Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie instalacji bez projektu

ellek 19 Gru 2009 22:57 16661 39
  • #31 19 Gru 2009 22:57
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Akrzy74 napisał:
    sq9jjh- Nie tylko takie oświadczenie musi złożyć elektryk-> w warunkach o przyłączenie jest zazwyczaj napisane, że należy złożyć oświadczenie o gotowości instalacji (oświadczenie o stanie technicznym instalacji odbiorczej) wraz z schematem jednokreskowym (przyłącza i rozdzielnicy).

Nie mieszajmy przyłącza z instalacją w budynku. Ok.:|

• #32 20 Gru 2009 13:29
    retrofood
    Moderator

sq9jjh napisał:
    Obiekty użyteczności publicznej, ba - nawet kiosk ruchu wymaga projektu, natomiast budownictwo prywatne - zobaczcie sami co wystarczy w Vattenfallu - oświadczenie

Obecny stan prawny jest następujacy:
    KAŻDY budowany obiekt, nawet szopa, lub ganek, jeśli tylko będzie posiadać jakąś instalację: elektryczną, gazową, c.o., wod.-kan. MUSI posiadać projekt tej instalacji. Nawet, gdyby to była jedna żarówka i jeden wyłacznik, lub jedno gniazdko, czy też jeden kran. I projekt MUSI być profesjonalnie opracowany i podpisany przez projektanta z UB bieżącymi (musi dołączyć aktualne potwierdzenie z OIIB). Oczywiscie chodzi o obiekty co do których występujemy o Pozwolenie na Budowę.
    Natomiast zupełnie inna kwestią jest realizacja projektu.
    ZE u mnie dotąd nie żądał nic, oprócz podania danych technicznych dot. przyłącza - (nie wiem po co, skoro to on zleca wykonanie), czyli nr słupa, rodzaj i parametry kabla, ew. ochronniki, itp., oraz oświadczenia wykonawcy instalacji, że została wykonana zgodnie z normami i nadaje się do eksploatacji.
    Natomiast starostwa żądały kompletu wyników pomiarów instalacji i również oświadczenia o dopuszczeniu do użytkowania. I jak dotąd wystarczały upr. D pomiarowe, ale z innych forów coraz częściej słychać, że zaczęli żądać UB.

• #33 20 Gru 2009 18:12
    ellek
    Poziom 9  

Ciekawy jestem czy instalacja, która została wykonana nie do końca z projektem zostanie odebrana przez kierownika budowy, nadzór budowlany (wykonującym był elektryk z E i D + pomiary)? Czy ktoś będzie sprawdzał stan faktyczny z projektem? Czy wystarczy oświadczenie elektryka o stanie instalacji i można będzie wykonać przyłącze?

• #34 20 Gru 2009 21:44
    zbyszek_
    Poziom 26  

Dokładnie tak jak napisał kol.retrofood.
    Obecny stan prawny jest następujacy:
    KAŻDY budowany obiekt, nawet szopa, lub ganek, jeśli tylko będzie posiadać jakąś instalację: elektryczną, gazową, c.o., wod.-kan. MUSI posiadać projekt tej instalacji. Nawet, gdyby to była jedna żarówka i jeden wyłacznik, lub jedno gniazdko, czy też jeden kran. I projekt MUSI być profesjonalnie opracowany i podpisany przez projektanta z UB bieżącymi (musi dołączyć aktualne potwierdzenie z OIIB). Oczywiscie chodzi o obiekty co do których występujemy o Pozwolenie na Budowę.
    Natomiast zupełnie inna kwestią jest realizacja projektu.
    Jeśli chodzi o budownictwo indywidualne / nie mylić z publicznymi / , to być może pomylę się o 1-2%, że nigdy instalacja elektr, wod-kan, CO, a nawet gazowa nie pokrywa się z projektem. Niestety u nas już tak jest że przepisy przepisami a życie i realia swoimi prawami się rządzi. Co do instalacji wewnętrznej to można ją zmieniać podczas realizacji budowy w uzgodnieniu z inwestorem oczywiście powinny każde zmiany być naniesione w projekcie / ale czy to ktoś robi ?, czy kierownik budowy wie o tym ? /, takie są u nas realia niestety. Co do odbiorów budynku to z reguły i to też zapewne nie tak do końca / mogę się z nów pomylić o 1-2% /, sprawdzają papierki, ewentualnie czy coś nie dobudowano, nie zwiększyły się gabaryty budowli, etc. Natomiast całkowicie co innego są wszelkie instalacje zasilające budowany obiekt.Tu niestety nie można przegiąć pały i wykonać zgodnie z projektem / żadna samowolka nie przejdzie /. Co do instalacji elektr. zasilającej budowany obiekt to też się już naczytałem na różnych forach jak to u nas jest i jakie są wymagania. I niestety jak to u nas gdzie kraj tam obyczaj, w zależności od rejonów naszego kraju wymagania są niestety różne i nawet WNIOSKI O PRZYŁĄCZENIE URZĄDZEŃ ELEKTROENERGETYCZNYCH, które stanowią integralną część umowy o dostarczenie energii elektr, nie są jednakowe. Każdy Rejon ma inne swoje wnioski, a co za tym idzie i inne wymagania / choć tak naprawdę nie ma dużych różnic /. Niżej przedstawiam jak to wygląda w moim rejonie. I teraz zobaczcie jak to jest i czy takie same są w naszym kraju.
    Wykonanie instalacji bez projektu Wykonanie instalacji bez projektu Wykonanie instalacji bez projektu Wykonanie instalacji bez projektu

A teraz co do samego projektu instal. elektr., instal. wod-kan, instalacji CO czy też gazu w samym obiekcie / i tu już niestety czy indywidualny, czy też publiczny obiekt budowlany /. Same kreski, symbole etc., dodatkowo tylko zalecenie na jakiej wysokości gdzie co prowadzić i jaką zachować odległość np. od inst.gazowej, etc,. ale naprawdę nie spotkałem takiego projektu u nas, w którym b. dokładnie zaznaczone jest gdzie na jakiej wys. czy odl. są prowadzone instalacje, gdzie dokładnie się krzyżują. I tu projektanci pozostawiają wolną rękę instalatorom, oczy z zachowaniem obowiązującymi przepisami w każdej branży. A często się zdarza że po jakimś czasie / remont doróbka, etc / wiercąc otwór trafiamy na rurę , przewód elektr. etc. Pozdro

• #35 21 Gru 2009 00:05
    706174
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 21 Gru 2009 18:02
    Marcin Goj
    Poziom 10  

Witam.Jakiś miesiąc temu dostałem nowe warunki przyłączenia (vattenfall) bo chciałem zwiększyć moc i zmienić układ 1-fazowy na 3-fazowy.Zrobiłem jak mi kazali w warunkach tzn złącze pomiarowe na zewnątrz budynku i kabel do domu.potem tylko oświadczenie o stanie technicznym instalacji wpłata na konto i przyjechali i podłączyli.I nikt się nie pytał o jakiś schemat czy projekt może dlatego że już miałem przyłącze a to tylko zmiana warunków.pozdrawiam MARCIN.

• #37 21 Gru 2009 18:51
    retrofood
    Moderator

kalgonmalutki napisał:
    W mieście w którym mieszkam, projekt projektem, a instalacja czy to elektryczna ,czy hydrauliczna to inna bajka.

Tym niemniej projekt być musi! Wszyscy piszemy, że wykonawstwo idzie często w znacznej odległości od projektu, ale bez projektu - nie ma pozwolenia na budowę!

• #38 21 Gru 2009 20:33
    remik_l
    Poziom 29  

Jest jeszcze inna ważna rzecz, której nie należy lekceważyć.
    Instalację trzeba wykonywać zgodnie z projektem a ewentualne zmiany nanieść do dokumentacji powykonawczej.
    Dlaczego?
    Gdy właściciel będzie miał ubezpieczone mieszkanie i zostaną zniszczone w nim urządzenia itp. w wyniku wadliwej instalacji (wykonanej niezgodnie z projektem, wykonanej bez projektu) nie dostanie ani grosza z firmy ubezpieczeniowej ponieważ oni czepiają się każdego szczegółu jak mają zapłacić grube pieniądze.
    Wtedy właściciel może podać do sądu takiego wykonawce.

Pracowałem kiedyś w takiej firmie, która inwestorowi musiała zapłacić kupę kasy za popalony sprzęt w wyniku wyładowania atmosferycznego.
    Ubezpieczalnia nie wypłaciła odszkodowania dlatego, że otok z bednarki był za blisko budynku a nie oddalony o 80cm jak było zapisane w projekcie.

Wiem , że sytuacje takie zdarzają się rzadko ale się zdarzają i nie jet to nic przyjemnego. Więc jeśli coś robić to robić dobrze i zgodnie z dokumentacją.

• #39 21 Gru 2009 20:51
    706174
    Użytkownik usunął konto  
  • #40 21 Gru 2009 21:43
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Już wystarczająco dużo padło informacji. Wszyscy wiemy jak jest. Na zakończenie proponuję cytat:

retrofood napisał:

Tym niemniej projekt być musi! Wszyscy piszemy, że wykonawstwo idzie często w znacznej odległości od projektu, ale bez projektu - nie ma pozwolenia na budowę!

Temat zamykam.