konwertery w czwarte wyjście podłączyłem kabel który skierowałem do drugiego diseqa w wejście . dwa wyjścia podłaczyłem pozostałe dwa konwertery problem mam ze złapaniem satelitów własnie z drugiego diseqa tych dwóch konwerterów .
    ustawienie w tunerze do pierwszych trzech satelit z pierwszego diseqa wygląda tak : ( i te trzy satelity mi działają)
    a/a
    a/b
    b/a
    b/b - z tąd idzie kabel do wejscia do drugiego diseqa .
    Proszę napisać czy mam to jakoś inaczej podłączyć czy w tunerze inaczej skonfigurować ustawienie ?
    naprawdę będę wdzięczny za pomoc bo już mi nic do głowy nie przychodzi może trójnik wstawić ale czy to coś da ?

• #2 16 Gru 2009 18:58
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Witam
    Diseqc 8/1.

• #3 16 Gru 2009 19:41
    pavesi
    Poziom 8  

nie ma innej możliwości tego podłaczyć?

• #5 16 Gru 2009 22:07
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

KOMAR77 napisał:
    ni nie ma lub 2 razy 4/1

Szanowny kolega raczy bardziej rozwinąć tą niechybnie trafną wypowiedź...

• #6 16 Gru 2009 22:18
    pajo21
    Poziom 35  

Dwa disecqi można połączyć przełącznikiem sterowanym z 8 nóżki euro ewentualnie przełącznik ręczny.
    Sposób opisany w pierwszym poście (kaskadowy) jest nieprawidłowy chyba że do takiego łączenia stosuje się przełączniki spauna tylko że one są drogie.

• #7 17 Gru 2009 06:22
    pavesi
    Poziom 8  

witam Cieszy mnie że jest rozwiązanie mojego problemu. Czy koledzy mogą mi coś więcej napisać na czym polega przełącznik sterowany z 8 nóżki lub przełącznik ręczny? Jak to połączenie wygląda itd. Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam

• #9 17 Gru 2009 17:42
    pavesi
    Poziom 8  

wynika z tego ze idą dwa kable z anteny do domu i tam podłaczam dopiero ten przełacznik .
    kable naturalnie jeden od pierwszego diseqa i drugi od drugiego tak ?

• #10 17 Gru 2009 17:50
    Doominus
    Poziom 34  

Tak jak jest opisane na przełączniku.

• #11 17 Gru 2009 22:18
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

pavesi napisał:
    nie ma innej możliwości tego podłaczyć?

Bardzo prosto.
    Jak najdalej do tego sterowania z Eurozłącza!!! Tfu jako można coś takiego proponować!!!! Dreambox to tuner który jest w pełni zgony z DiSEqC - ba trudniej o przełączniki w peni zgodne z tym standardem....
    I może ma się przełączac Euro / CVBS - chore skakanie po menu (to się normalnie raz ustawia)

Jedyny warunek to mieć choć jeden przełącznik, który nie wycina reszty komend DiSEqC albo sygnału ToneBurst (przekomasz sie eksperymentalnie).

Jeden przełącznik 1/4. Do jednego z wyjśc podłączasz przełącznik 1/2 - z ToneBurst.
    Powiedzmy że do wyjścia BB (4, D).

Konfig anteny:
    Satelita 1 - Diseqc 1.0: AA , ToneBurst off, kolejnośc komend committed na początku reszta nie ważna!!!.
    Satelita 2 - Diseqc 1.0: AB , ToneBurst off, kolejnośc komend committed na początku reszta nie ważna!!!.
    Satelita 3 - Diseqc 1.0: BA , ToneBurst off, kolejnośc komedd committed na początku reszta nie ważna!!!.
    Satelita 4 - Diseqc 1.0: BB , ToneBurst A, kolejnośc komend committed przed toneburst..
    Satelita 5 - Diseqc 1.0: BB , ToneBurst B, kolejnośc komend committed przed toneburst..

Jasne?.

Drugi przykład:
    Tuner -. przełącznik toneBrurst 1/2 do wyjść przełącznika DiSEqC 1.0/2.0 1/4.
    Konfig anten:
    Satelita 1 - Diseqc 1.0: AA , ToneBurst A, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 2 - Diseqc 1.0: AB , ToneBurst A, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 3 - Diseqc 1.0: BA , ToneBurst A, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 4 - Diseqc 1.0: BB , ToneBurst A, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 5 - Diseqc 1.0: AA , ToneBurst B, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 6 - Diseqc 1.0: AB , ToneBurst B, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 7 - Diseqc 1.0: BA , ToneBurst B, kolejnośc komend toneburst przed committed
    Satelita 8 - Diseqc 1.0: BB , ToneBurst B, kolejnośc komend toneburst przed committed

Widać ideę?

Elegancko i zgodnie ze sztuką to jest najpierw przełącznik Diseqc1.1 (uncommitted - on napewno nie terminuje komend!!! - masz od razu pewność bez eksperymentowania) a do wyjść podłączyć przełączniki DisEQc 1.0/2.0 1/4 (comitted).

I wtedy schemat konfiguracji....
    Przełaczniki committed (1.0/2.0) 1/4 podłacozne do wyjśc przełęcznika uncommitted (1.1) 1/16.

Satelita Diseqc 1.1 wejście 1 do 16.... diseqc 1.0 (committed) to AA, AB, BA, BB, 1, 2, 3 .... 16.... koejność uncommitted, committed.

Prosta idea. Działa niezawodnie.

Powiedzmy 16 (1.1) * 4 (1.0/2.0) = 64 satelity...

Żeby było ciekawiej najpierw moga być przełączniki committed, potem toneburst a na koniec uncomitted.... Komendy powtarzane, w odwróconej kolejności itd... Enigma w niczym nie ogranicza.

W enigmie w konfigu anten definiujesz wirtualne anteny a nie pozycje sat. Do jednej anteny możesz podłączyć kilka pozycji sat...

Masz przykład mojej konfiguracji antenowej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...tier+t90&sid=e42d72901a8b4af5d6c16273d923cf9d

Przełącznik DiSEqC 1.1 -> Best 10/1 jest wieloprotokołowy (programatorek wysyła komendę oczywiście DiSEqC ;) która zmienia jego tryb pracy) ma nawet emulację obrotnicy DiSEqC jeśli mamy lichawy tuner, który nie obsługuje w pełni standardu DiSEqC.

Oferta razem z programatorkiem...

http://cgi.ebay.de/DiseqC-10-1-Best-Germany-P...QptZMotoren_Positionierer?hash=item5d271cfbd4

Polecam go.

• #12 18 Gru 2009 09:21
    pajo21
    Poziom 35  

studisat napisał:

Jak najdalej do tego sterowania z Eurozłącza!!!

Kiedy tunery nie miały jeszcze sterowania diseqc przełączniki napięciowe były powszechnie stosowane i nie bardzo rozumiem co kolega ma to tego złącza.
    Opisane wyżej teoretyczne wywody oznaczają w praktyce wymianę przełączników (3 szt) a koledze nie o to chodzi bo nawet proste rozwiązanie w postaci disecqa 8/1 nie spotkało się z aprobatą.

• #13 18 Gru 2009 10:01
    studisat

pajo21 napisał:
    studisat napisał:

Jak najdalej do tego sterowania z Eurozłącza!!!

Kiedy tunery nie miały jeszcze sterowania diseqc przełączniki napięciowe były powszechnie stosowane i nie bardzo rozumiem co kolega ma to tego złącza.

Ma bowiem trzeba wykonać wiele czynności aby zmienić satelitę. Wejść do menu, odszukać konfiguracje, zmienić konfigurację sygnału video, zatwierdzić.
    To jest chore samo w sobie. Równie dobrze można przełączać ręcznie wtyczki.
    .
    Rozumiem jak mamy badziewny tuner który ma gdzieś zgodność ze standardem DiSEqC.... Ale zadający pytanie nie ma spzęt który jest w pełni zgodny ze standardami DiSEqC - więc proponowanie idiotycznej prowizorki jest pozbawione sensu..

[quote="pajo21"]
    studisat napisał:

Opisane wyżej teoretyczne wywody oznaczają w praktyce wymianę przełączników (3 szt) a koledze nie o to chodzi bo nawet proste rozwiązanie w postaci disecqa 8/1 nie spotkało się z aprobatą.

Żadne teoretycznie wywody. Tak się po prostu robi.

Raczej w dokupieniu TYLKO (lub wykorzystaniu nieużywanego a leżącego gdzieś w szufladzie) JEDNEGO przełącznika z ToneBurst 2/1. Dwa pozostałe zostają.
    Co do 8/1 - jeśli w mailu oświadczył że był skłonny już kupić znacznie droższą obrotnicę?

Jeśli już wymiana na przełącznik 8/1 to

DiSEqC 8/1 Viper P.168 EMP Centauri - kosztuje około 85PLN (jego konfiguruje sie jako kaskadę uncommitted 2/1 do którego wirtualnych wyjśc są dołączone dwa przełączniki committed 4/1).
    DiSEqC 8/1 Gold OPTICUM - niższej jakości kosztuje aż 45 PLN.

Obrotnica DiSEqC (kiepskawa niestety) to koszt 175 - 200 PLN.

Ten przełącznik sterowany z euro to też wydatek.

• #14 18 Gru 2009 10:29
    pajo21
    Poziom 35  

studisat napisał:

Ma bowiem trzeba wykonać wiele czynności aby zmienić satelitę. Wejść do menu, odszukać konfiguracje, zmienić konfigurację sygnału video, zatwierdzić.
    To jest chore samo w sobie. Równie dobrze można przełączać ręcznie wtyczki.
    .

Tu jest kolega w błędzie bo jest na pilocie (chyba w każdym) taki magiczny przycisk TV/SAT który steruje napięciem na 8 nóżce euro i wystarczy że się go przyciśnie i już mamy reakcje przełącznika.Nie trzeba nic przestawiać w menu tunera.Kolega chyba od niedawna siedzi w tematyce tvsat bo nie zna takiego rozwiązania.
    Poza tym to że stosuje się rozwiązania kaskadowe to wiadomo nie jest tylko teoria ale w praktyce różnie to działa bo bardzo dużo zależy od jakości przełącznika.Wiele osób rezygnuje z kaskady na rzecz przełączników 8/1 czy 16/1.
    To jakie rozwiązanie wybierze autor tematu zależy od niego ale pytał się o inne dostępne działające rozwiązania więc otrzymał odpowiedź.

• #15 18 Gru 2009 14:40
    studisat

pajo21 napisał:

Tu jest kolega w błędzie bo jest na pilocie (chyba w każdym) taki magiczny przycisk TV/SAT który steruje napięciem na 8 nóżce euro i wystarczy że się go przyciśnie i już mamy reakcje przełącznika.Nie trzeba nic przestawiać w menu tunera.Kolega chyba od niedawna siedzi w tematyce tvsat bo nie zna takiego rozwiązania.

Mylisz się i to bardzo grubo. Ten przycisk na pilocie w Dreamboxie służy TYLKO i WYŁĄCZNIE do przełączenia pilota z trybu sat na tryb TV. Widać nigdy nie miałeś do czynienia z tymi tunerami.

Podobna funcja działa inaczej inaczej - z głównego menu - wybierasz opcję jako odtwarzanie sygnału z zewnętrznego urządzenia - stan napięcia na pinie 8 jest powielany z pinu drugiego gniazda Euro.

Ponadto autor wątku ma DM500S a ten ma TYLKO JEDNO jedno gniazdo SCART (bo po co obecnie drugie? - video to przeżytek a TV mają po kilka wejść AV) i przełączanie na zewnętrzny sygnał audio jest jedynie atrapą (nie ma switcha sygnałów AV na płycie tunera).

W niektórych TV Twój pomysł by zmieniać satelitę sygnałem 12V ma druga uciążliwość - jeszcze trzeba niekiedy TV zmusić do powortu na obsługę danego wejścia SCART.

pajo21 napisał:

Poza tym to że stosuje się rozwiązania kaskadowe to wiadomo nie jest tylko teoria ale w praktyce różnie to działa bo bardzo dużo zależy od jakości przełącznika.Wiele osób rezygnuje z kaskady na rzecz przełączników 8/1 czy 16/1.

To nie jest żadna teoria ale tak jest w standardzie DiSEqC. To że nie działa to w 90% procentach jest wina producenta tunera że nie chciało mu się zaimplementować w pełni obsługi DiSEqC (no ale dać logo na pudełku i na przedniej ścance tunera to nie zapomina.... - stara reguła: im badziej się chwalą że coś z czymś jest zgodne tym bardziej się to mija z prawdą). To jest zawsze problem jedynie softwareowy a nie sprzętowy.

Tuner autora wątku nie ma w praktyce żadnych ograniczeń w tym wzgłędzie. Pod jednym z wyjść switcha możma mieć podłączoną obrotnice DiSEqC - czemu nie. Typowe pozycje masz obłsugiwane jedną anteną multifocus i przez switche ale masz jeszcze np. do szperania po przekazach obrotnicę. To i tak niezbyt wyszukana kofiguracja antenowa.

Podany przeze mnie link do switcha 10/0 ma jedna z opcję - emualcję obrotnicy. Zastanów się czemu. Ano bo większość (tych tanich) tunerów na rynku to ma bardzo ubogą implementację DiSEqC ograniczoną tylko do obsługi jednego przełączika 1.0 lub obrotnicy 1.2 zwykłej lub USALS.

W mniejszym zakresie zależy to od switcha. Switch analizuje komendę nie wie nic o tym jaka będzie poniżej. Więc jak zidentyfikuje że ma przełączyć się na wejście to wykonuje podania zasilania i przepuszcza resztę sygnału bez zmian. W ten spośób kazdy switch niejako usuwa z sygnału 'swoją' odebraną komendę.

Co do jakości przełaczników to iana kwetsia. Jak sie kupuje coś co z nazwy ma być przełącznikiem to sie okazuje że w zasadzie to on w ogóle nie działa. Od razu do zwrotu i zażądać kasy z powrotem.

Jeśli prodcenci porządnych switchy oraz tunerów dają możliwość konfiguracji najpierw committed a potem uncommitted jak i na odwrót znaczy sie ze takie konfiguracje
    działają nie w teorii ale w praktyce.

Co do wyboru switcha o większej liczbie portów. Tak jest ZAWSZE lepsze rozwiązanie. I mniej tego tam na dachu tym lepiej. Dlatego produkuje się wieloportowe switche committed jka iuncommitted. Każdy dodatkowy w szeregu switch wydłuża czas przełączenie się pomiędzy kanałami z różnych satelitów.

Mam odbiór z dwunastu pozycji. Cztery to konwertery podwójne. To drugie proste switch 4/1 - pierwszy kupiony był wadliwy - trzeba bło kupć innego producenta.

Ten pierwszy zestaw 12 pozycji to jeden switch 10/1 a jednego z jego wyjściu switch 4/12. Dokupiony pierwszy lepszy. Działa.

Prosta konfiguracja bez udziwnień. Jedyny probem to to ze konwerter na polaryzacje kołowe miał inne LOF i 9750/10750 a nie 9750/10600 jaby sie należało spodziewać. Żaden kłopot dla tej pozycji inna definicja konwertera (przecież każdyz nich moze być innego typu).

Mam tylko 12 pozycji. Nic szczególnego na tej antenie jak moja dokłada się po bokach zezy - co niektorzy mają ponad dwukrotnie więcej konwerterów.

• #16 18 Gru 2009 14:47
    pavesi
    Poziom 8  

na moim pilocie do drema 500s nie ma przycisku tv/sat u kolegi co ma taki sam tuner też nie ma. Wiecie co ja chyba kupię obrotnice stab hh 120. Chyba najlepsza z proponowanych na naszym rynku. I utrzyma moja antenę 120 która jest dość ciężka. Nie zamienię ja na lżejsza bo ja mam kilkanaście lat i nie widać tego że ma tyle latek. Jak nowa. Wadą jedyną jest waga. Miałem już wcześniej obrotnice ale po 1,5 roku siadła bo była za słaba. Pozdrawiam

• #17 18 Gru 2009 16:02
    studisat

pavesi napisał:
    na moim pilocie do drema 500s nie ma przycisku tv/sat u kolegi co ma taki sam tuner też nie ma. Wiecie co ja chyba kupię obrotnice stab hh 120. Chyba najlepsza z proponowanych na naszym rynku. I utrzyma moja antenę 120 która jest dość ciężka. Nie zamienię ja na lżejsza bo ja mam kilkanaście lat i nie widać tego że ma tyle latek. Jak nowa. Wadą jedyną jest waga. Miałem już wcześniej obrotnice ale po 1,5 roku siadła bo była za słaba. Pozdrawiam

Obronica ma swoje wady. Zima możesz meić problemy - zamarznięcie...

No i to czekanie na obrót...

Po drugie te obrotnice mją delikatną mechanikę. Przekładnie są plastikowe. Silniki małej mocy.Antena 120cm będzie dla niej za duża. Wiem co piszę bo w dwóch jakie miałem przekładnie się rozsypały - tak po kilku miesiącach użytkowania. A antena nie była za duza 90cm.....

Dla anteny 120cm to bym radził znaleźć - kupić mocowanie polarmount i założyć siłownik. Oczwiście zewnetrzne pozycjoner sterowany komendami DiSeqC z tunera (zewnętrzny pozycjoner by zasilać go nie z gniazda anteowego tunera).

Te małe obrotnice sę OK ale tylko dla małych anten. Zasilane są z gniazda tunera więc nie moga mieć silników dużej mocy.

Polarmount siłownik i poztycjoner to w sumie spory wydatek. Zastanów się czy warto
    Dla kilku pozycji wg mnei warto. Cyba zę chcesz sobie wędrowac po orbicie.

W przypadku anten do odbioru z wielu poztycji to koszty podnosza same konwertery. Te standardowe są czesem za dszerokie i trzeba kupowac droższe ale cieniutie Inverto. - na podanym linku do mojej anteny można je zobaczyć.

W tym przypadku to switch nawe kupiony w ebay.de nie jest znaczącym wydatkiem.

W Twoim przypadku wystarczy switch 2/1 - z ToneBurst.
    Tuner łączysz kabłem z tym switchem. Do jego wyjść podłączasz dwa posiadane przez Ciebie switche 4/1. Potencjalnie masz pozycji do wyboru.

Switch bć może dostaniesz od znajomego. Albo kupisz w sklepie na zasadzie sprawdzę i oddam. Żaden problem bowiem masz do tego prawo - zwrot towaru w ciągu jak dobrze pamietam 5 dni.

W tunerze kofigurujesz to np. tak.
    Antena 1 - np HotrBird. Podajesz Tone Burst A i DiseqC 1.0 AA. Kolejność komend toneburst i committed.
    itd jak już to pisałem wczśniej.

Nic nie nie ryzykujesz.

• #18 18 Gru 2009 16:36
    pajo21
    Poziom 35  

studisat napisał:

Mylisz się i to bardzo grubo. Ten przycisk na pilocie w Dreamboxie służy TYLKO i WYŁĄCZNIE do przełączenia pilota z trybu sat na tryb TV. Widać nigdy nie miałeś do czynienia z tymi tunerami.

Równie dobrze może służyć do sterowania zasilaniem (włącz/wyłącz) jakimkolwiek urządzeniem ,wystarczy użyć przekaźnik 12v i tranzystor sterujący.Do czego użyje się ten sygnał zależy od inwencji użytkownika.
    To że standardowo ludzie używają do przełączania w tryb TV/AV to nie znaczy że TYLKO i WYŁĄCZNIE do tego może służyć.
    Poza tym autor tematu twierdzi że nie ma takiego przycisku na pilocie więc o rozwiązaniu z przełącznikiem napięciowym można zapomnieć.
    W zasadzie to tyle w temacie.

• #19 18 Gru 2009 17:06
    studisat

[quote="pajo21"]
    Równie dobrze może służyć do sterowania zasilaniem (włącz/wyłącz) jakimkolwiek urządzeniem ,wystarczy użyć przekaźnik 12v i tranzystor sterujący.Do czego użyje się ten sygnał zależy od inwencji użytkownika.

Ty swoje w kólko z uporem maniaka
    . ..
    To nie zmienia konieczności wchodzenie do menu itd....
    Upierdliwe zwłaszcza przy niektórych TV bo po zaniku tego sygnału z automatu TV przełacza się na inne wejście AV albo na ostatnio oglądany kanał TV. Czykli jeszcze więcej klawiszologii. Te 12V zrobione na siłe to było dobre jak przełączników DiSEqC nie było w sklepach. Majać dobre rozwiązanie czemu na siłę proponować niewygodną proteżę?

Proponujesz jeszcze dodatkową prowizorkę - po co?
    Od tego jest DiSEqC. Po to go zrobili by nie było w tunerach gniazdka 0/12V.

pajo21 napisał:

To że standardowo ludzie używają do przełączania w tryb TV/AV to nie znaczy że TYLKO i WYŁĄCZNIE do tego może służyć.

No ale ono jest właśnie powiązane z formatem wyświetlania TV.

Niestety ale to napięcie jest powiązane ściśle ze sterowaniem wyprowadzania sygnałów TV z tunera. Gdyby tam było gniazdko 0/12V sterowanie niezależnie od tego co chcemy mieć na SCARC'ie to co innego ale i tak to byłoby chore zważywszy że trochę już czasu mieęło od wymyślenie DiSEqC (dekada z hakiem).

pajo21 napisał:

Poza tym autor tematu twierdzi że nie ma takiego przycisku na pilocie więc o rozwiązaniu z przełącznikiem napięciowym można zapomnieć.
    W zasadzie to tyle w temacie.

Akurat to najmniejszy problem. Mając Enigmę 2 bez kompilowania enigmy z CVS można za pomocą edycji skyptów pythona (taki skryptowy obiektowy język dla unixów) i ingerencji w pliku definicji klawiszy pilota 'zrobić' sobie takie klawisz - tylko po co - od anten jest DisEqC.

• #20 18 Gru 2009 20:43
    pajo21
    Poziom 35  

Miałem już nie odpisywać ale Ty dalej nie rozumiesz tego co czytasz nie tylko w tym temacie.
    Ile razy mam pisać że nie trzeba wchodzić do menu tunera jeżeli mamy pilota z odpowiednim przyciskiem,konfiguruje się tuner tylko raz.
    Jeżeli sterujemy innym urządzeniem to nie podłączamy 8 nóżki do złącza euro telewizora i nie jest wtedy przycisk powiązany z wyświetlanym formatem.OTV nie przełącza się na w tryb AV czy też ostatnio oglądany program jak sugerujesz.
    Do zmiany trybów służy wtedy pilot telewizora który posiada też odpowiedni przycisk.
    Nie prawdą jest że proponuję na siłę to rozwiązanie,tylko opisuję zasadę działania którą nie do końca wszyscy rozumieją ,kolega także.
    Powtarzam jeszcze raz nie ma konieczności wchodzenia za każdym razem do menu tunera i nie ma też zmian formatu podczas zmian stanu 0/12V.
    Kolega @pavesi wybrał już rozwiązanie i wcale źle nie robi pod warunkiem że obrotnica nie będzie narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr) bo pod ciężarem i rozmiarem czaszy mechanizmy mogą nie wytrzymać.
    U siebie mam obrotnicę pod czaszą stalową 110cm i wytrzymuje niezłe wichury choć zainstalowana jest na dachu dwu piętrowego domu.

• #21 18 Gru 2009 23:03
    pavesi
    Poziom 8  

kolego "pajo21"
    jaką masz obrotnicę , może mnie zinspiruje coś i kupię taką jak ty masz
    napisz też jakie satelity łapiesz np hispasat złapiesz ?
    i ile ta twoja antena waży ?

• #22 18 Gru 2009 23:42
    pajo21
    Poziom 35  

Golden Interstar GI 50-120.
    Czasza waży 11kg.
    Do dyspozycji mam też drugą antenę z kilkoma pozycjami aby dostęp do kilku satelit był natychmiastowy.
    Jeżeli nic nie przesłania to można mieć dostęp od 30W a nawet dalej na zachód do około 80E wschód.
    Hispasata bez problemu można odebrać nawet na czaszy 60cm.

• #23 19 Gru 2009 09:58
    pavesi
    Poziom 8  

ok studisat napisz mi dokładnie jaki to typ konweretera Inverto bo jest kilka typów a te twoje są jakieś nietypowe z wyglądu ale są faktycznie cienkie i przydało by mi sie takich 3-4 sztuki.
    kupię też diseq konkretny te małe do szafki schowam moze kiedys się przydadzą coś takiego mam zamiar kupić proszę napisać czy jest dobry :
    http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=39&id=1323
    Pewnie zapytasz po co mi skoro mam tylko pięć satelit .........
    obecnie mam 13e, 16,19,23 i 5e, tak naprawdę to na tym nie skończę ja się dopiero rozkręcam mam zamiar 1w złapać na tej antenie jak kupie te konwertery wąskie to dodam obok 5e 9e (będę chciał moze 7e złapać zamiast 9e bo tam są ciekawsze stacje) naturalnie interesuje mnie jeszcze 26e , 28e i hellsat 39e tylko nie wiem czy na tym uda mi się złapać centralnie mam hotbird być moze będę musiał przestawić ją na astre centralnie . na wiosnę moze kupie sobie taką antenę jak tymasz toroidalna jeżeli nie uda mi się tego złapać co planuję.
    antenę mam zamontowaną na specjalnie zacementowanej rurce takiej konkretnej i dość wysokiej, więc moze dokupie drugą zwykłą antene i pod spodem domontuje drugą z innym skrętem i podzielę satelity aby przez jednego diseqa mi szło wszystko do jednego tunera .

• #24 21 Gru 2009 10:39
    studisat

pavesi napisał:
    ok studisat napisz mi dokładnie jaki to typ konweretera Inverto bo jest kilka typów a te twoje są jakieś nietypowe z wyglądu ale są faktycznie cienkie i przydało by mi sie takich 3-4 sztuki.

Mówisz i masz - cała rodzinka:

Konwerter Inverto MultiConnect Black Single - http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=23&id=1258
    Konwerter Inverto MultiConnect Black Twin - http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=24&id=1259
    Konwerter Inverto MultiConnect Black Quattro - http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=26&id=1303
    Konwerter Inverto MultiConnect Black Quad - http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=25&id=1260

Jest droższy niż zwykłe LNB ale mimo wszystko warto.

pavesi napisał:

kupię też diseq konkretny te małe do szafki schowam moze kiedys się przydadzą coś takiego mam zamiar kupić proszę napisać czy jest dobry :
    http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=39&id=1323

Pozornie super. Ale doczytaj do końca. Jest tam uwaga że może on być montowany na zewnątrz pomieszczenia (nie jest hermetyczny????). Niby drobiazg ale pomyśl o tych 16 kabelkach ciągniętych na poddasze/strych...

16/1 - uważaj one moga być konfigurowane (widoczne przez tuner) jako kaskada uncommitted/committed. Czyli jeśli tuner nie obsługuje w pełni standardu DiSEqC możesz mieć zonka....

Kosztuje on 190PLN do tego koszt wysyłki na terenie Polski - Hollex wysyła to kurierem - czyli 210PLN.

Pewnym wyjściem z sytuacji jest taki switch ja poniżej w linku. Niesty kupno w Niemczech.... Ale to nie jest wielka wada.
    http://cgi.ebay.de/BEST-DiSEqC-Schalter-10-1-...QptZMotoren_Positionierer?hash=item1e58ad277d

To jest oferta wraz programatorem. Jego zaletą jest to że najpierw możesz mieć tuner z niepełną obłsugą DISEqC. Po prostu przełączasz programatorem shwitch na emulację obrotnicy. Cena 32,90 EUR = około 140PLN. Owszem pozostaje koszt przesyłki - ceny zależnie od rodzaju usługi - 9,90, 12,90 i niestety czasem nawet 17EUR.

Można zadać pytanie sprzedawcy i poprosić o tańszą przesyłkę ..
    Bez programatorka switch kosztuje około 25EUR.

Od razu masz 10 pozycji. Potem możesz sobie poszerzać dokupujac dodatkowe switche 4/1 (2.0/1.0). Czyli w sumie dość ekonomiczne rozwiązanie. Ten switch oferuje 40 pozycji - będziesz miał ich tyle?

pavesi napisał:

Pewnie zapytasz po co mi skoro mam tylko pięć satelit .........
    obecnie mam 13e, 16,19,23 i 5e, tak naprawdę to na tym nie skończę ja się dopiero rozkręcam mam zamiar 1w złapać na tej antenie jak kupie te konwertery wąskie to dodam obok 5e 9e (będę chciał moze 7e złapać zamiast 9e bo tam są ciekawsze stacje) naturalnie interesuje mnie jeszcze 26e , 28e i hellsat 39e tylko nie wiem czy na tym uda mi się złapać centralnie mam hotbird być moze będę musiał przestawić ją na astre centralnie

I bardzo dobrze. Zważ tylko że koszt anteny szybko rośnie wraz liczbą konwerterów.
    Stałe poztycje to zrób na te satelity które maja normalne programy. Zaś te mające tylko przekazy - tu radzę dołożyć sobie obrotnicę.

Na mojej bez problemu od 39'E do 5,0W. Ponadto można tradycyjnymi zezami jeszcze poszerzyć zakres pozycji o dodatkowe 10 stopni do każdego ze skrajów.

Ja mam na środku Astrę a rqczej środkiem jest u minie pozycja 18'E. Tak mi wyszło z obliczeń kalkulatorka dla tej anteny...

Uwaga na jedno - o ile konwertery sa chude to niestety uchwyty są szerokie i jest problem np. z 10'E 7'E 9'E i 5'E..... !) to SPCP i wymga dodrego ustawienia. 9'E musiałby być oddalony i to sporo - i niestety odbiór za słaby. Zaś 7'E i 4,8'E też nie jest optymalny.
    Można ścinać brzegi uchytów itd..

Uwaga co do pozycji 36'E. Niestety albo konwerter na polaryzacje kołowe (uwaga na inne LOF!!!) albo na zwykłe - dwa naraz nie da rady.... Chyba że postawisz drugą czaszę. Antena toroidalna w przypadku polaryzacji kołowych - zmienia się polaryzacja na przeciwną (trochę wyobraźni i będziesz wiedział dlaczego)!!!!

pavesi napisał:

. na wiosnę moze kupie sobie taką antenę jak tymasz toroidalna jeżeli nie uda mi się tego złapać co planuję.
    antenę mam zamontowaną na specjalnie zacementowanej rurce takiej konkretnej i dość wysokiej, więc moze dokupie drugą zwykłą antene i pod spodem domontuje drugą z innym skrętem i podzielę satelity aby przez jednego diseqa mi szło wszystko do jednego tunera .

Jest dobra, polecam. Przede wszystkim zaletą jest to że nie ma odstających wiotkich wysięgników mocujących konwertery co dodatkowo daje świetne wyważenie anteny.
    Co do jej kupna kupuj w Niemczech nie w Polsce - wbrew pozorom jest taniej a co ważne dokup sobie mocowania bo standardowo jest ich pięć (wierz mi kupując ją w kwietniu na www.ebay.de wyszło mi taniej niz oferta z Allegro!!!). Tu w Polsce przepłacisz za te mocowania jeśli w ogóle ktoś je oferuje. Na tych dodatkowych mocowaniach wyjdziesz tym bardziej korzystniej.

Dodano po 25 [minuty]:

pajo21 napisał:

Jeżeli sterujemy innym urządzeniem to nie podłączamy 8 nóżki do złącza euro telewizora i nie jest wtedy przycisk powiązany z wyświetlanym formatem.OTV nie przełącza się na w tryb AV czy też ostatnio oglądany program jak sugerujesz.
    Do zmiany trybów służy wtedy pilot telewizora który posiada też odpowiedni przycisk.
    Nie prawdą jest że proponuję na siłę to rozwiązanie,tylko opisuję zasadę działania którą nie do końca wszyscy rozumieją ,kolega także.
    Powtarzam jeszcze raz nie ma konieczności wchodzenia za każdym razem do menu tunera i nie ma też zmian formatu podczas zmian stanu 0/12V.

Doskonale rozumiem jak działa ta ułomna i mało wygodna proteza.
    Twoje podejście oznacza dodatowe pudełko (za darmo nie jest....) podpięte pod TV i korzystanie z dodatkowego pilota pilota by przełączyć sie na inny kanał. Same wygody :D ... A co jak sobie zaprogramujemy nagranie? To co - tuner se sam wdusi klawisz na tym drugim pilocie?

Przecież ta proteza jest w sama w sobie chora. Tym bardziej że są dostępne przełączniki DiSEqC właśnie do przełączania anten.

pajo21 napisał:

Kolega @pavesi wybrał już rozwiązanie i wcale źle nie robi pod warunkiem że obrotnica nie będzie narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr) bo pod ciężarem i rozmiarem czaszy mechanizmy mogą nie wytrzymać.

90 cm okazało się u mnie dla dwóch obrotnic za dużo. Były kiedyś solidniejsze polskie produkcji ale neistety nie miały one sterowania DiSEqC - choć potem oferowano jakąś przelotkę..

Lepiej jest mieć kilka pozycji na antenie wieloogniskowej a obrotnicę a zdecydowanie raczej polarmount z siłownikiem zarezerwować dla DX'owania.

pajo21 napisał:

U siebie mam obrotnicę pod czaszą stalową 110cm i wytrzymuje niezłe wichury choć zainstalowana jest na dachu dwu piętrowego domu.

No i jak mamy silniejzy wiaterek to nie przestawiamy anteny. Tak samo jak pada amrznacy deszcz. A co jak obrotnica tak bez naszej kontroli sobie zrobi spacerek na skrajną pozycję i a potem na ostanio uzywanej bo był zanik zasilania i jej sterownik nie wie w jakiej pozycji znajduje się antena. Właśnie to zadecydowało że już nigdy więcej tanich obrotnic DiSEqC.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME