Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostęp do folderów w sieci lokalnej na hasło

aqrat 16 Gru 2009 22:19 2911 3
 • #1 16 Gru 2009 22:19
  aqrat
  Poziom 14  

  Witam!
  Mam sieć trzech komputerów połączonych routerem - sieć równorzędna, czyli wszystko w jednej grupie roboczej, bez domeny ani serwera. W tym dwa komputery na Windzie XP i jeden na 98. I w tym z Windą 98 udostępniam folder, czy partycję i mam możliwość ustawienia dostępu na hasło; do podglądu zawartości wpisuję jedno hasło, do edycji czy jakiejkolwiek innej ingerencji wpisuję drugie. Na skróty - jeden komputer stoi u sąsiadów, mają podane hasło do podglądu, a to drugie znam tylko ja. I tak jest w porządku, ale chciałbym podobnie sobie dostęp ustawić na drugim komputerze, tym z Windą XP. A tam nigdzie nie mogę znaleźć żadnych haseł, tylko w opcjach udostępniania i zabezpieczeń mogę udostępnić folder, czy partycję w sieci i dodatkowo zezwolić innym użytkownikom na zmianę plików. Nie bardzo chce mi się wierzyć, żeby Winda 98 miała taką możliwość, a XP nie - podpowie ktoś, gdzie się do tego dogrzebać?
  Z góry dzięki za zainteresowanie.

  0 3
 • #2 16 Gru 2009 22:47
  beo
  Poziom 36  

  W XP hasła takowego nie potrzeba, albowiem udostępnianiem zajmuje się administrator, którego konto chronione jest hasłem. To wystarcza. W windows 98, możliwe iż taka opcja istnieje, gdyż środki bezpieczeństwa tego systemu są nieco mniej okazałe.

  0
 • Pomocny post
  #3 16 Gru 2009 23:34
  ul1002

  Poziom 35  

  Interesuje Cie to

  Cytat:
  Udostępnianie "na hasło" i udostępnianie dla wybranych użytkowników

  Pewno zauważyłeś że w opisanych tutaj sposobach udostępnień brakowało opisu jak coś udostępnić na hasło lub tylko dla wybranych użytkowników. Windows 2000/XP korzysta z kontroli dostępu na poziomie użytkownika czyli nie ma tu "klasycznych" udostępnień na hasło znanych z Windows 95/98/Me, znanych przy kontroli dostępu na poziome zasobów.

  Metoda prosta - nałożenie hasła na konto "Gość"

  * Opis dla Windows 2000/XP Professional

  * Przejdź do "Panel sterowania" -> "Narzędzia administracyjne" -> "Zarządzanie komputerem" -> "Użytkownicy i grupy lokalne" -> "Użytkownicy -> prawym przyciskiem myszy na "Gość" -> "ustawianie hasła" i wpisujemy nasze tajne hasło.
  * Teraz jak ktoś przez sieć będzie chciał się dostać na nasz komputer, obojętnie do jakiego zasobu, będzie musiał wpisać użytkownika "Gość" i ustawione przez nas hasło.

  * Opis dla Windows XP Home

  * W tej wersji systemu można dostać się z LANu tylko jako "Gość", a na te konto nie można założyć hasła z poziomu zarządzania użytkownikami
  * Natomiast można nałożyć hasło na konto "Gość" poprzez Menu Start w polu "Uruchom" wpisując "control userpasswords2"
  * Teraz jak ktoś przez sieć będzie chciał się dostać na nasz komputer, obojętnie do jakiego zasobu, będzie musiał wpisać użytkownika "Gość" i ustawione przez nas hasło.

  Wadą tej metody jest tylko jedno hasło, tak więc po jego wpisaniu dana osoba będzie miała dostęp do wszystkich udostępnionych przez nas zasobów. Można również ograniczyć możliwość logowania się na konto "Gość do konkretnych stacji, polecam poczytać w Pomocy o komendzie "net" a konkretnie "net share _tu_nazwa_udziału_ "  z tej strony

  http://www.banita.pl/konf/smbudostwinxp.html

  0
 • #4 17 Gru 2009 08:44
  aqrat
  Poziom 14  

  Dzięki wielkie - spora garść wiedzy ze stronki podanej przez ul1002. Myślę, że to wystarczy aż nadto, a i zabawy będzie troche :-)

  0