Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak bardziej ekonomicznie grzać piecem gazowym?

_magu_ 05 Sty 2010 11:31 125519 47
    Zayer2
    Poziom 11  
    pierwszy cytat dotyczył sytuacji przed zmianami ustawień, drugi po.
    Mam regulator w jednym pokoju, mam pogodówkę i trochę podłogowego. Nie mam czujników na grzejnikach. Problem jest właśnie w tym, że chce mieć 15st. ale na zewnątrz jest -11 i on i tak grzeje. Po co skoro nie chcę, a regulator wskazuje 16,6?
    Mam jedno podejrzenie i potrzebuję do tego kogoś kto zna ten model kotła. Ponieważ kocioł jest w piwnicy gdzie jest zimno, może on wysiwetla temperaturę w pomieszczeniu z regulatorem ale wcale regulator nie steruje kotłem. Tego bym nie chciał, bo znaczy, że wypalam gaz na darmo, A nie wiem jak to sprawdzić.
    on117
    Poziom 27  
    Zayer2 napisał:
    Mam regulator w jednym pokoju, mam pogodówkę i trochę podłogowego. Nie mam czujników na grzejnikach. Problem jest właśnie w tym, że chce mieć 15st. ale na zewnątrz jest -11 i on i tak grzeje. Po co skoro nie chcę, a regulator wskazuje 16,6?

Istnieje podejrzenie, że regulator nie steruje kotłem, tylko wyświetla temperaturę. O ile dobrze go ustawiłeś. Jeżeli by tak było to kocioł może grzać według zaprogramowanej przez instalatora krzywej grzewczej zależnej od temperatury którą podaje pogodówka. Czy jak jest -11 st. grzeje więcej, -5 st. grzeje mniej, 0 st. jeszcze mniej, +5 st jeszcze mniej, +15 przestaje grzać?
    Możesz poszukać w instrukcji od kotła i sprawdzić czy pracuje w odpowiednim trybie. Może wystąpiły jakieś problemy i pracuje np. w trybie awaryjnym.
    onyks8
    Poziom 10  
    jesli to jest ciągle budowa to do czasu wygrzania budynku zalecam na każdym grzejniku założyć zawór termoregulacyjny i skręcić go na 15 stopni - na-pewno nie będziesz miał problemu bo zawór zamknie się przy 15 stopniach a piec jak dostanie gorący powrót to sam się wyłączy.

sprawdź jaką masz ustawioną minimalna temp powrotu - jeśli jest wyższa niż 15 stopni to piec będzie grzał.
    Ja u siebie to zmieniałem bo po całkowitym wyłączeniu pieca temp w grzejnikach wyrówna się z temp pomieszczenia a piec możne ma zadaną wyższą.
    Zayer2
    Poziom 11  
    on117 napisał:

Istnieje podejrzenie, że regulator nie steruje kotłem, tylko wyświetla temperaturę. O ile dobrze go ustawiłeś. Jeżeli by tak było to kocioł może grzać według zaprogramowanej przez instalatora krzywej grzewczej zależnej od temperatury którą podaje pogodówka. Czy jak jest -11 st. grzeje więcej, -5 st. grzeje mniej, 0 st. jeszcze mniej, +5 st jeszcze mniej, +15 przestaje grzać?
    Możesz poszukać w instrukcji od kotła i sprawdzić czy pracuje w odpowiednim trybie. Może wystąpiły jakieś problemy i pracuje np. w trybie awaryjnym.

Tak też myślę od początku, piec nie pracuje w trybie awaryjnym, w każdym razie nigdzie nie jest to napisane. Problem w tym, że nie wiem jak ustawić aby był sterowany regulatorem pokojowym. muszę odebrać instrukcję od instalatora, bo te które mam, do regulatora i do pieca są bardzo skrótowe i nic oprócz wytłumaczenia symboli i nastaw tam nie ma. Nie wiem jak wejść w tryb ustawiania, czy potrzebne są jakieś kody dostępu serwisowe, nie ma tam żadnych takich informacji.
    dybas
    Poziom 37  
    Witam forum. Użytkuję pierwszy sezon (od marca 2009) piec Termet GCO-29 z otwartą komorą spalania w domu jednorodzinnym. Pytanie 1: jak ustawić pompę (jest 3-stopniowa regulacja). Najwyższy bieg odpada-zakłóca sen. Najekonomiczniejszy wydaje się bieg najniższy: najcichsza praca, najmniejszy płomień, największa różnica temperatury wody między wyjściem i powrotem. Zgadza się? Pytanie 2: czy tak ustawiać temperaturę wody do CO, aby piec jak najrzadziej był wyłączany przez regulator? Mam wrażenie, że lepiej stale podgrzewać wodę małym płomykiem, niż dopuszczać do częstych cykli włącz-wyłącz. Dziękuję.
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    dybas napisał:
    Mam wrażenie, że lepiej stale podgrzewać wodę małym płomykiem, niż dopuszczać do częstych cykli włącz-wyłącz.

Ot to.
    indoman
    Poziom 14  
    Cytat:
    wydaje się bieg najniższy: najcichsza praca, najmniejszy płomień,

czy napewno masz wiekszy płomień jak masz wyższy bieg w pompie.??
    troche mnie to zaciekawiło ponieważ u siebie jak dałem na 3 bieg zauwazylem
    wieksze zużycie gazu ,ale myślałem że to przez niższą temp. na dworze
    onyks8
    Poziom 10  
    ważne jest zapotrzebowanie budynku na energie ogrzewania.
    Jeśli jest mała i budynek docieplony to niski bieg wystarczy.
    wyższy bieg to szybszy obieg wody i piec musi szybciej ogrzac wodę wiec potrzebuje więcej ognia.
    torpedos78
    Poziom 12  
    Zayer- nie wiem jaki masz regulator i na jakiej zasadzie działa,ale powiem Ci jak zwykle się to odbywa jeśli jest zamontowana pogodówka + pokojowy:
    "Wyznaczenie optymalnej wartości temperatury C.O. odbywa się w dwóch
    etapach . Pierwszy polega na określeniu temperatury C.O. wynikającej z
    ustawionej charakterystyki i zmierzonej temperatury zewnętrznej. W drugim etapie
    wyznaczona jest różnica pomiędzy zadaną wartością temperatury pokojowej, a
    wartością zmierzoną. Otrzymany wynik ( błąd charakterystyki) koryguje wyliczoną
    w pierwszym etapie wartość C.O."
    Jeśli masz dostęp do parametrów serwisowych,to zwykle ustawiasz wartość odnośnie wpływu czujnika zewnętrznego i pokojowego na regulator.
    Co do tematu- kocioł najbardziej efektywny jest,gdy pracuje jak najdłużej. (mniejsze straty kominowe).
    dybas
    Poziom 37  
    indoman napisał:
    Cytat:
    wydaje się bieg najniższy: najcichsza praca, najmniejszy płomień,

czy napewno masz wiekszy płomień jak masz wyższy bieg w pompie.??
    troche mnie to zaciekawiło ponieważ u siebie jak dałem na 3 bieg zauwazylem
    wieksze zużycie gazu ,ale myślałem że to przez niższą temp. na dworze

Wydaje się, że tak właśnie jest. Wniosek wyciągam w rezultacie porównania wielkości płomienia dla różnych ustawień pompy. Co prawda przełączenie trwa kilka sekund, a wielkości płomienia nie zmierzę. Fizycznie jest przecież tak: przy większym przepływie wody trzeba w tym samym czasie podgrzać większą objętość wody do zadanej temperatury.
    Zayer2
    Poziom 11  
    torpedos78 napisał:
    Zayer- nie wiem jaki masz regulator i na jakiej zasadzie działa,ale powiem Ci jak zwykle się to odbywa jeśli jest zamontowana pogodówka + pokojowy:
    "Wyznaczenie optymalnej wartości temperatury C.O. odbywa się w dwóch
    etapach . Pierwszy polega na określeniu temperatury C.O. wynikającej z
    ustawionej charakterystyki i zmierzonej temperatury zewnętrznej. W drugim etapie
    wyznaczona jest różnica pomiędzy zadaną wartością temperatury pokojowej, a
    wartością zmierzoną. Otrzymany wynik ( błąd charakterystyki) koryguje wyliczoną
    w pierwszym etapie wartość C.O."
    Jeśli masz dostęp do parametrów serwisowych,to zwykle ustawiasz wartość odnośnie wpływu czujnika zewnętrznego i pokojowego na regulator.
    Co do tematu- kocioł najbardziej efektywny jest,gdy pracuje jak najdłużej. (mniejsze straty kominowe).

Mam regulator pokojowy RGB, nie wiem jakie mam ustawienia i nie wiem jak się dostać do ustawień serwisowych. Do tych zwykłych które wynikają z instrukcji użytkownika mam ale tam nie ma tych informacji które mnie interesują czyli: jak zmniejszyć moc palnika żeby nie grzał zawsze na 100%, jak sprawdzić czy reaguje na czujnik wewnętrzny lub czy może reagować na niego w pierwszej kolejności przed zewnętrznym. Być może w ogóle wyłączyć zewnętrzny. Tematem tego wątku jest "Jak bardziej ekonomicznie grzać gazem" a mój piec przy nastawionej temperaturze 15st. wewnątrz pobiera 22m sześć gazu na dobę. To chyba kosmicznie dużo!! Jestem trochę załamany. Budynek jest owszem w trakcie budowy i jest to jego start (uruchomienie 23.12) ale jest porządnie ocieplony, ma szczelne i cieple okna, nie ma generalnie strat, w każdym razie jeśli chodzi o ocieplenie to już się nic nie zmieni opocz drzwi wewnętrznych. Nie mam założonych głowic na grzejnikach, celowo żeby się nie zabrudziły ale to nie zmniejszy zużycia gazy o 45%. Śledziłem całą masę podobnych wątków, mierzyłem różnice pomiędzy zasilaniem a powrotem, kryzowałem grzejniki, zmniejszałem ustawienia kotła, (te co mogłem np, odnośnie temperatury wody w kotle). Pytanie co jeszcze mógłbym zrobić? Jak wejść do ustawień serwisowych i sprawdzić który czujnik jest pierwszy i według którego reaguje piec.
    Dodam że w domu jest ciepło i przyjemnie temperatura jest dokładnie taka jaką zadam (kilka dziesiątych stopnia wyższa) na sterowniku a mimo to symbol płomyka na sterowniku pokojowym i na piecu świeci się cały czas, no i to zużycie.!! Będę wdzięczny za pomoc zanim pójdę z torbami. Przypomnę Brotje WBS22C.
    hilzie
    Specjalista - systemy grzewcze
    Ustawienie pompy nie ma wpływu na moc palnika.Każdy kocioł sterowany elektronicznie ma palnik modulowany elektronicznie. Np moc min 7-9kW a max np 24kW . W momencie startu kotła ,przy dużej różnicy temperatur pomiędzy zadaną (nieważne czy jest to 50 czy 70 st)a rzeczywistą np 25 st
    palnik pracuje z mocą maksymalną ,dopiero jak temperatura wody dochodzi do 7-10 st poniżej nastawionej palnik zaczyna zmniejszać moc (modulować) po to żeby nie przekroczyć nastawionej temperatury .Ale mimo że pracuje na najniższej mocy może tą temperaturę przekroczyć ,wtedy następuje wyłączenie kotła ,pompa pracuje dalej i po obniżeniu temperatury ponowny zapłon palnika.
    Im dokładniej moc jest dopasowana do zapotrzebowania, tym mniej cykli zał/wył kotła .I lepsza sprawność cieplna układu .
    Nowoczesne kotły posiadają pompy modulowane elektronicznie ,same dopasowują obroty do aktualnych oporów instalacji ,szczególnie polecane do układów z zaworami termostatycznymi ,gdzie opory tłoczenia są zmienne.
    torpedos78
    Poziom 12  
    Zayer, nie szukał bym dziury w całym.Skoro to jest nowy budynek,to nawet dwa sezony możesz mieć dużo większe rachunki za gaz. Cały budynek jest wilgotny- trochę potrwa zanim się wygrzeje.
    Jeśli chodzi o moc palnika (dla spokoju ducha)- zmierz na PEŁNEJ mocy kocioł na liczniku gazu w czasie 36 sekund. Wynik pomnóż przez 100. Tak otrzymasz ile gazu na pełnej mocy birze palnik. Do tego musisz wiedzieć,ze sprawność kotła ma znaczenie,więc bierzesz- załóżmy- 90% sprawności i Ci wyjdzie.
    Analogicznie mierzysz na dolnej mocy. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj ustawień palnika! Jak coś jest nie tak,to dzwonisz do firmy serwisowej.
    indoman
    Poziom 14  
    Chcialbym podzielic sie takim swoim spostrzezeniem po przeczytaniu tego tematu
    i poprosic o Waszą opinie czy dobrze myślę.

Jeżeli korzystam z czujnika pokojowego i czasami kicioł pracuje nonstop.
    kiedy chce podniesc temp. w domu (powiedzmy 3 h) powiedzmy ze pierwsze 30 min
    palnik idzie pelną mocą po 1.5 h temp. w instalacji jest na tyle wysoka ze wylaczy kociol ale po chwili znow sie wlaczy ponieważ czujnik będzie mu to nakazywal jako ,że
    temp. w pokoju jest jeszcze za niska i palnik znów rozpocznie prace z pelną mocą. myślę ,że wtedy na tym trace sporą ilość gazu. jak takich sytuacji uniknąć??
    onyks8
    Poziom 10  
    Pytania trochę naiwne

Jakbym był złośliwy to bym napisał: Obniżyć temp zadaną do niższej niż na zewnątrz - nie włączy się piec.

Elektronika pieca jest dość prymitywna i ma na celu jedno - służyć swemu Panu

Pan mówi (nastawienie na sterowniku) więcej ciepła to ja (piec) grzeje najlepiej jak mogę. Nie ma takiego układu mieszań aby podnieść temp do zadanej i utrzymywała się ona tam przez długi czas - straty ciepła są za duże - dlatego piec znowu dogrzewa i znowu.

Można tak docieplić mieszkanie aby te straty były mniejsze - np 20cm styropianu na wewnętrznej ścianie plus zamurować okna - efekt termosu.

Można nie wyziębiać mieszkania np zamykając okna
    _magu_
    Poziom 10  
    Czas na podsumowanie i zamknięcie wątku.
    Wracając do zadanego przeze mnie pytania,
    Czy na piecu ustawić temperaturę zasilania grzejników na wyższą (np: 75degC) czy lepiej jak jest niższa. (przypominam, kocioł gazowy dwufunkcyjny z otwartą kom. spalania + grzejniki dwupanelowe)
    Niestety widzę, że temat nie jest prosty i prostej odpowiedzi nie otrzymałem. Sam jednak byłem zmuszony sprawdzić inne ustawienia pieca, ze względu na awarię jaka mi się przytrafiła (przeciek instalacji w posadzce). Całą zimę grzałem z piecem ustawionym na 60degC i bez trybu nocnego gdyż w taki sposób piec chodził prawie non stop i przeciek się zmniejszał. Musiałem tak zrobić bo przy ustawieniu na 75degC po nocy ciśnienie w instalacji spadało do 0bar. Na gorącej instalacji przeciek się zmniejszał. Niestety przy takim ustawieniu chyba jednak drastycznie spada sprawność grzejników. Efekt jest taki, że w domu zimno, dłużej czasu zabiera podniesienie temperatury i rachunki za gaz takie same albo nawet trochę wyższe.
    Dziękuję i temat zamykam.
    ch00dy
    Poziom 8  
    Witajcie drodzy uzytkownicy.
    Zwracam sie do Was z prosba gdyz jest to moj pierwszy kontakt z tego typu urzadzeniem.
    Wynajelismy z narzeczona kawalerke 33.04 mkw. Zrodlem ogrzewania w tym mieszkaniu jest piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 050 plus jednostka sterujaca z termostatem Viessmann E200. W calym mieszkaniu znajduja sie trzy kaloryfery , dwa w glownym pomieszczeniu i trzeci w lazience. Odnosnie tego mam pare kwestii ktore mnie nurtuja, mam nadzieje ze znajdzie sie jakas dobra osoba ktora troche pomoze nakreslic temat:
    W tym momencie mamy ustawione 40 stopni na ogrzewanie wody i 60 na ogrzewanie domu. Na jednostce sterujacej mamy ustawione stale 20 stopni na pokoju bo nam taka temperatura odpowiada. Jak byscie polecali ustawic zeby zuzycie gazu bylo nsjmniejsze? Bo generalnoe czesto mamy tak ze wychodzimy na caly dziem i wracamy woeczorem. Czy lepiej wtedy zmniekszyc temperature na jednostce do 19? Kiedys sprobowalem to przez csly dzien mieszkanie nawet nie zdazylo sie oziebic. W tym momencie, wprowadzilismy sie 3go, biorac pod uwage wstepne dogrzanie mieszkania z 14 do 20 stopni, i wode ciepla, zuzylismy 100m3 gazu. Jak myslicie, czy to duzo czy nie? Bo nie wiem co o tym myslec. Jak zaprogramowac to tak zeby bylo mozliwie jak najkniejsze zuzycie? Teraz zmniejszylem na piecu na 50 stopni, tovmam wrazenie ze piec czesciej sie wlacza i wiecej zuzywa. Moglby ktos pomoc?
    Z gory dziekuje za pomoc
    Pozdrawiam
    Kamil