Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik

17 Gru 2009 18:18 4187 22
 • Poziom 18  
  Witam.
  Konstruuje transformator i mam z nim taki problem: Przewinąłem uzwojenie pierwotne i chciałem przeprowadzić pomiar stanu jałowego. Przygasło mi na sekundę światło i wywaliło bezpiecznik(2A, później 3.15A).

  Uzwojenie ma 894zwoje i nawijałem to drutem DNE0.9 (z innego transformatora), później zabrakło mi 5metrów i dałem ostatnie 36zwojów 2*DNE0.65. Innych uzwojeń nie nawijałem.

  Rdzeń mam ze złomowca, gdzie odkupiłem te 2 transformatory. Nie wiem dokładnie z jakiego jest materiału, warstwy rdzenia izolowane tlenkami, a sprawdzane omomierzem stawia kilkadziesiąt omów na jakieś pół centymetra wzdłuż warstwy.

  Pokryłem rdzeń lakierem, później taśmą izolacyjną i zacząłem nawijać. Te 894 zwoje nawinąłem w 6-ściu warstwach. Po każdej warstwie smarowałem dielektryczną pastą termoprzewodzącą i przewijałem cienkim papierem do pieczenia nasączony olejkiem.

  Podłączyłem to jeszcze przez żarówkę 100W i kondensator 14µ, który ustalił mu prąd 1A. Wyczuwałem jedynie drgania magnesikiem przystawionym obok.

  Opór całego Uz to 2.8Ω(o 0.2Ω mniej niż liczyłem).

  Dodam tylko że to moje pierwsze doświadczenie z takim dużym transformatorem.
  Czy przyczyną może być przesunięcie fazowe prądu?
  Dodaje zdjęcia każdej warstwy uzwojenia.

  Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik Konstruuję transformator- po podłączeniu wyzwala bezpiecznik
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 32  
  Witam!
  Nie podałeś wymiarów rdzenia. Ale tak "na oko", to na taki rdzeń za mało zwojów (za mała indukcyjność), dlatego pali bezpiecznik oraz zbyt gruby przewód. Porównaj, jeśli masz możliwość transformator z radzieckiego OTVC Rubin.
  Cześć!
 • Admin DIY, Automatyka
  Trafo z Rubina ma 3 zw/V. To co tu widać na zdjęciach jest na oko sporo mniejsze więc strzelam, ze z 6 zw/V (takie rzeczy trzeba liczyć).

  Zakładając jednak, że 6zw/V to daje prawie 1400 zw więc sporo więcej niż Ty dałeś.

  Poza tym nawijanie pierwotnego różnymi grubościami drutu jest bardzo ryzykowne...
 • Poziom 18  
  Piotr Pajkert napisał:
  Witam!
  Nie podałeś wymiarów rdzenia.
  Wiedziałem że czegoś zapomnę, przepraszam. Rdzeń jest o wymiarach 2,5cmX3cm czyli 7,5cm², średnia długość magnetowodu 29cm, okienko oszacowałem na 2300mm²

  Piotr Pajkert napisał:
  oraz zbyt gruby przewód
  taki akurat miałem. Jeśli chodzi o przewód to głównie mi zależy na wytrzymałości prądowej, dla Uz1=sin1,7A. Mam jeszcze na stanie działający silnik z przewodem przekroju 0,3mm, ale to chyba za mało co nie?

  bestler napisał:
  Trafo z Rubina ma 3 zw/V. To co tu widać na zdjęciach jest na oko sporo mniejsze więc strzelam, ze z 6 zw/V (takie rzeczy trzeba liczyć).
  Liczyłem korzystając z TEGO wzoru i mi wyszło 3,95 Zw/V

  Dodam jeszcze że w środku są 2 połączenia drutu(izolowane) i po jasności przygasania światła szacuję prąd stanu jałowego na 10A.
  Obiecałem dla kolegi że zrobie jemu ten transformator, a on mi już kupił drut na Uz2. Nie mogę go zawieść, nie wiem co mam robić. Pomóżcie proszę
 • Poziom 16  
  pinkin napisał:

  szacuję prąd stanu jałowego na 10A.


  Ile??? W stanie jałowym taki prąd? To dużo za dużo...
 • Specjalista AGD
  Z przekroju rdzenia moc wychodzi rzędu 40VA. Potem obliczamy liczbę zwoi na volt. Wychodzi 6zw/V. Czyli ilość zwojów na uzwojeniu pierwotnym powinna wynosić około 1200 zwoi. Przekrój drutu nawojowego uzwojenia pierwotnego to 0.096mm² (średnica 0.35mm).

  Uzwojenie pierwotne nawinąłeś zbyt grubym drutem i zbyt mała liczba zwoi.

  Jeśli się mylę, to proszę poprawić mnie.

  (poprawiłem błąd)
 • Poziom 18  
  MARCIN.SLASK napisał:
  Z przekroju rdzenia moc wychodzi rzędu 40VA. Potem obliczamy liczbę zwoi na volt. Wychodzi 6zw/V. Czyli ilość zwojów na uzwojeniu pierwotnym powinna wynosić około 1200 zwoi. Przekrój drutu nawojowego uzwojenia pierwotnego to 0.35mm².

  Uzwojenie pierwotne nawinąłeś zbyt grubym drutem i zbyt mała liczba zwoi.

  Jeśli się mylę, to proszę poprawić mnie.
  Użyłeś wzorów S=1.25√P i Zw/V=45/S, do tego przyjąłeś 5A/mm² przekroju drutu nawojowego. Ja przyjąłem 2.7A/mm². Słyszałem o czymś takim jak zbyt cienki drut, ale że zbyt gruby to nie. Różnica oporu to tylko około 3Ω, dokładając do sumy impedancji wg. wzoru pitagorasa to mi nic nie zmienia.

  Wzory te są tylko teoretyczne, ciężko jest mi wyobrazić transformator 400VA z rdzeniem 5 na 5. Pomierz sobie rdzenie w urządzeniach domowych i podstaw do wzoru S=1.25√P. U mnie moc w niektórych jest zawyzona nawet o 10.

  Podałem linka do wzorów których używałem i licząc moc przenoszoną na dolne uzwojenie to 250VA (bez żadnego naginania i naciągania).
 • TermoPasty.pl
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Przekrój wyznaczam z nomogramu na podstawie prądu (około 0.18A) na uzwojeniu pierwotnym dla mocy nominalnej trafa.
 • Poziom 18  
  Heh. No i teraz wracam do początku. Powyższym nomogramem wyznaczasz Zw/V względem średnicy rdzenia i założonej (założonej?) indukcji magnetycznej (1T=10000Gaussów). Z tym że ja zakładałem indukcję 1,6T. Z wielu źródeł dowiadywałem się że indukcję moge pierwotnie założyć. Myślę że wszystko by się okazało gdybym zmierzył Uz1 miernikiem indukcyjności, którego niestety nie posiadam. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
 • Specjalista AGD
  Zmierzyłeś przekrój rdzenia i wyszło 7.5cm².
  Ze wzoru P0 = (S/1.2)² obliczasz całkowitą moc transformatora, która wynosi 40VA.
  Wartość indukcji magnetycznej Bm przyjmujemy 10000 gausów.
  Z tego (korzystając z nomogramu) wychodzi nam około 6 zw/V. Dla 230V będzie to 1310 zwojów (dla uzwojenia pierwotnego zmniejsza się liczbę zwojów o 5%).
  Z mocy i napięcia obliczamy prąd uzwojenia pierwotnego i wynosi on 174mA.
  Z nomogramu wychodzi nam średnica 0.34mm (najbliższa typowa średnica to 0.35mm, czyli przekrój 0.096mm²).

  Chyba już wszystko jasne co do nawinięcia uzwojenia pierwotnego.
 • Poziom 26  
  Według mnie masz zwarte któreś z uzwojeń,pewnie pierwotne bo tam dużo jest do nawinięcia i łatwo zwarcie międzyzwojowe.
 • Poziom 27  
  Awdeg napisał:
  Według mnie masz zwarte któreś z uzwojeń,pewnie pierwotne bo tam dużo jest do nawinięcia i łatwo zwarcie międzyzwojowe.


  Dokładnie:!::!::!::!::!::!::!:

  To jest rdzeń tzw. zwijany. to już całkiem inna bajka niż na rdzeniu EI lub podobnym.

  Moc tego trafa to około 120W. 930zw. drut 0,5mm.

  Ps.
  Kol przytoczył tu przykład trafa RUBINA . Zgadza się a moc jego to 270W
 • Poziom 18  
  Nawinąłem tam tylko jedno uzwojenie - pierwotne. Nie chciałem tam nic już więcej nawijać skoro prąd biegu jałowego przekraczał 2A.

  Też tak pomyślałem i to było prawdopodobne dla mnie, po czym zmierzyłem woltomierzem opór kabla, który był zaledwie o 1/15 mniejszy niż z wyprowadzonego wzoru (R na metr drutu) z książki.

  Edit: Pan profesor tłumaczył nam dawno temu że "łuk elektryczny jest wrażliwy na działanie pola elektromagnetycznego". Czy to nie wyklucza jego powstawania?
 • Poziom 9  
  pinkin napisał:

  Edit: Pan profesor tłumaczył nam dawno temu że "łuk elektryczny jest wrażliwy na działanie pola elektromagnetycznego". Czy to nie wyklucza jego powstawania?


  Łuk jest wrażliwy na działanie pola elektromagnetycznego, ale nie pod takim względem że możliwe jest bezpośrednie zgaszenie łuku przez pole, pole el-mag (wartość natężenia pola) w żaden sposób nie wyklucza to powstania łuku,
  pole magnetyczne (a dokładnie rozkład naładowanych cząsteczek w przestrzeni w której ma nastąpić przebicie a następnie zapłon łuku) ma wpływ na napięcie przy którym nastąpi zapłon, a drugim ważnym wpływem pola el-mag jest siła wywierana na łuk (a więc i kierunek poruszania się łuku elektrycznego) przez pole el-mag,


  Na twoim miejscu spróbował bym dozwoić uzwojenie,

  Jeśli coś namieszałem proszę o poprawienie mojej wypowiedzi

  Dodano po 32 [minuty]:

  Jeśli przyczyną nie jest niedozwojenie uzwojenia (a wg to bardzo możliwe), można wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zwarć między pakietami blach a to wpływa na pole magnetyczne w rdzeniu, strumień leci w dół a za nim impedancja i puff zwarcie. Stan pakietu blach w transformatorach dokonuje się na podstawie oceny mocy czynnej pobieranej przez transformator w stanie jałowym, moc ta w stanie jałowym równa jest w przybliżeniu stratą w rdzeniu.
  A i jeszcze jedno jakim napięciem zasilałeś, fazowym bezpośrednio z gniazdka?
 • Poziom 27  
  >> Jeśli przyczyną nie jest niedozwojenie uzwojenia (a wg to bardzo możliwe), można wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zwarć między pakietami blach a to wpływa na pole magnetyczne w rdzeniu, strumień leci w dół a za nim impedancja i puff zwarcie.


  Bardzooooo ciekawe. Masz kolego jakiekolwiek pojęcie o tym co piszesz czy tylko z teorii piąte przez dziesiąte > wiesz że dzwonią ale w którym kościele <:cry::?:
 • Poziom 9  
  piąte przez dziesiąte, póki co zębów na transformatorach ani niczym podobnym nie zjadłem
 • Poziom 18  
  Zrobiłem eksperyment na lampce nocnej gdzie mam napięcie skuteczne ok. 12V. W szeregu z lampką płynął prąd około 0.5A, na transformatorze był spadek napięcia 9.5V, przy tym w źródle napięcie mi spadło do 11.7V.
  Impedancja mi wyszła 19ohm, indukcyjność 20.1mH, czyli przy podłączeniu do gniazdka sieciowego mam prąd około 12A.
  Z tego wynika że żadne zwarcie, przebicie, ani łuk elektryczny tam raczej nie występuje.
  Pan dyrektor mówił mi na wigilii że mam nawinąć uzwojenie wtórne i będzie wszystko dobrze. Co wy o tym sądzicie? Mam dalej szukać innego rdzenia?
 • Poziom 27  
  Albo masz jakieś duże względy u pana dyrektora, albo pan dyrektor niema pojęcia o tym o czym mówi. Jeśli pobiera zbyt duży prąd bez obciążenia to co dopiero z podłączonym obciążeniem do wtórnego uzwojenia.

  Moje zdanie - źle nawinięte pierwotne.
 • Poziom 33  
  Na wartość prądu jałowego nawinięcie drugiego uzwojenia nie będzie miało wpływu. Wcześniej czy później będziesz musiał zwiększyć ilość zwojów na pierwotnym.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Czy pasta silikonowa to dobry środek izolacyjny? Nie jestem specem od nawijania cewek ale spotkałem się tylko z izolowaniem poprzez lakierowanie.
 • Poziom 33  
  czesiu napisał:
  Czy pasta silikonowa to dobry środek izolacyjny? Nie jestem specem od nawijania cewek ale spotkałem się tylko z izolowaniem poprzez lakierowanie.

  Ja też specem nie jestem i uważam, że to nie jest dobry pomysł nawijać z izolowaniem taką pastą. To się lakieruje! Po 1 - to twardy i dobry izolator, po 2 - skutecznie trzyma uzwojenia "w kupie".
 • Poziom 18  
  elektromechanik napisał:
  Moje zdanie - źle nawinięte pierwotne.
  Kolega ma na myśli że kable są położone pod złym kątem do linii indukcji magnetycznej, czy coś więcej?
  Mam transformator z unitry również ze zwijanym rdzeniem, oraz z takim samym jego przekrojem, ale ma 2xmniejszą powierzchnie okienka. Jego moc to 120VA, a ja potrzebuje dokładnie 280VA mocy skutecznej przenoszonej na Uz2.

  EDIT: Pastę silikonową zastosowałem jako dodatkowe zabezpieczenie i wypełnienie. Jest to dobry dielektryk rzędu 500 GΩxcm(oporność skrośna wg. danych na opakowaniu), choć nie można go stosować jako izolatora pośredniego. Drut może mieć uszkodzenia na jego emalii, służącej jako izolator właściwy, rzędu do kilku punkcików na metr. Między warstwami dałem dodatkową izolację jak piszę wyżej.
  Pasta sprawdziła mi się już kilka razy jako dobry środek służący do wspomagania odprowadzania ciepła ze zwojów.
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Ale co tu gdybać koleś ma o 300zw za mało , przekrój drutu można przełknąć.
  Rdzeń wszedł w nasycenie i koniec zabawy.
 • Poziom 18  
  Właśnie to była jedna z kilku możliwości które rozważałem przed załozeniem tego tematu.
  300zwojów to przynajmniej 2 dodatkowe warstwy do nawinięcia, nie będę miał wystarczająco miejsca na uz2 i uz3. Zabieram się jednak za wykonanie zasilacza impulsowego według świetnego pomysłu kolegi Qwet z naszego forum. Zajmie on nawet trochę mniej miejsca niż trafo którego bym potrzebował. Dziękuję wszystkim co mi pomogli i co chcieli pomóc.
  Pozdrawiam!