Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ambilight (momolight) z composite video

17 Gru 2009 21:54 2828 11
 • Poziom 9  
  Witam.

  Na początku chciałem uprzedzić że to mój pierwszy temat na forum, mimo iż od dawana przeglądam elektrodę.pl :) Nie mam zbyt dużych osiągnięć w elektronice więc proszę o wyrozumiałość jak by co. Aby nie przeciągać przejdę do konkretów.

  Jako że zbliżają się święta i będę mieć trochę czasu, chciałbym sobie zbudować ambilight (momolight) do podświetlenia monitora (22" LCD) aby nie drażnił bardzo w oczy gdy w pokoju jest wyłączone światło, jednak z uwzględnieniem jasności wyświetlanego obrazu. Planuję już to od dawna i przejrzałem kilka tematów dotyczących ów tematu które znajdują się już na tym forum, lecz żaden z przedstawionych projektów mi nie odpowiada, głównie chodzi o programowanie, etc..
  Wpadłem więc na pomysł aby jako źródło sygnału wykorzystać wolne gniazdo na karcie graficznej, mianowicie wyjście kompozytowe. i tu pojawiają się moje wątpliwości czy jest to w ogóle wykonalne i czy bezpieczne dla karty graficznej (?). Zmierzyłem napięcia wychodzące z ów wyjścia i wygląda to następująco: kiedy na monitorze jest wyświetlona czarna bitmapa to napięcie na wyjściu wynosi 0.32V a kiedy wyświetlam Białą bitmapę to napięcie wynosi 0.85V. Więc myślę że wystarczy zbudować jakiś wzmacniacz aby podbić wartości do wyższych tak aby można było sterować białymi diodami LED, ok. 22-28 diod. Tu się pojawia moja prośba odnośnie ów sterownika, czy ktoś z forumowiczów mógł by narysować mi schemat, jeżeli w ogóle pomysł ten jest wykonalny? ewentualnie prosiłbym o jakieś inne wskazówki.


  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Może tak?
  Ambilight (momolight) z composite video
 • Poziom 9  
  Czy zamiast układu LM358 można użyć LM386 ?
 • Poziom 37  
  Myślę ze trzeba by zrobić częściowo tor wizji telewizora tzn ta część z dekoderem kolorów. Następnie jakiś układ weryfikujący ilość danego koloru w wyświetlanym obrazie i na podstawie tej informacji odpowiednio wysterować ledy
 • Moderator sekcji Technicznej
  Witam

  Czy nie prościej skorzystać z gotowego sygnału RGB na wyjściu eurozłącza , dodać wzmacniacz a potem wysterować odpowiednie kolory diody RGB ... to oczywiście uproszczone podejście do takiego rozwiązania .
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  skalarnieboskie napisał:
  chciałbym sobie zbudować ambilight (momolight) do podświetlenia monitora (22" LCD) aby nie drażnił bardzo w oczy gdy w pokoju jest wyłączone światło, jednak z uwzględnieniem jasności wyświetlanego obrazu.


  Skoro autor dysponuje już sygnałem, niosącym informację o luminancji, to nie widzę potrzeby analizowania sygnałów RGB.
  Autor powinien wykonać prosty wzmacniacz dostępnego sygnału ("composite") do poziomu niezbędnego do wysterowania LED-ów (monochromatycznych - "momolight" :?: ) i zobaczyć, czy o to mu chodzi.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 37  
  Jestli tak to ok przepraszam za błąd ;) "momolight" wszędzie a youtube jest kolorowy i zależny od treści wyświetlanej na ekranie i tym się sugerowałem.
 • Poziom 9  
  Zmontowałem układ który mi zaproponował Marcin_xx1 na 'pająka' i na razie na jednej diodzie LED (dla testów) a zamiast LM358 użyłem LM386. Wszystko działa jak należy. Wielkie dzięki :)


  pozdrawiam.  edit. Jeszcze jedno pytanie. Jak zlikwidować efekt "migania" leda?
  Podłączyłem równolegle kondensator 1µF, później 100 nF lecz dioda dalej migała:|
 • Poziom 21  
  Na lm 386 powstal najprawdopodobniej generator , jak juz musisz na tej kości to popatrz na schematy aplikacyjne http://cache.national.com/ds/LM/LM386.pdf .

  Dodano po 54 [minuty]:

  ps. zawsze trzeba kondensatorek kilkaset uF jak najbliżej pinów zasilających układ
 • Poziom 9  
  Dodałem kondensatory przy pinach zasilających jednak migotanie występuje nadal. Po kilku testach stwierdziłem że winowajcą jest konstrukcja sygnału composite. Jak na ekranie wyświetlam obraz z małym kontrastem to migania praktycznie niema, natomiast gdy wyświetlam obraz o dużym kontraście (np. u góry ekranu biały a na dole czarny kolor) to wtedy ów miganie jest już bardzo nieznośne. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Trzeba zwiększyć stałą czasu układu całkującego na wejściu "+" wzmacniacza (10k i 100n na schemacie).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Ok. już wszystko działa jak trzeba, wielkie dzięki za pomoc ;) Teraz tylko muszę czekać aż listwy led dotrą i gotowe. Niżej filmik prezentujący jak działa to 'cudo'. Temat można zamknąć.  Link  Pozdrawiam :)