Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn głośnikowych na STX

piterek-23 17 Gru 2009 15:27 8373 25
  • #1 17 Gru 2009 15:27
    piterek-23
    Poziom 31  

Witam.

Chciałbym się zabrać za budowę kolumn 3 drożnych na głośnikach:

GDN-22-140-8-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-PJ
    i zwrotnica:

Budowa kolumn głośnikowych na STX

ale zastanawia mnie czy warto dołożyć trochę kasy i skopiować kolumny STX FX-200 na głośnikach:
    GDN-22-140-8-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-250-8-AWX
    i zwrotnica taka jak w FX-200

W tej chwili słucham/oglądam na monitorach: ARN-150, ARV-104 i zwrotnicy Janbo A-188 + subwoofer na STX GDN-27-150 + wzmacniacz (nie amplituner) Yamaha DSP-A595a
    Chciałem te monitory wymienić na kolumny podłogowe 2xARN-150 + VISATON SC10N, ale wpadły mi w oko kolumny na tych STX'ach i sam nie wiem co zrobić.

Z góry dzięki za pomoc :)

0 25
  • Filament
  • #3 17 Gru 2009 17:35
    piterek-23
    Poziom 31  

Pokój mam 25m2

Pierwsza konstrukcja fajna/ciekawa, ale koniecznie chcę kolumny podłogowe-monitory całkowicie odpadają.
    Drugi projekt suuuper, ale chyba nie mój przedział cenowy :(

Co masz na myśli "sporo kosztują" ?

Tak naprawdę prawie zdecydowałem się na ten tańszy projekt STX, ale mocno się zastanawiam czy warto dołożyć 150zł do wysokotonówek, no i zwrotnica dużo droższa (jeszcze nie liczyłem kosztów, aż boję się wcisnąć "=" na kalkulatorze)

Powiedzmy sobie szczerze nie jestem wymagającym słuchaczem, ale bardzo chciałbym posłuchać czegoś "normalnego"

0
  • #4 17 Gru 2009 21:39
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Oba projekty można wykonać jako podłogówki i monitory. :idea:
    A jakim budżetem dysponujesz?
    W stx ten zestaw kosztuje 1400zł. :idea:

0
  • #5 18 Gru 2009 03:46
    Adrian88wat
    Poziom 9  

Piterek-23 mam ten sam problem, jestem zdecydowany na głośniki stx z serii scx i właśnie zastanawiam się nad wysokotonówką, części do zwrotnic w wersji z awx kosztuja ok 150 zl. i nie wiem co wybrać.

a tak a propos obudów tez chce duże podłogówki, ok 120cm, pochylone do tyłu:D płyty mam już docięte tylko czekam na wolne dni i biorę się do roboty no i oczywiscie nie wiem jakie wysokotonówki

myślałes już o fornirze bo chcialem swoje okleić fornirem topola czeczota tylko nie wiem czy to dobry pomysł. może ktoś sie wypowie na ten temat?

0
  • #6 18 Gru 2009 14:50
    piterek-23
    Poziom 31  

Adrian88wat
    Tak, fornir będzie-TEAK lub coś podobnego :)

przemo-lukas
    ja nie chcę brać tego zestawu, ja chce kupić głośniki od STX, a obudowy będę robił sam. Po prostu nie wiem jaki głośnik wysokotonowy wybrać i którą zwrotnicę :)

0
  • Filament
  • Pomocny post
    #7 18 Gru 2009 15:21
    mczeslaw
    Poziom 36  

No choliwcia, przecież ten AWX od STX-a kosztuje tyle co Vifka DX25.
    Co prawda awx-a nie słyszałem, ale zdecydowanie i mocno zastanowił bym się czy warto w kolumnę bądź co bądź dość budżetową ładować 100 PLN/ kopułkę.
    Moim zdaniem albo zostań przy PJ-ce, albo Vifka z np. hds 164 nomex w 20 litrach z BR, do której to konfiguracji aż sie roji od gotowych zwrotnic :idea:
    Ewentualnie coś co poleca kol. Przemo-lukas. No ale z tą łezkową obudową to zabawa i duża wprawa w stolarce.

0
  • #8 18 Gru 2009 15:37
    piterek-23
    Poziom 31  

I taki komentarz chciałem usłyszeć :)

0
  • #9 18 Gru 2009 23:54
    Adrian88wat
    Poziom 9  

a zwrotnice sam będziesz robił czy ktoś ci zrobi?? bo ja sam chyba nie podejme sie tego wyzwania i szukam kogoś kto by mi złożył zwrotnice

0
  • #11 25 Gru 2009 20:45
    piterek-23
    Poziom 31  

Tomq ile sobie życzysz za gotową zwrotnicę (z przesyłką) do STX-ów (schemat na górze)

Tak przy okazji czy ktoś słyszał ARN-150+ARV-104 i te STX-y jak one wobec siebie wypadają. Te monitory to chyba najlepszy sprzęt jaki miałem w domu (nie mówię o odsłuchach w sklepach-bo to co innego) i nie wiem czego mogę się spodziewać.

0
  • #12 25 Gru 2009 21:30
    przemo-lukas

piterek-23 napisał:
    ...ja nie chcę brać tego zestawu, ja chce kupić głośniki od STX...

Kolego,jakim ostatecznie budżetem dysponujesz?

0
  • #13 25 Gru 2009 22:33
    piterek-23
    Poziom 31  

Mam 600-700zł na głośniki i zwrotnice.

0
  • #14 25 Gru 2009 23:11
    globus1987
    Poziom 29  

Wiem, że mowa tu o Diy ale za 1000zł z przesyłką można mieć np. Tonsile premium na 2x gdn 13/50/9 i gdwk 10/80/19 i od tych Stx-ów zagra to o wiele lepiej a jak troszkę drożej to z Diy polecam hds 164 nomex+ vifa można czyli wykonać według projektu akustyka.

0
  • #15 26 Gru 2009 11:40
    mawi91
    Poziom 10  

Tonsile są bezsprzecznie lepsze, przez lata wyrobiły sobie markę itd..
    Ale STX to również firma z naszego pięknego kraju (nie fabrykowane przez małe chińskie rączki) i robione przez nich głośniki moim zdaniem są jak najbardziej trafnym wyborem - o półkę niżej od Tonsilów ale na pewno się nie zawiedziesz ;)

0
  • #16 26 Gru 2009 11:58
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Tonsile są bezsprzecznie lepsze, przez lata wyrobiły sobie markę itd..
    Ale STX to również firma z naszego pięknego kraju (nie fabrykowane przez małe chińskie rączki) i robione przez nich głośniki moim zdaniem są jak najbardziej trafnym wyborem - o półkę niżej od Tonsilów ale na pewno się nie zawiedziesz

W świecie audio nie ma miejsca na takie uogólnianie. Każda firma ma lepsze i gorsze modele, wiec porównuj głośniki,a nie pisz, że X lepszy od Y. Zarówno Tonsil jak i STX produkują w Polsce na podstawie części importowanych z Chin. (Osobiście dawałbym ostrzeżenia z pisanie takich wypowiedzi).

Co do kolumn, w tym budżecie zmieścisz się jeszcze z SPH 165 KEP + Vifa XT 19 TD.

0
  • #17 26 Gru 2009 13:17
    piterek-23
    Poziom 31  

OK, po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów na kilku forach, zdecydowałem się że buduje na GDN-22-140-8-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-PJ + zwrotnica jak pokazałem w pierwszym poście. Mam nadzieje, że będę zadowolony z tych kolumn :)

Ślicznie wszystkim dziękuje za odpowiedzi.

EDIT
    Mój wzmacniacz ma wyjście na dwie pary kolumn, czy warto się bawić w Bi-amping ?

0
  • #18 27 Gru 2009 11:00
    Tomq
    Poziom 38  

Wyjście na dwie pary kolumn to dzielony każdy kanał stereo. To to samo co do jednego gniazda zamiast jednej kolumn podpiąłbyś jedną parę kolumn. Bi-amping wymaga fizycznie istniejących dwóch wzmacniaczy.

0
  • #19 27 Gru 2009 12:39
    Arkadyo
    Poziom 29  

piterek-23 napisał:
    OK, po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów na kilku forach, zdecydowałem się że buduje na GDN-22-140-8-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-PJ + zwrotnica jak pokazałem w pierwszym poście. Mam nadzieje, że będę zadowolony z tych kolumn :)

W cenie powyższego miałbyś 2 way na gdn 18 awx + seas 27tbfc/g - na audiohobby jest gotowy projekt. Naprawdę nie wiem, co Wami kieruje, że decydujecie się na takie 3 way mogąc mieć 2 way które jest o lata świetlne lepsze. Przecież ta nowa 18 węglowa w niczym nie ustępuje 22 scx - ani skutecznością ani zejściem ani mocą. Gdm 14 też lepiej na średnich nie wypadnie a porównania pj z seasem nawet nie robię bo aż tak niepoważny nie jestem :D.
    Raczej w żadnym zakresie pasma to 3 way nie będzie lepsze, a w górnym zakresie seas tak bardzo miażdży tą pj, że aż szkoda mówić.

0
  • #20 28 Gru 2009 09:23
    przemo-lukas

piterek-23 napisał:
    Mam 600-700zł na głośniki i zwrotnice.

Z tym budżetem, jeśli stawiasz na jakość, radził bym pomyśleć o zestawie dwu-drożnym.

0
  • #21 28 Gru 2009 10:05
    piterek-23
    Poziom 31  

Tak naprawdę to te kolumny maja być do wszystkiego.
    Jakość ? tak, słucham dużo muzyki, ale z Cyfrowego Polsatu i PC czyli nie musi to być Hi-End.
    Głośność ? czasem tak, ale raczej słucham "normalnie" muzyki. Już dawno wyrosłem z tego że wszyscy na osiedlu muszą ze mną słuchać muzyki.
    Muzyka czy kino ? mniej więcej wygląda tak-45% muzyka, a 55% filmy.

Muzyka jaką słucham to z CP wszystko/pop/komercyjna, radio, a z PC to głównie Rock.

Tak jak pisałem teraz mam małe monitory i potrzebuje "coś" troszkę lepszego niż one. Nie chciałbym wydawać dużych pieniędzy na "porządne" kolumny bo i tak ich nie wykorzystam, a audiofilem nie jestem.

Tak sobie liczę i wyszło mi, że głośniki od STX 300zł i zwrotnice 150zł. Czyli za 500zl za kolumny (nie liczę obudów ponieważ praktycznie wszystko mam) A za resztę dokopię kartę muzyczna do PC, teraz mam zintegrowana połączoną ze wzmacniaczem kablem coaxial.

0
  • #23 04 Sty 2010 16:04
    piterek-23
    Poziom 31  

kriss.pl napisał:
    Tu masz wszystko o STX FX-200.

Schemat obudowy i zwrotnic itd.

http://www.stx.pl/fx-200-diy.html

pozdrawiam

Link do tej strony podałem w pierwszym poście.

0
  • #24 04 Lut 2010 11:15
    kicha84
    Poziom 9  

Arkadyo napisał:
    piterek-23 napisał:

W cenie powyższego miałbyś 2 way na gdn 18 awx + seas 27tbfc/g - na audiohobby jest gotowy projekt. Naprawdę nie wiem, co Wami kieruje, że decydujecie się na takie 3 way mogąc mieć 2 way które jest o lata świetlne lepsze. Przecież ta nowa 18 węglowa w niczym nie ustępuje 22 scx - ani skutecznością ani zejściem ani mocą. Gdm 14 też lepiej na średnich nie wypadnie a porównania pj z seasem nawet nie robię bo aż tak niepoważny nie jestem :D.
    Raczej w żadnym zakresie pasma to 3 way nie będzie lepsze, a w górnym zakresie seas tak bardzo miażdży tą pj, że aż szkoda mówić.

Arkadyo czy mógłbys podać link do projektu o któym wspominasz???
    "gdn 18 awx + seas 27tbfc/g - na audiohobby jest gotowy projekt"
    Pytam, ponieważ mam małe problemy aby go znaleźć

Z góry dzięki i pozdrawiam

0
  • #26 25 Paź 2015 21:09
    piterek-23
    Poziom 31  

Temat wyczerpany. Zamykam.

0