Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny dwudrożny crossover do domowego audio, jaki model?

wujekadi 18 Gru 2009 18:43 3383 9
  • #1 18 Gru 2009 18:43
    wujekadi
    Poziom 11  

Witam!
    Chciałbym popróbować działania aktywnych crossoverów analogowych w domowym audio. Posiadam zmodyfikowane głosniki Paradigm monitor 3V1, W których na górze pracuje alumninowa Vifa D25, Podział jest w okolicach 3kHz. Chciałbym wyeliminować zwrotnice pasywne. Szukam crossovera o zakresie dynamiki min 85 db, S/N conajmniej 100db. Ważna sprawa to podział w okolicach 3kHz, co zawęża zbiór poszukiwań. Zależy mi też na obecnosci przełącznika fazy, lub jej płynnej regulacji. Nie obraził bym się równiez na regulację opóźnienia. Nie potrzebuje obecności kompresorów ani limiterów. Dół będe zasilał końcówka BSS epc 760, na górę mam kilka innych mozliwości. Mam do wydania ok 1000zł. Macie jakieś propozycje?
    Pozdrawiam!

0 9
  • #2 18 Gru 2009 19:27
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

1. przełącznika polaryzacji nie fazy!]
    2. innej płynnej regulacji, może gain wystarczy?
    3. aktywny crossover, z założenia ma możliwość przestrajania częstotliwości podziału, wiez żadnego zbioru nie zawęża.
    4. z takim zakresem dynamiki to proponuję http://sklep.fabrykadzwieku.net.pl/Naglosnien...ekty-equalizery-crossovery/ASHLY-XR-1001.html

Dodam ze jeśli ma być to do 1000zł i działać, nie tylko wprowadzać dodatkowe zniekształcenia, to nic lepszego nie ma.

0
  • #3 18 Gru 2009 20:00
    wujekadi
    Poziom 11  

Wyżej napisałem, o płynnej regulacji fazy <takiej, jaka występuje np w subach do kina domowego>, a nie "innej" regulacji.

Dziekuję za odpowiedź ASHLY wygląda na niezłą maszynę. Jeżeli jest cos wyraźnie lepszego w cenie do 1500, to chętnie dołożę.

0
  • #4 18 Gru 2009 20:34
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

nie ma nic lepszego.

Nie ma czegoś takiego jak płynna regulacja fazy. Nie da się tego zrobić fizyczne, nie słyszałem o urządzeniu które robi to płynnie dla każdej częstotliwości.

0
  • #5 18 Gru 2009 20:42
    wujekadi
    Poziom 11  

Rozumiem, jak widać nauczyłem sie właśnie czegos nowego, dziekuje raz jeszcze. Pozdrawiam!

0
  • #6 19 Gru 2009 13:05
    _eddie_
    Poziom 32  

Może Ci chodzi o regulację przesunięcia fazy? ;)

0
  • #7 19 Gru 2009 13:17
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

eddie, a powiedz mi jak przesunąć fazę dla 30Hz i 100Hz o taki sam kat? Zakładając że jest to jeden sygnał złożony?

0
  • #8 12 Sty 2010 17:45
    wujekadi
    Poziom 11  

ashly jest już u mnie, na razie bez wrażeń odsłuchowych, muszę polutować trochę kabelków XLR

Aktywny dwudrożny crossover do domowego audio, jaki model?
    Aktywny dwudrożny crossover do domowego audio, jaki model? Aktywny dwudrożny crossover do domowego audio, jaki model?

Crossover sprawuje się bardzo dobrze, wiecie może czy jest szansa znaleźć schemat ideowy tego urządzenia? Mi się nie udało

0
  • #9 05 Lut 2010 18:29
    wujekadi
    Poziom 11  

Po podłączeniu fabrycznego crossovera jakość wysokich pozostawia sporo do życzenia. Są one szorstkie. Kompletnie mi to nie odpowiadało i udało się sporo poprawić. Problemem są pospolite i dość stare wzmacniacze operacyjne i zwykłe, tanie elektrolity w scieżce sygnału. Nie wymieniłem wszystkich operacyjnych, bo to istny koszmar- płytka jest dwustronna. Problemem jest oczyszczanie tulejek ze starego spoiwa. Mimo to wymiana pierwszego za wejściem na opa2134 sporo pomogła. wymieniłem też wszystkie elektrolity na nichicon muse bp. Sporo jeszcze eksperymentuję z ustawieniami więc o dźwięku na razie się nie wypowiem. Góra w porównaniu do fabryki to inna bajka.
    Aktywny dwudrożny crossover do domowego audio, jaki model? Aktywny dwudrożny crossover do domowego audio, jaki model?

0
  • #10 11 Lut 2010 20:57
    wujekadi
    Poziom 11  

Wymieniłem wszystkie wzmacniacze operacyjne w zwrotnicy, na widoczne na zdjęciu. Zamontowałem je w sposób "powierzchniowy" ucięte o połowę nóżki lutowałem do górnych padów dwustronnej płytki. Różnica w brzmieniu crossovera jest kolosalna. Wreszcie brzmi jak urządzenie Hi Fi.

0