Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekranowanie przewodów sygnałowych

08 Lip 2004 13:55 14623 7
  • Poziom 18  
    witam, czy mozecie mi pomoc bo nie jestem pewien czy tak bedzie dobrze:
    przewody sygnalowe powinno sie ekranowac tak, ze ekrany podlaczyc w jednym miejscu do masy, a z drugie strony (np. przy potencjometrze zostawic nie podlaczone), a do laczenia mas poszczegolnych ukladow uzywac pojedynczych przewodow :?:
  • Poziom 18  
    idea ekranowania to eliminacja zaklocen poprzez separacje przewodu sygnalowego umieszczonego w tunelu, ktorego jeden z punktow lub na dowolnej dlugosci podlaczamy jest do masy zazwyczaj minus.
    czyli zawsze uzywamy do tego celu przewodu w ekranie, a kazdy przewod ma odpowiednia inpedancji,ale przy podlaczeniu audio w krotkich odcinkach nie jest to istotne,a jeden z koncow musi byc podlaczony do masy.Odkluci to tzw ''brum''
    powodenia
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Proste. podłączasz potencjometr - potrzebujesz kabla 3 żyły w ekranie 3 żyły podłączasz do POTa, lutujesz w płytkę, ekran podłączasz do masy od strony płytki.
  • Poziom 20  
    Jak potencjometr ma mieć masę to
    wykożystaj ekran.Nie potrzeba
    dodatkowego przewodu.

Szogun
  • Poziom 43  
    to zalezy - na przykład we wtykach typu DIN masz dwie masy jedna jest masa sygnałowa - jest ona w środku druga to jest masa zasilająca łącząca metalowe obudowy dwóch urzadzeń. Zwarcie jednej z druga może doprowadzić do powstania buczenia. Do masy dodają się wszystkie zakłucenia z obudów.

Jesli masz jeden monofoniczny kabel koncentryczny to staraj się obudowe Potka podłaczyć do masy - jesli masz metalowa obudowe w odpowiednim miejscu podlaczoną do masy układu to nie łącz sama obudowa zrobi to za ciebie.
  • Poziom 18  
    dzieki wszystkim za odpowiedzi, ale teraz juz zwatpilem - czy jak łącze jeden kanal (tylko sygnal i masa) to wykorzystac do tego jeden przewod ekranowany (masa na ekranie) czy tez jeden ekranowany zeby puscic sygnal i osobny do polaczenia mas?
  • Specjalista techniki cyfrowej
    jedno jest pewne - ekranu przewodu nie wykorzystuje się jako masy. Ja robiłem mixer i wszystko łączyłem tak jak opisałem (3 żyły w ekranie) zero zakłóceń z sieci.
  • Poziom 20  
    Zrób tak jak napisał Tremolo.
    Jeżeli masa sygnałowa nie jest wspólna
    z masą obudowy to musi iść w osobnym
    przewodzie ekranowanym.Wspólna nie musi.
    Ekrany muszą być podłączone do masy
    obudowy co najmniej w jednym miejscu.
    W urządzeniach BWCZ ekran uziemia się [masuje]
    w kilku miejscach ale to chyba nie
    ten przypadek.
    Powodzenia

Szogun