Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Umowa Kupna Samochodu - problem

samboor 18 Gru 2009 16:10 3491 2
  • #1 18 Gru 2009 16:10
    samboor
    Poziom 13  

Witam Forumowiczow.

Kupiłem przedwczoraj samochod, oczywiscie umowa zostala podpisana jak nalezy i wszystko bylo by okej gdyby nie to, ze ten Pan ktory mi je sprzedal kupil je 3 tygodnie temu (oczywiscie podpisal z poprzednim wlascicielem umowe kupna sprzedazy) i go nie zarejestrowal w ciagu tych 3 tygodni.
    A umowe ktora podpisywal 3 tygodnie temu dopiero mi wyslal bo zapomnial mi jej dac na miejscu jak kupowalem.

Moje pytanie do znawcow jest nastepujace:
    Czy moge jezdzic autem do czasu az tamta umowa do mnie dotrze? (zaznaczam ze OC i Przeglad jest wazny)
    I ile w takim razie mam czasu na przerejstrowanie skoro Pan ktory mi je sprzedal w ciagu 3 tyg go nie zarejestrowal?

Z gory dziekuje za pomoc!

0 2
  • #2 18 Gru 2009 16:41
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

No podczas kontroli możesz mieć problem (tak mi się wydaje) bo dowód rejestracyjny masz na inną osobę niż ta z którą podpisałeś umowę..
    Ale sprawę zawaliłeś sam bo jak mogłeś podpisać umowę z kimś o innych danych osobowych niż na dowodzie rejestracyjnym? najprawdopodobniej nawet na niego nie popatrzyłeś więc równie dobrze mógł Ci sprzedać czyjeś auto..
    A jeśli popatrzyłeś to czemu się nie upomniałeś o drugą umowę?
    No na moje oko narazie musisz czekać aż ta druga umowa dotrze i z tymi dwoma możesz jeździć do czasu aż zarejestrujesz na siebie.. Za gapiostwo trzeba płacić
    pozdrawiam

0
  • #3 18 Gru 2009 16:54
    sens
    Poziom 14  

Nie możesz jeździć ponieważ nie masz "historii" własności auta. Jeżeli posiadałbyś umowy wstecz które dokumentują wszystkich właścicieli począwszy od osoby wpisanej w dowodzie aż do Ciebie to nie byłoby problemu.
    Sprawa rejestracji jest inna ponieważ w Polsce jest obowiązek rejestracji pojazdu w terminie do 30dni od daty zawarcia umowy kupno-sprzedaż to powinieneś go zarejestrować w wspomnianym terminie od daty kiedy Ty zawarłeś umowę kupna sprzedaży.
    Z drugiej strony nie ma przepisów egzekucyjnych które mogą spowodować dla Ciebie sankcje z powodu niezarejestrowania samochodu na siebie wobec czego nikt nic nie może Ci za to zrobić. Wyjątkiem będzie sytuacja w której stracisz dowód rejestracyjny np. zostanie zatrzymany przez policję. W takiej sytuacji nie będziesz go mógł odebrać ponieważ nie figurujesz w dowodzie jako właściciel pojazdu. Kolejna sprawa to OC. Tutaj sytuacja jest zgoła inna ponieważ są przepisy mówiące o konieczności poinformowania Ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta w terminie 30 dni. Jeżeli tego nie dokonasz a nie będziesz mógł dokonać ponieważ auto nie jest zarejestrowane na Ciebie to ubezpieczyciel po terminie 30 dni może poprosić Ciebie o zapłacenie kolejnego OC za kolejny rok. Dodatkowo może się zdarzyć taka sytuacja które jest możliwa ale bardzo rzadko spotykana że z powodu nie zachowania terminu 30 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o zmianie właściciela Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie karę a ich kary potrafią być dotkliwe.

Przeszedłem tą drogę już z dwoma autkami jedno miało 5 umów wstecz i nikt go nie przerejestrował - w wydziale komunikacji nie było problemu jednak mogą podważyć umowy tzn Pani w okienku mogą się nie spodobać podpisy na kolejnych umowach oraz może złożyć doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Na szczęście posiadałem wszystkie umowy i nie było problemu z zarejestrowaniem.

Mam nadzieję że Ciebie nie wystraszyłem :) ująłem sprawę jak jest wg posiadanej mi wiedzy i doświadczenia - jeżeli się gdzieś mylę lub coś nie dopowiedziałem to proszę innych użytkowników forum o sprostowanie.

0