Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w odrestaurowaniu ślicznych kolumn Unitry

rudyroman 18 Dec 2009 11:54 1865 25
    rudyroman
    Level 16  
    Witam wszystkich:) Zakupiłem na allegro zestaw subwoofer Easy Touch (komputerowy mały subik) i 2 kolumny Unitry ZGC 40-8-581. Dziś dostałem paczkę (1 kolumnę i subwoofer) i teraz czekam na drugą która ma dojść w oddzielnej paczce:) Po podłączeniu zestawiku pod komputer wrażenia były takie: subwoofer gra tandetnie (ale tego się spodziewałem po Easy Touch) Unitra zaś pomimo praktycznie braku zawieszenia w głośniku niskotonowym i tak wydobywa z siebie trochę basu, gra idealnie, dźwięk czysty i soczysty, i chociaż gra z wyjścia na satelitę od tego subwoofera znacznie go przekrzykuje:) Mało tego wygląd po wyczyszczeniu i nabłyszczeniu kolumn pastą do mebli jest prześliczny!! (zauważyłem tylko 3 maleńkie uszczerbki okleiny prawie nie widocznej dla oczu) Decyzję podjąłem od razu. ODRESTAUROWAĆ!! No i w związku z tym pytania.

1: Na pewno basowe głośniki będą zregenerowane/wymienione na nowe. Czy stare basowe zregenerować czy kupić nowe takie same w sklepie tonsila (jeśli to możliwe)?
    2: Do podłączenia pod wzmacniacz z tyłu kolumny wychodzi kabel. Czy zostawić tak jak jest czy zrobić portal do podłączenia kabla?? (jeśli portal to jaki najlepszy?)
    3: Czy dać kolce do kolumny od dołu?? (1: nie będą się od basu przesuwać, nie będzie się rysował spód kolumny. Czy zostawić bez?
    4: Co jeszcze zrobić żeby ulepszyć??

Kolumny te z linku: Link

W języku polskim słowo "bas" pisze się przez jedno "s". Poprawiłem. [Pablo]
  • Helpful post
    vipmatrix7
    Level 18  
    Nie bardzo mi to pasuje podłączać kolumny które wymagaja większego wzmacniacza pod subwoofer który na wyjscie na satelitki ma może max 10 wat.
    rudyroman
    Level 16  
    to było tylko dla testu ale jak się okazało i tak gra lepiej niż owy wzmacniacz z subwoofera:) Ale póki co jest wystarczająco:) A podłączyłem pod ten sub tylko dlatego że mój potężny 5.1 który ma ok 40 wat na satelitę jest w remoncie (tworzę obudowę) więc miałem tylko ten do testu. Ale i tak gra wyśmienicie. Zresztą mam w planie ożywić starego radmorka to będzie idealne:) Ale póki co zostaje pytanie jak ulepszyć unitry:)
  • Helpful post
    bibi717
    Level 21  
    vipmatrix7 wrote:
    Nie bardzo mi to pasuje podłączać kolumny które wymagaja większego wzmacniacza pod subwoofer który na wyjscie na satelitki ma może max 10 wat.

No właśnie. 10 Wat to trochę za mało jak na te kolumny. Napisz jeszcze czy masz napięty budżet czy nie. Jeżeli nie to zachęcam do kupna nowych głośników(przy regeneracji możesz coś z chrzanić i nie będzie to dobrze grało)
    rudyroman
    Level 16  
    Budżet mam wolny, a zależy mi żeby to było porządnie, pięknie wyglądało igrało kolejne kilkanaście lat:) Więc z kasą nie ma problemu:) Czyli głośniki nowe:) A poza tym?? Coś robić??

Ps. przy tych 10 czy ilu watach ładnie cykają:)

Dodano po 57 [minuty]:

Postanowiłem kupić na allegro odrestaurowane głośniki przez profesjonalistę. Co powiecie na takie coś??:
    http://www.allegro.pl/item857458455_gdn_20_40_tonsil_jak_nowe_gwarancja_8ohm.html
  • Helpful post
    vipmatrix7
    Level 18  
    Powiem że około 20 zł za jeden taki głosnik to chyba niedrogo chociaż nie wiem na pewno ale czy to napewno gra IDEALNIE i jest oryginalne
  • Helpful post
    aftys6
    Level 19  
    Mam nadzieje że ten tandetny piezo też pójdzie pod nóż.
    Nie pamiętam co tam siedziało w oryginale ale można by np zaadoptować GDWT 7/50.
    Trochę tak głupio odnawiać na cacy a dać piezo za 3 zeta mające dzwięk na poziomie buzera w komórce
  • Helpful post
    vipmatrix7
    Level 18  
    Tak, tak tych za 3 zł nie ma sensu do takich kolumn. Ona są może i dobre do małych kolumienek do komputera gdzie nie słucha isę głosno - byle by było i w miarę tanio.
    rudyroman
    Level 16  
    Czyli basowe głośniki kupię te regenerowane:) A poza wymianą głośników robić coś jeszcze dla moich ZGC??
  • Helpful post
    bibi717
    Level 21  
    Wymień kable połączeniowie i powinno być git.
    rudyroman
    Level 16  
    No właśnie nad tym myślałem żeby wymienić połączenia na nowe dobre kable. Ale zastanawialem sie nad unowoczesnieniem i daniem jakiegos terminalu kablowego. co ty na to?? jesli tak to jaki bylby najlepszy??

A odnosnie wysokotonowego to dopiero teraz sie zoriewntowalem ze zamiast oryginalu siedzi tandetny diebesiXD pytanie teraz na jaki wymienic?? na oryginalne od moich zgc czy jakies innew unitry proponujecie??
  • Helpful post
    aftys6
    Level 19  
    Ja dałem taki zwykły plastikowy na 2 zaciski.
    Mam bardzo podobne kolumienki ZG 15 bodajże lub coś takiego.
    Taki dodatek ani nie zaszkodzi im pod względem technicznym ani wizualnym, miłośnicy starego sprzętu też się nie doczepią ;]
    Pamiętaj tylko żeby montując port dać np trochę silikonu żeby nie było szpar, bo potem takie świsty są denerwujące.
  • Helpful post
    vipmatrix7
    Level 18  
    Co do laminatu to myślę że nie warto już kombinować wygladem kolumn. Najważniejsze aby grały jak trzeba. Jesli tylko można to prosiłbym o wytłumaczenie po co wymieniać dobre terminale? Roumiem że mogą być pozłacane i nie wiadomo z jakiego materiału ale taki za 8 zł to na to samo wychodi co zostawic obecne. Jakosć dźwięku tak kolosalnie się zmieni? Myśle że przy domowym użytkowaniu nie odczuje się różnica ale jeśli się mylę to proszę mnie poprawić
  • Helpful post
    koliuk
    Level 24  
    Terminale nie mają wpływu na jakość dźwięku.
    Są one tylko po to aby podłączyć kolumienki w jakiś sposób ze wzmacniaczem.
    Jeśli nawet jakiś wpływ jest to moim zdaniem na prawdę bardzo mały i w domowych warunkach choć by nie wiem co tego nie usłyszysz także wymiana to kwestia gustu komu co się podoba.

Pozdrawiam
    rudyroman
    Level 16  
    No akurat co do terminali chodzi mi o to zeby fajnie wygladalo i przy tym dobrze sie ze wzmacniaczem laczylo. A troche glupio jak caly czas wystaje od nich z tylu 5 metrow kabla a tak w razie czego kabelek odpinam i zostaje sam terminal:)
    rudyroman
    Level 16  
    Tak kolega wojtek ma racje gdwk 9/80:) a co z kondensatorem?? nie orientuje sie czy takie kondensatory z wiekiem wysechaja. wiec nie wiem czy wymienic na nowy czy nie.
  • Helpful post
    aftys6
    Level 19  
    Nie chodzi o złą jakoś terminali, tylko w oryginale ich po prostu nie ma;]
    W tańszych modelach stosowali przewód wpięty na stałe i to cała wada.
    W pokoju mam przewody puszczone pod listwami przypodłogowymi. Jak są porządki to je odpinam i gotowe można sprzątać ;)
  • Helpful post
    vipmatrix7
    Level 18  
    Co do tych terminali to najlepiej takie które sąna zacisk a kabel wpina się od góry terminala. W zg30 mam na zacisk ale od boku - jakby pod kątem i jest strasznie trudno trafic stojac na krześle i grzebiąc po regale. A juz najbardziej denerwuja mnie te które sie zakręca, a na dodatek jest trudny dostęp
  • Helpful post
    SzokalML
    Level 36  
    Nie kupuj regenerowanych głośników !!! Te z linka nie są regenerowane na oryginalnych częściach, mają zmienioną membranę na chińską. więc to tak naprawdę nie tonsil.

skoro budżet masz wolny to kup Tonsil GDN 20/40 nówki - kosztują 50-55 zł/szt. więc nie jakoś specjalnie dużo.

na wysokotonowy - tonsil GDWK 9/80 - nowy kosztuje około 27 zł!

i tylko te głośniki!
    to są dwie podstawowe rzeczy do zrobienia, jeśli ODRESTAUROWUJESZ te kolumny. Kondensator moim zdaniem raczej nie wysycha, ponieważ to jest suchy kondensator tzw. miflex.

stare gdn 20/40 możesz sprzedać na allegro za jakieś 10 zł/szt. - kupi ktoś, kto się zajmuje regeneracją głośników.

Dlaczego warto wymieniać na oryginalne części?
    Ponieważ takie kolumny, gdy będziesz chciał sprzedać, będą dużo więcej warte, zwłaszcza że wielu ludzi to traktuje sentymentalnie.

Jeśli kupisz nieoryginalne głośniki, to będziesz musiał je sprzedać za bezcen - więc potraktuj to jak inwestycję ;)

Już nie mówiąc o tym, że brzmienie będzie najlepsze z oryginalnymi głośnikami. Mimo prostoty tej konstrukcji, i zastosowania 20 cm głośnika, brzmiało to bardzo przyjemnie.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Wstaw jak koledzy wyżej piszą GDWK 9/80. I nowe GDN 20/40.
    do tego jakaś stara Tosca i masz pico bello. A ten Sub to na podstawkę do kwiatków.
    rudyroman
    Level 16  
    Sub faktycznie ch*** owy:) Przy max volume szumi niesłychanie że nie idzie tego słuchać. Ale już znalazł nabywce:) Hah za 15zł dam go siostrze razem ze starymi satelitkami creative i będzie mieć zestaw 2+1 do laptopa czy radia:) ona ma pokój 2x4 metry więc będzie ten zestawik idealnie:) A ja się pozbędę złomu:)

No to to jest pewne że głośniki na oryginały wymienię:)
  • Helpful post
    bibi717
    Level 21  
    Pochwal się jak skończysz kolumienki. Zrób kilka zdjęć i zamieść na forum.
    Skąd jesteś. Może zamiast allegro ja bym od ciebie uśmiechnął po te głośniczki? :D
    rudyroman
    Level 16  
    Obawiam się że daleko. Podkarpacie:) Na pewno przedstawię ukończone na elce:) No i oczywiście z pięknymi podziękowaniami dla wszystkich którzy się udzielali w doradzaniu (również Ty:))