Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyklejony radiator do procesora AMD

thann 18 Gru 2009 17:23 8658 9
  • #1 18 Gru 2009 17:23
    thann
    Poziom 9  

Witam. Do założenia tego tematu skłoniła mnie dziwna przygoda z moim prockiem Amd Athlon X2 5200+. Mianowicie jestem szczęśliwym posiadaczem kompa od roku praktycznie pierwszy raz na dwurdzeniowcu. Wcześniej Duron/Athlon jako pierwszy procek hmm teraz to już historia stary poczciwy 486. Po roku użytkowania zaczął mi przeszkadzać dźwięk wentylatorków pracujących wewnątrz komputerka. Po odkręceniu obudowy hmm szybka diagnoza i wiatrak od procka ledwie się kręcił od brudu. Myślę sobie ok wyjmę wyczyszczę przy okazji dam nową pastę termoprzewodzącą. I tu przygoda się rozpoczyna. Zwolniłem dźwignię próbuję wyjąć napotykam opór. Myślę sobie co jest do diaska powinien puścić. Próbuje delikatnie jednocześnie zwiększając troszkę siłę o jest wyskoczył. Ku mojemu zdziwieniu nagle okazało się, że wiatrak wyskoczył razem z procesorem. Przy zamkniętej dźwigience od płyty. Odwracam procesor oglądam, aż widzę brak dwóch pinów( tak zwanych nóżek) Zostały w płycie. Myślę o shit po procku- jak to się stało przecież wymieniałem w życiu setki procesorów i nigdy nie spotkałem się z sytuacją żeby procek przykleił się do radiatora. A tu niestety zawsze jest ten pierwszy raz i to z takim skutkiem. Wkładam z powrotem i niestety moje najgorsze obawy ziściły się w okamgnieniu. Power On Monitor czarny komp nie przeszedł POSTu. Zrezygnowanie wnerw na cały świat. Cała akcja trwała może z 10 min już plułem sobie w brodę za chęć wyczyszczenia Fanu. Mówię trudno. Shit happens zamówiłem sobie nowego Athlonka II X2 245. Przyszedł po paru dniach uradowany rozpakowuję pudełko powoli ładuję do socket am2 i power on. Zakładam radiator z wentylatorem Komp startuje słyszę pojedyńcze bip. Myślę uff z powrotem na chodzie. Coś podkusiło mnie jeszcze, żeby sprawdzić ten stary procek. Próbuję znowu zdjąć wentylator i znowu to samo znów radiator przykleił się do procesora. Dałem sobie spokój i zostawiłem tak jak jest, żeby nie urwać przypadkiem znowu nóżki. Jednak problem pozostaje dalej nierozwiązany. W końcu jeśli wiatrak znowu się zabrudzi a procesor jest przyklejony do radiatora to?
    1 Czy znacie sposoby na odklejenie procesora od radiatora ( oczywiście mówię o tym że procesor jest zamontowany na płycie)?
    2 Czy ktoś miał podobne problemy jeśli chodzi o pastę termoprzewodzącą chodzi mi o procesor dostarczony w wersji Box z pastą umieszczoną oryginalnie na radiatorze.
    Ciekawym co na to AMD? Oczywiście pogodziłem się z utratą gwarancji co do wcześniejszego procka jako, że w opisie gwarancji jest małym druczkiem napisane że wyłączone są wypadki przy pracy ;p albo uszkodzenia mechaniczne.
    3. Czy może ktoś próbował reklamować taki procesor bez nóżek (myślę, że znam odpowiedź ale ponoć kto pyta nie błądzi.)

Topic powstał, żeby uczulić innych na ten jakże mały aczkolwiek istotny problem. Myślę, że posty pomogą jakoś uchronić przed uszkodzeniem procesora :) przez was drodzy czytelnicy. Pozdrawiam nieutulony w żalu po stracie procka.

• Pomocny post
    #2 18 Gru 2009 17:32
    Hucul
    Poziom 39  

1) Podgrzać radiator opalarką do temperatury około 80°C , można też użyć suszarki do włosów :D
    2) Wielokrotnie mi się to zdarzyło z procesorami Intela i AMD , nigdy jednak nie urwałem nóżki od procesora .
    3) Brak nóżki u procesora dyskfalifikuje go do wymiany na gwarancji .

p.s. Nóżki można przylutować .

• Pomocny post
    #3 18 Gru 2009 17:33
    tronic1
    Spec od komputerów

Procesora nie możesz reklamować bo uszkodzony mechaniczne. Pasta w oryginalnym chłodzeniu taka właśnie jest. Aby zdemontować chłodzenie trzeba rozgrzać radiator czy to obciążeniem procesora czy też suszarką do włosów. I nie wyciągać do góry tylko najpierw delikatnie obracać w lewo i prawo. Dopiero gdy radiator możesz obrócić wyciągasz do góry. I radzę tak zrobić z nowym procesorem, później będzie tylko gorzej, trudniej. Odkręć wentylator, podgrzej do temp. około 50°C radiator i zdemontuj. Usuń ten firmowy kit i nałóż "normalnej" pasty, np.ZM-STG1. Jeżeli masz te urwane nóżki to procesor można naprawić. Należy udać się do złotnika i nóżki przylutuje.

• Pomocny post
    #4 18 Gru 2009 17:36
    mat_ed
    Poziom 43  

Czasami tak się zdarza. Nie ma tu znaczenia, czy to procesor AMD czy Intel. Jeśli pasta jest kilka lat na procesorze, zrobi się z niej "skorupa" i takie są efekty. Miałem niedawno podobny przypadek z procesorem AMD na socket 754. Sposób? Wystarczy wziąć suszarkę do włosów, skierować na radiator i chwilę podgrzać.

• #5 18 Gru 2009 17:53
    thann
    Poziom 9  

Ok dzięki za radę śmigam po pastę. Heh właśnie tak myślę, że nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się to z pastą kupną. Zawsze jest ten pierwszy raz ponoć niestety z takim skutkiem. Co do lutowania nikt nie chce się tego podjąć. Próbowałem u złotnika stwierdził że przysmaży wszystkie piny a niestety nie mam tych co wyleciały. Dodam że piny są tylko wyrwane pole lutownicze jest całe. Tylko co z tym fantem zrobić :) A swoją drogą te 940 pinów jest zdecydowanie za blisko siebie a mi za bardzo łapki latają ( Damn jak upchali te 940 na tak małej płytce :). Dodam, że urwane piny są w środku między sobą co znacznie utrudnia sprawę. Wiecie kto mógłby się podjąć czegoś takiego???

Moderowany przez mat_ed:

Jeśli Kolega chce zlecić naprawę procesora, proszę założyć stosowny temat w dziale bazar.

• #6 18 Gru 2009 19:23
    tronic1
    Spec od komputerów

No to póki co odłóż procesor do szuflady aż znajdziesz speca który przylutuje nogi. Procesor jest do odratowania.

• #7 19 Gru 2009 10:42
    maupa213
    Poziom 12  

Witam!, wcale nie trzeba podgrzewać, wystarczy jednym ruchem przekręcić mocno radiator w którąś stronę, ale w żadnym wypadku do góry, tych pinów jest na tyle dużo, że się nie urwą, chyba, że będziemy ten radiator odrywać, ja tak rozmontowałem 18 procków ( tych z tą podkładką silikonową, klejoną )
    i nie miałem z nimi żadnych problemów. Wesołych świąt

• #8 19 Gru 2009 11:04
    Hucul
    Poziom 39  

maupa213 napisał:
    Witam!, wcale nie trzeba podgrzewać, wystarczy jednym ruchem przekręcić mocno radiator w którąś stronę, ale w żadnym wypadku do góry ...

Co w przypadku gdy radiatora nie można obrócić i jedyny ruch jaki można wykonać to pociągnąć do góry :?:

• #9 19 Gru 2009 20:28
    maupa213
    Poziom 12  

Wtedy można właśnie podgrzać, ale jak już pisałem nie miałem z tym problemów :)

• #10 20 Gru 2009 08:41
    guciuxxxx
    Poziom 12  

Te pasty co sa w boxowych radiatorach to pierwsze co to sie zdejmuje i naklada jakas ceramiczna lub lepsza.

Jesli sie tego nie zrobilo to tylko podgrzewac i lewo prawo.
    Ja kiedys wyciagnalem phenoma tak ciagnac do gory, naszczescie gniazdo nie trzymalo mocno, pamietam ile sie bawilem zeby odczepic proca od boxa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME