Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat CO - piec na paliwo stałe + piec gazowy z zasobniki

arctus1 17 Gru 2009 14:52 7918 4
  • #1 17 Gru 2009 14:52
    arctus1
    Poziom 2  

Witam
    bardzo proszę o sprawdzenie czy ta instalacja będzie poprawnie działała (piec z podajnikiem)
    Pozdrawiam

• #2 17 Gru 2009 16:31
    hilzie
    Specjalista - systemy grzewcze

Trzeba dołożyć zawory zwrotne na pompach i na wyjściu z kotła gazowego, dla zabezpieczenia przed przepływami zwrotnymi .
    Instalacja rozumiem jest systemu zamkniętego ,kocioł stałopalny przystosowany do pracy w układzie zamkniętym.

• #3 17 Gru 2009 21:10
    arctus1
    Poziom 2  

Tak kocioł z wężownicą schładzającą, jakie mam założyć zawory zwrotne klapowe czy jakieś inne ?

• #4 18 Lis 2010 23:29
    hydro-man
    Poziom 17  

Schemat nieco skopany bo z kotła wiszącego wychodzą trzy rury. A regulację pomp ciepłej wody wykonuje kocioł z podajnikiem ? Czy wiszacy?

• #5 20 Lis 2010 18:25
    kaczakat
    Poziom 11  

Temat jest mocno przeterminowany, ale napiszę bardziej dla hydro-man'a. Tak, schemat jest skopany, bo jeżeli jest to kocioł faktycznie z zasobnikiem to powinien mieć od razu wyjście CWU, a nie zasilanie wody grzewczej do zasobnika wolno stojącego. Zakładam jednak, że arctus1 pomylił tylko pojęcia i jest to kocioł z zaworem trójdrożnym do CWU (choć częściej widuję z zaworem trójdrożnym wbudowanym w kocioł na powrocie). Ale może On akurat ma na zasilaniu - ja tak mam tylko że zewnętrzny. Wtedy schemat z grubsza jest OK.
    W takich układach kocioł gazowy ma swoją pompę i w zależności od ustawienia zaworu trójdrożnego pcha wodę na CO lub wężownicę zasobnika CWU. Na kotle na paliwo stałe może być czujnik przylgowy wyłączający funkcje kotła gazowego, żeby nie rywalizowały ze sobą - kocioł gazowy jest automatycznie wyłączany po przekroczeniu na kotle węglowym np. 40oC. A żeby woda nie była pompowana wtedy przez kocioł gazowy, tak jak powiedział hilzie, powinny być zawory zwrotne.
    Pompami kotła węglowego steruje oczywiście sterownik kotła węglowego lub inny sterownik zewnętrzny (np. Auraton 1111 - założyłem ostatnio ojcu, funkcjonalny i tani, zobaczymy ile pochodzi). Czasami sterowniki zintegrowane kotła nie pozwalają na pracę "w priorytecie CWU", a to bardzo przydatna funkcja (kocioł zasila zasobnik wyłączając pompę CO, ale tylko wtedy gdy temp. na kotle jest większa niż na zasobniku, a na zasobniku jest temp. niższa niż zaprogramowana).

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo