Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki PLC Omrom -języku drabinkowym

gienek12 16 Gru 2009 19:17 5113 8
  • #1 16 Gru 2009 19:17
    gienek12
    Poziom 8  

Witam! uczę się programować PLC omron mam książke Stanisława Flagi -Programowanie Sterowników PLC w języku drabinkowym,ale samemu dosyć trudno idzie gdyby ktoś mógł dać lekcję mogę zapłacić mieszkam koło Mielca.Pozdrawiam Gienek.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #2 16 Gru 2009 20:54
    mawi2
    Poziom 25  

Sorry jestem z wawy. Podstawy mogę Ci podać pisemnie. Podaj: Jaki masz sterownik , czy masz jakieś oprogramowanie? Podam Ci jak to na początku ugryźć i jakieś przykłady. A potem sporo pracy samodzielnej i oczywiście pomoc w Omronie - bardzo sympatyczna.

• Fibaro
  • #3 18 Gru 2009 21:01
    gienek12
    Poziom 8  

Witam!dzięki za odzew.Sterownika jeszcze nie mam.Słyszałem że do CPM1 potrzebny jest konwerter który kosztuje około 800zł.W mojej firmie Joongpol w Mielcu robiliśmy na UNITRONICS ale ja tylko robiłem instalacje.Programował informatyk.Mam tylko książke i płyte.Czytam książke ale samo czytanie niewiele daje.Pozdrawiam Gienek.

• #4 19 Gru 2009 09:25
    gacore
    Specjalista Automatyk

Witam,
    jak mozesz to nie stosuj juz CPM1A (majuz swoje lata chociaz jest dostepny).
    Zastosuj CP1L, który do programowania ma na pokładzie port USB i wtedy odpada problem konwertera, kabelków itp.
    Podręcznik startowy do wprowadzajacy do programowania tych sterowników jest po polsku ponizej masz link.
    http://downloads.industrial.omron.pl/IAB/Prod...W07E/W07E-PL-01A+CP1L+GettingStartedGuide.pdf
    Pozdrawiam,
    andrzej.lacinnik(malpa)eu.omron.com

• Fibaro
  • Pomocny post
    #5 19 Gru 2009 17:26
    mawi2
    Poziom 25  

Tak jak poleca kolega gacore seria CP1L. CPM1A oprócz że potrzebuje konwerter to dodatkowo; symulator jaki jest w oprogramowaniu CX-one nie obsługuje tych sterowników a CP1L tak. Poza tym CP1L posiada mapę pamięci zgodną ze sterownikami wyższych serii tak więc w przypadku przesiadki na coś mocniejszego nie będzie problemów z adresami. Polecam kontakt z przedstawicielem Omrona i zakup zestawu startowego , sterownik + oprogramowanie - zawsze taniej. Jak byś potrzebował kontat na kogoś kto obsługuje Twój rejon to Ci prześlę. Pozdrawiam

• #6 19 Gru 2009 23:27
    gienek12
    Poziom 8  

Witam!dziękuje bardzo za pdf.W mojej firmie automaty robią worki z pianki do pakowania telewizorów itp.wpisuje się długość worka to jest przeliczane na impulsy enkodera i przełożenie przekładni, moc grzania reguluje plc w połączeniu z poteciometrem w zakresie od 0 do 100 procent plus zliczanie worków pliki i pakiety,kilka czujników zbliżeniowych informuje o wykonanych ruchach.Praca ręczna 1 cykl i w automacie.Z poważaniem Gienek.

• Pomocny post
    #7 20 Gru 2009 10:22
    mawi2
    Poziom 25  

Seria CP1L posiada wbudowane wejście Enkodera, niestety nie posiada wbudowanych wejść temperaturowych, do tego potrzebuje modułu rozszerzeń http://industrial.omron.pl/pl/products/catalo..._plc_series/cp1l/expansion_units/default.html
    Aby w całości zamknąć projekt proponuję panel operatorski . Obecnie omron posiada tanią linię paneli monochromat lub kolor, dotykowe z dodatkowymi klawiszami funkcyjnymi. Główna ich zaleta to cena , są sporo tańsze od pozostałych paneli omrona oraz oprogramowanie w cenie panelu. Główna wada to brak mozliwości symulacji w pakiecie CX-one oraz brak wbudowanych funkcji receptur. Ale to nie jest problem. Aby połączyć PLC z panelem potrzebujesz jeszcze port komunikacyjny do PLC. CJ1L posiada tylko USB i jakiś RS trzeba dodatkowo dokupić. Czyli potrzebujesz: PLC np CJ1M, Modłuł temperaturowy np: CP1W -TS101, port RS232 CP1W-CIF, Panel operatorski NQ-3. To przykładowa konfiguracja. Nie ma potrzeby dokupowania żadnych kabli , wszystkie wykonasz sam i będzie taniej.. Wtedy: Na panelu wpisujesz długość worka, moc grzania /nie potrzebujesz potencjometru. Jednocześnie na panelu wyświetli Ci się zawsze aktualna temperatura, zainstalujesz licznik worków faktycznie wykonanych /można również licznik ilości zadanej/ W zależności od ilości czujników wejściowych i wyjść sterujących musisz dobrać sterownik. Zwróć uwage na sterowanie npn czy pnp oraz typ wyjść sterujących tranzystorowe czy przekaźnikowe a także typ czujników temperatury. Pozdrawiam.

• #8 20 Gru 2009 19:45
    gienek12
    Poziom 8  

Witam! bardzo dziękuje za informacje,czujników temperatury w tych maszynach do tej pory nie stosowaliśmy.Na zgrzewadle jest drut oporowy potęcjometr który reguluje prąd poprzez plc przerwami sinusoidy poprzez ssr, na wyświetlaczu pokazuje to procentowo,dodatkowo podczas zgrzewania daje wartość 100 procent prądu zadanego,a gdy nie zgrzewa ustawia się od 0 do 20 procent dla pogrzewania dla pogrzewania zgrzewadła.Potęcjometr ułatwia szybkie zmiany prądu jak zgrzewy nie wychodzą szukanie odpowiedniego prądu.Zliczanie sztuk odbywa się przez liczenie cykli zgrzewadła i dodatkowo przycisk minus 1 dla odliczenia nieudanych sztuk.To wszystko w plc,dodatkowo chcą mieć w pamięci ilość sztuk zrobionych w dniu,tygodniu,miesiącu i roku.Chociaż to nie jest tak bardzo potrzebne.Wyjścia dużo lepsze są tranzystorowe ponieważ przekażniki nawet omrona z biegiem czasu się kleją.Na optotriakach załanczanych w zerze chodzi to super.Czas zgrzewu też jest wpisywany w plc.Bede wdzięczny za adres lub telefon gdzie mogę kupić niedrogo plc.Zgóry dziękuje .Z poważaniem Gienek.

• #9 21 Gru 2009 11:41
    mawi2
    Poziom 25  

Witam. Zawsze najlepiej u źródła. Jeśli kupisz w Omronie to zawsze możesz liczyć na pomoc. Pozdrawiam. Na priva wyślę namiary telefoniczne.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson