Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z działaniem obydwu kości pamięci RAM DDR2

behemot199 17 Gru 2009 17:13 3385 14
  • #1 17 Gru 2009 17:13
    behemot199
    Poziom 9  

Witam.. Mam problem z kośćmi.. niedawno kupiłem sobie płyte główną Gigabyte GA-M57SLI-S4. Zrobiłem formata i zainstalowałem xp i włożyłem te pamięci. Są to dwa Goodramy 667 po 2 Giga każda. Czasami wysypywało mi blue screeny na xp'ku ale nie przywiązywałem do tego uwagi. Zainsalowałem jednak windowsa 7 i niestety udało się to przy pracy jednej kości. Uruchomiłem go i wszystko śmiga jak należy. Gdy dołożyłem drugą kość włączam kompa robie coś kilka minut i zawsze sie pojawi blue screen :/ jak wyciągne obojętnie którą kość jest wszystko wporządku. Wkłądałem je do każdych slotów i zawsze przez dwie kości wysypywało bsod'a a jak była jedna to spokój ani jednego przez kilka h pracy na komputerze... Chciałem ponownie zrobić formata innym systemem Win 7 ale przed instalacją przy włożonych obu kościach pojawił sie bsod... 0x00000001A i ten najczęściej sie pojawiał a dotyczy pamięci... trzy inne to 0x000000004E i 0x00000024 i 0x000000D1 :/ i chyba też dotyczą pamięci... Mój sprzęt to Amd 64 x2 2x2,4 Ghz 2x2Gb Goodram 667 Gigabyte 9600 GT no i ta płyta opisana wyżej... Dodam jeszcze, że poprzednia płyta to była Foxconn A6VMX i cały sprzęt ma rok i na tej płycie miałem problem z odpaleniem kompa przy obu kościach.. jak włączałem to nie zawsze sie uruchamiał za 1 razem i jak tak nie było to reset i czasami do kilku razy musiałem reseta dać zanim sie uruchomił więc jak dla mnie to wina pamięci ehh.. proszę o pomoc..

0 14
  • #2 17 Gru 2009 18:32
    Ilidan15
    Poziom 17  

Tak sie dzieje od zawsze?? Spróbuj saktualizować BIOS na najnowszy. Bios sciąga sie ze strony producenta dokłądnie dla twojej płyty głównej.
    Powiedz jakie masz timingi pamieci ram. Najlepiej weź standardowe timingi dla pamieci. Sprawdz czy po BSOD czy nie masz gorących ramów .

0
  • #3 17 Gru 2009 19:22
    behemot199
    Poziom 9  

chyba nie dam rady aktualizować biosu bo nie mam stacji dyskietek... timingów nie mogłem znaleźć w biosie w ogóle.. a po bsodzie pamięci nagrzewają się dość mocno.. próbowałem dawać optymalne ustawienia w biosie no ale to tez nic nie dało...

Dodano po 6 [minuty]:

mam timingi z programu cpu-z. jedna kość: RAM : 2048 MB DDR2 Single Channel
    RAM Speed : 201.1 MHz (Unknown) @ 5-5-5-15

Dodano po 7 [minuty]:

no a druga troche inne...
    RAM : 2048 MB DDR2 Single Channel
    RAM Speed : 301.6 MHz (Unknown) @ 5-5-5-15

0
  • #4 17 Gru 2009 20:05
    Ilidan15
    Poziom 17  

Kupywałes je w 2x2 czy 1x2 + 1x2 ?? Bo z tego co widać kupywałes oddzielnie. A takie oddzielnie to nie zawsze będą działać razem z tego co pamiętam

0
  • #5 17 Gru 2009 20:12
    behemot199
    Poziom 9  

jak kupiłem kompa miał kość jedną 2 gigową potem dokupiłem taką samą ale nie zatrybił z nią w ogóle i pisałem do gościa co mi sprzedał (nowy komp) no i gadał mi że ma być w dualu że takie same numery seryjne praktycznie a ja nie chciałem duala bo przecież świat światem pamieci sie kupowało albo 128 do tego były 256 doczepione i chodziło a ja kupiłem i nie chodziło i chciał mi kit wciskać no ale wysłałem mu płyte i sprzedał mi drugą kość i mówił że bedzie działać z tamtą pierwszą i faktycznie działały ale potem znowu sie zaczeło to co opisałem że komp nie zawsze odpalał za 1 razem tylko po resecie kilkukrotnym... i tak to wygląda...

0
  • #6 17 Gru 2009 20:13
    XaFFaX
    Poziom 20  

Teoretycznie takie oddzielne też powinny działać. Moższ ustawić w BIOSie timingi na jak NAJWIĘKSZE (wszystkie CL, RAS-to-CAS itp.) i zobaczyć czy wtedy coś pomoże.

Moja diagnoza - przy dwóch kościach BIOS źle ustawia timingi (za niskie) i jedna z kości się nie wyrabia, trzeba to ręcznie skorygować. Zakładając, że pamięci nie są uszkodzone (a chyba nie są, bo pojedynczo jak rozumiem działają) to powinno pomóc. Update BIOSu też może pomóc.

0
  • #7 17 Gru 2009 20:32
    Ilidan15
    Poziom 17  

Panuje (niepisana i mało znana zasada) że timingi powinno sie ustawiac aby mniejsze cyfry równaly sie wiekszej czyli 5-5-5-15. Ale to mozesz olac bo to nic nie znaczy:)
    zrób na obydwóch 6-5-5-15 jak dalej bedzie bs to zrób 6-6-5-16 .

zrób taki eksperyment popatrz na timiingi jednej kosci potem drugiej i zobacz czy jesst róznica

0
  • #8 17 Gru 2009 20:47
    971820
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Gru 2009 21:28
    behemot199
    Poziom 9  

zmieniłem 1 timing na 6 i po zapisaniu komp w ogóle nie odpala... czarny ekran...

0
  • #10 18 Gru 2009 09:18
    Ilidan15
    Poziom 17  

To zresetuj bios. Wejdz w manuala płyty . Zobacz gdzie masz zworkę do resetu biosu. Odłacz zasilacz z sieci i zewrzyj zworke.
    I zrób deflaut ustawien kompa. I wtedy włacz kompa na 1 kości sprawdz timingi , potem na drugiej i sprawdz timingi. jesli się róznią to dobrze. Jesli nie to trzeba szukac dalej

0
  • #11 18 Gru 2009 10:38
    djbpm
    Poziom 21  

Sprawdź jeszcze jakim napięciem zasilasz pamięci, bo może być nieprawidłowe. Np miałem tak, że pewne pamięci miały być zasilane z 2,1V a domyślnie dla DDR2 było 1.8V. No i jak jedna lub dwie były wsadzone, to wszystko działało, a przy czterech komp się nie uruchamiał. Wystarczyła zmiana na 2V i super chodzą wszystkie 4.
    Pozdrawiam

0
  • #12 18 Gru 2009 12:14
    thann
    Poziom 9  

A sprawdziles w ogole czy plyta obsluguje te pamieci. Bardzo czesto jest tak, ze wiara dokupuje pamieci nawet nie patrzy jakie sa obslugiwane na stronie producenta plyty. Zalozenie, ze pamiec to pamiec bo jest na ddr2 i pokocha sie zplyta jest jak najbardziej infantylne. Co do timingow, nie bede sie wypowiadal, bo juz jest w postach wyzej. pozdro

0
  • #13 18 Gru 2009 18:18
    Ilidan15
    Poziom 17  

Thann.

Cytat:
    takie same numery seryjne praktycznie

więc myślisz ze taki sam ram który był do płyty glównej przy skąldaniu jest niedobry skoro obydwa czyta/?

0
  • #14 18 Gru 2009 20:43
    slvestr
    Poziom 32  

Zobacz co będzie jak obniżysz ich częstotliwość z 667 do 533.

0
  • #15 18 Gru 2009 22:10
    ghost
    Poziom 23  

Uch ale się zrobił chaos w wątku..
    To ja uporządkuję:

Po 1: W Twojej płycie jest qflash - do niego nie potrzeba dyskietki, o ile masz na tyle nowy BIOS. Flashować BIOS możesz przy pomocy pendrive o pojemności mniejszej lub równej 2GB, najlepiej sformatowanego w FAT (nie FAT32) Wrzucasz na niego rozpakowany plik BIOS , wchodzisz do BIOS, naciskasz F8 - pendrive widoczny będzie jako HDD. Jeśli go nie widać, sprawdź czy jest włączona funkcja "Legacy USB support".
    Jeśli nadal nie jest widoczny a w q-flash jest napisane "update BIOS from floppy" to klops - masz za stary BIOS który nie ma jeszcze obsługi pendrive (nowsze do tej płyty mają).
    Ważne - sprawdź jaką masz rewizję płyty!! Twoja płyta występuje w rewizji 1.x i 2.0 - i BIOS-y tych płyt się różnią. Rewizję płyty (małymi literkami) znajdziesz w tylnym dolnym rogu płyty , zaraz koło najniższego slotu (będzie to np napis Rev. 1.1)
    Do rewizji 1 najnowszy stabilny BIOS to f14 (nie instaluj bety) a do rewizji 2.0 wersja FG
    Jaką masz wersję bios możesz sprawdzić naciskając w BIOS-ie F9.

Po aktualizacji (zrób ją na "pewnej" kości) zresetuj ustawienia BIOS. Najlepiej zrób to wyjmując na chwilę bateryjkę (musisz odchylić zatrzask) i zwierając (możesz "rewersem" bateryjki styki w podstawce na parę sekund - najpewniejszy sposób, lepszy niż resetowanie zworką.

Z podstawowych ustawień: Ustaw w Standard Cmos Setup datę, godzinę, wyłącz stację dyskietek, w Advanced Bios Features Ustaw pierwsze urządzenie startowe na CDROM/DVD, zapisz ustawienia BIOS (F10) - NIC WIĘCEJ NIE ZMIENIAJ

Następnie ściagnij i nagraj na płytkę program Memtest86+ 4.0 dostępny
    tutaj
    (rozpakuj plik ISO ze środka, to obraz płyty, jego nagraj)

Uruchom z niej komputer - automatycznie załaduje się program. Testuj kolejno obie kości z osobna. Jeśli wywali Ci błędy - masz na pewno uszkodzoną kostkę. Jeśli osobno będą pracowały prawidłowo - powtórz test na obu naraz. Jeśli nie - egzekwuj gwarancję, jeśli ją masz. Jeśli jej nie masz - musisz wymienić kość. Nie da jej się naprawić żadnym "domowym" sposobem.
    Jeśli kości zaczną robić błedy "wspólnie" - mimo że działały osobno dobrze - wtedy włóż je do slotów o różnych kolorach.
    BIOS na początku (jeśli naciśniesz TAB lub wyłączysz w BIOS funkcje "Full Screen Logo") pokazuje, czy kości pracują w dual channel czy w single channel. Dla gryzących się kości ustawiasz tryb single channel, właśnie wsadzając je do "innych kolorków".
    Poszukaj w BIOS funkcji "DRAM Undervoltage" - i spróbuj obniżyć napięcie o 0.05V lub 0.1V jeśli jej nie masz, szukaj DRAM Voltage, i analogicznie ustawić 1.8V.
    JEśli jej nie masz znajdź opcję w stylu
    Płyty Gigabyte domyślnie podbijają napięcie na pamięciach do 1.9V (niekoniecznie to pokazują!! ) i czasami powodują przez to problemy. Jeśli uda Ci się je obniżyć odrobinę - problemy mogą ustąpić, szczególnie jeśli mówisz że kości się grzeją.

0
  Szukaj w 5mln produktów