Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia RC5-jak podłaczyć rolety elektryczne?

17 Gru 2009 19:03 9071 10
 • Poziom 9  
  Witam.

  Zakupiłem ostano na allegro sterownik oświetlenia http://www.allegro.pl/item844470059_sterownik_oswietlenia_rc5_odbiornik_na_pilota_rc_5.html

  Przy podłączeniu oświetlenia nie ma problemów, podpinam na wyjściu odpowiednio: zasilanie-żarówka- WSP na przekaźniku, a z NO z powrotem na zasilanie, zaś na wejściu podpinam np. włącznik dzwonkowy.
  Nie ma jednak pojęcia jak podłączyć roletę elektryczną (Z silnika wychodzą 4 przewody, PE, N, L1 w jednym kierunku L2 w drugim kierunku).. Poniżej schemat sterownika, proszę o podpowiedzi jeśli się da to proszę o krótkie wyjaśnienie lub schemat.

  https://obrazki.elektroda.pl/48_1261072927.jpg

  Pozdrawiam
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 31  
  Witam!
  PE łączysz z PE zasilania, tak samo N. Zasilanie L do przekaźnika COM ( wspólny styk ) oraz L1 do NO, L2 do NC.
  Cześć!
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 9  
  Witam

  Według tego co napisałeś powinno to wyglądać tak jak na załączonym obrazku poniżej, wydaje mi się jednak że w przekaźniku pod NC-nic się nie podpina. Jak byś mógł nanieś proszę zmiany w moim rysunku, bo wydaje mi się że jest coś naknocone przy zasilaniu, a dokładnie linia ciągła i przerywana kolor zielony.
  https://obrazki.elektroda.pl/21_1261127181.jpg

  Ps. podejrzewam, że do sterowania rolet góra dół będą jednak potrzebne dwa przekaźniki na jedną roletę. poniżej schemat.

  https://obrazki.elektroda.pl/72_1261129541.jpg


  Pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Witam!
  Rysunek drugi jest dobry za wyjątkiem przewodu PE. N jest drugim biegunem zasilania, PE to uziemnienie. Wykorzystasz 1 kanał do zamykania, drugi do otwierania. Ja proponowałem 1 kanał. Może jest tak jak piszesz, że styk nie jest wyprowadzony. Pierwszy rysunek jest zły.
  Cześć!
 • Poziom 9  
  Witam Piotr

  Co w takim układzie powinienem poprawić w pierwszym rysunku aby na jednym przekaźniku sterować żaluzją góra dół ?

  Z góry dzięki za pomoc.
 • Poziom 36  
  Witam.
  Rolety mają wyłączniki krańcowe dla położenia góra i dół.
  Pod zacisk przekaźnika WSP podłączamy L1, pod zaciski NO i NC 2 przewody silnika. Trzeci przewód silnika podłączamy do N.
  Ale nie wiem jak działa pilot i czy to rozwiązanie będzie można zastosować.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 35  
  Nikt nie zwrócił uwagi że silnik rolety z oddzielnym zasilaniem (góra/dół) łatwo można spalić podając na L1 i L2 napięcie. Należało by to przewidzieć i odpowiednio podłączyć przekaźniki wykluczając je zamiennie.
  No i jeszcze jeden problem - roleta co prawda ma krańcówki lecz sterownik cały czas podaje napięcie. W rezultacie po zamknięciu rolety trzeba będzie raz jeszcze wcisnąć przycisk aby odłączyć dany przekaźnik.
 • Poziom 36  
  Raczej silnika się nie uszkodzi ponieważ na każdym jest opis podłączenia:

  Zacisk oznaczony PE do przewodu ochronnego silnika
  Zacisk oznaczony ⇑ do przewodu góra silnika
  Zacisk oznaczony N do przewodu wspólnego silnika
  Zacisk oznaczony ⇓ do przewodu dół silnika

  Pilot ma możliwość działania w dwóch trybach:z podtrzymania i bez podtrzymania
  Tryb z podtrzymaniem
  Naciśnięcie i puszczenie przycisku góra lub dół powoduje uruchomienie zaprogramowanej funkcji silnika (otwieranie lub zamykanie
  rolety). Silnik będzie działał tak długo, aż całkowicie zamknie lub otworzy roletę.
  Tryb bez podtrzymania
  Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku góra lub dół powoduje uruchomienie zaprogramowanej funkcji silnika (otwieranie lub zamykanie rolety). Silnik będzie działał tylko wtedy gdy trzymamy wciśnięty przycisk. Puszczenie przycisku powoduje przerwanie pracy silnika. Jeżeli przycisk przytrzymamy dłużej niż 2 sekundy silnik zacznie działać tak jak w trybie z podtrzymaniem, czyli do całkowitego zamknięcia lub otworzenia rolety.
  Tak działają piloty przeznaczone do sterowania roletami.
 • Poziom 9  
  Witam

  Dziękuję bardzo za odpowiedzi. To może napisze dokładnie jaki jest cel użycia tego sterownika.

  1) Chce użyć pilota logitech 1000 http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=1184287
  aby sterować oświetleniem w domu jak i roletami. Pilot steruje całym sprzętem AV w domu i tu pojawił się pomysł rozszerzenia jego możliwości a tym samym wykonania taniej automatyzacji w domu.
  2) Założenie kolejne to: przy każdym oknie będzie możliwość opuszczenia i podnoszenia rolety przez przełącznik dzwonkowy, z dodatkową blokadą aby nie wcisnąć podczas pracy silnika drugiego kierunku, to mogło by doprowadzić do uszkodzenia-tego dokładnie nie wiem.
  3) Założenie trzecie: to opuszczenie rolet w całym domu , przyciskiem znajdującym się na przedpokoju, przed wyjściem z domu.

  Jeszcze nie podłączyłem tego sterownika ponieważ nie wiedziałem czy na jednym przekaźniku podepnę góra-dół rolety, podejrzewam, że przy załączeniu póki krańcówka go nie wyłączy rolet opadnie lub się podniesie do końca.
  Znowu z drugiej strony sterownik pracujący z oświetleniem, pracuje w ten sposówb iz naciśnięcie tego przycisku powoduje zapalenie światła a powtórne naciśnięcie wyłącza światło.
  Musze potrenować podłączenie silnika na żywym organizmie wg. waszych powyższych wskazań.
  Na wszelki wypadek poniżej dwa warianty, proszę o weryfikacje poprawności:
  https://obrazki.elektroda.pl/9_1261338217.jpg
 • Poziom 35  
  W wariancie 1 nie będzie działało bo przekaźnik musi łączyć L z L1 lub L2.
  Wariant 2 by się sprawdził gdybyś nie miał sterowania przyciskami.
  Załóżmy że L1 to góra a L2 dół.
  Wciskasz przycisk na pilocie i pojawia się napięcie na L1 mimo iż roleta dojdzie do dołu to przekaźnik dalej będzie podawał napięcie na L1 krańcówka tylko odłączy połączenie z silnikiem. W tym momencie jeśli klawiszem podniesiesz do góry to będziesz miał napięcie na L1 i L2.
  Ten sterownik praktycznie nie nadaje się do sterowania roletami, przynajmniej w podstawowej wersji. Ideałem było by tak jak napisał Ryszard aby przekaźnik był załączany tak długo jak długo trzymany jest przycisk na pilocie. Lecz z tego co widzę sterownik ten nie przewiduje takiego trybu pracy.
  Wtedy można by przeznaczyć jeden przekaźnik na otwieranie a drugi na zamykanie. Lecz dalej to nie rozwiązuje problemu wciśnięcia na pilocie przycisku góra a na ścianie klawisza dół. Do tego trzeba by przekaźniki z dwoma stykami przełączanymi.
 • Poziom 9  
  Witam

  Dzięki za odpowiedź czyli w tej wersji sterownika to chyba nic nie zrobię, dodam,że sterownik jest na ATMELU i tu muszę porozmawiać z dystrybutorem może jest możliwość zaprogramowania Atmela tak jak piszesz-jak trzymasz to roleta jedzie a jak pościsz to staje.
  Popróbuje na żywym organiźmie jak to zadziała.

  Pozdrawiam

  Dodano po 31 [minuty]:

  Jeszcze jedna rzecz, poniżej link do bardzo podobnego sterownika, jest dedykowany do żaluzji.
  http://www.allegro.pl/item847400617_nowosc_radiowy_sterownik_max_do_64_rolet_grupy.html
  http://www.allegro.pl/item839172439_elmes_st6hr_het_sterownik_do_6_rolet_f_vat.html

  W ostatecznej opcji kupie inny sterownik bądź zrezygnuje z przycisków na ścianie.