Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

woltomierz i amperomierz LED

08 Lip 2004 13:42 4205 2
  • Poziom 15  
    Witam. Zrobiłem sobie własnoręcznie zasilacz podobny do fabrycznego kitu Jabela J-31 (mój trochę przerobiłem i dorobiłem więcej funkcji i bajerów :D ). Oczywiście działa i nie mam z nim najmniejszych problemów. Rzecz w tym, że mam zrobiony w nim bardzo amatorsko woltomierz i amperomierz na jednym prostokątnym wskaźniku wychyłownym z magnetofonu (przełączany pomiar napięcie [V] i natężenie [A]). Jest on łączony tradycyjnie przez rezystorowy dzielnik napięcia z regulowanym oporem montażowym (peerkiem) do dostrojenia (znaczy żeby jak np. wskazuje 12V to żeby na wyjściu zasilacza było też 12V). Można na nim jakoś tam dostroić się do danej wartości (skala rysowana ręcznie kreseczka przy kreseczce) z odchyłem +/- 0.5V, jest to jednak na dłuższą metę niewygodne a wskaźnik pomimo estetycznego wykonania i podświetlenia nie prezentuje się zbyt profesjonalnie. Dlatego właśnie chciałbym aby ktoś przesłał mi schemat woltomierza/amperomierza na wyświetlaczu cyfrowym LED (dwie cyfry). Przypuszczalnie dla napięcia 0 - 30V, gdzie pierwsza cyfra to cyfra dziesiątek, a druga cyfra to cyfra jedności. Dla natężenia 0 - 3A, gdzie pierwsza cyfra to cyfra jedności, a druga cyfra to cyfra części dziesiętnych (tzn. np. wynik pomiaru 0 , 5 ). Chciałbym aby układ był jak najtańszy, gdyż niestety nie dysponuję odpowiednią kwotą pieniędzy na zakup np.fabrycznego, czterocyfrowego miliwoltomierza Jabela (J-25, J-76). Czekam na szybką odpowiedź. Z góry dziękuję. Pzdr. Krasul
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 17  
    są gotowe układy - wynik pomiaru podają w BCD, wystarczy do tego dekoder/driver wyswietlacza LED albo LCD(numerycznego) i gotowe.
    zobacz na elenocie : ICL7106, ICL 7107, ICL 7116, ICL 7117, ICL7135, ICL7126