Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe uziemienie czy tak wolno (warto)

18 Gru 2009 23:27 4841 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    przymierzam się do zrobienia uziemienia w domku jednorodzinnym (nowa inwestycja).

Fachowcem nie jestem stąd wolę zapytać zanim coś popsuję ^^

Generalnie od licznika (skrzynka na granicy działki) idą 4 kabelki (3 fazy i zero robocze /czy jak to tam zwał).

Ten niebieski rozdzieliłem do razu na dwa kabelki (niebieski i zielono żółty). Ten zielono zółty. I tak te pięć kabli leci do domu. Przy tablic z bezpiecznikami ten żółty łączy się z uziemieniem i dopiero pod listwę tam gdzie wpinam kabelki z uziemieniem.

Uziemienie które się w skrzynce z bezpiecznikami łączy z tym kabelkiem zielono-żółtym to drut jak palec taki jasnoszary (um.. nie pamiętam co to za materiał, ale podobno dobry do uziemienia). Drut ten od razu jest podłączony pod zbrojenie budynku i dalej wychodzi poza budynek do pala wbitego w ziemię (taki na 2 metry rura wbita). W ziemi on się rozciąga (zanim ten pal jest) do samej skrzynki z licznikiem, do samej granicy działki, czli jakieś 20 metrów na głębokości około 1.5 metra (może więcej będzie jak teren wyrównam).

Pytanie. Czy to wystarczy?

Bo tak jak mi wodę podczepiali to na przecięcu rury z wodą były wyżej te kable energetyki (jeden gruby jak ramię mięśniaka (leciał od skrzynki z licznikiem do skrzynki) a pod nim taki jak ten mój z nieznanego materiału tylko, że kilka razy grubszy (chyba aluminium czy coś, takie gołe bez niczego)... i do czego zmierzam.

CZy ten kabel grubszy, bez izolacji.. czy to jest uziemienie?
    Jak podejrzewam nie mogę do niego się wczepić, co by polepszyć jeszcze bardziej moje uziemienie (tzn. legalnie) ... ale tam gdzie sie buduje to żywej duszy w koło i tak myślę co by się do niego podczepić klamrą, raczej nikt tego nie wyłapie (no chyba, że są sposoby)...

Pytanie zasadnicze:

1. co to za kabel (czy to uziemienie elektrowni - tak mi się wydaje).
    2. czy warto się pod niego podczepiać?
    3. czy nie będzie problemu tego typu, że mi coś się zjara w domu jak gdzieś po drodze będzie przebicie i ten kabelek je przejmie (automatycnzie poda to przebicie do mnie do domu).
  • IGE-XAO
  • Poziom 39  
    1- Co na ten temat pisze w warunkach o przyłączenie?
    2- Ile wynosi rezystancja aktualnego uziomu?
    3- Jaką wartość chcesz uzyskać?
    4- Jaki jest przekrój wlz-u ?
  • Poziom 9  
    Huummmm,
    to może prościej (bo tak się rozpisałem by naświetlić sytuację)

1. czy nie zaszkodzi podpiąć się do tego gołego kabla elektrowni (ich uziomu?).
  • IGE-XAO
  • Poziom 39  
    Cytat:
    1. czy nie zaszkodzi podpiąć się do tego gołego kabla elektrowni (ich uziomu?).

Na dwoje babcia wróżyła- więc lepiej nie kombinuj z tą bednarką która jest ułożona wraz z kablem zasilającym (ZE).
    Najpierw dokonaj pomiaru swojego uziomu- podejrzewam, że wartość będzie wystarczająca.
  • Poziom 9  
    Um, to inne pytanie, bo jak mam gdzieś nawet drobne spięcie (faza i zero) to mi wywala i bezpiecznik ten pierwszy (B10) i wyłącznik i ten za licznikiem. Takze musze wyjsc z domu by włączyć prąd.

I tak sobie myślę, że coś jest nie tak, czy uziemienie MUSI być za licznikiem połączone z zerem, w sensei czy z tego zera ma sie rozdzielac na moje zero robocze i PE (które póżniej jeszcze jest uziemione)?

Czy to zero energetytki jako zero a moje uziemienie juz nigdzie nie łączyć z tych ich zerem, tylko ten zielono zółty w fundament i w ziemię ?

http://jamesisko.pl/skrzynka.jpg

taką dostałem skrzynkę od elektryka (powiedział - sam sobie to podłączysz resztę) - i tak się stało. Wszystko smiga, póki nie zrobię gdzieś spięcia. Lecą wszystkie bezpieczniki ;/
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    W warunkach przyłącza jest podane ze sieć to TN-C
    Skąd wiedziałem jak rozdzielić? Z tego forum ^^

Czytam i czytam i teoretycznie dobrze jest to zrobione wszystko tylko zastanawia mnie jedna rzecz: co to w praktyce jest ten PEN, czy to jest kabel który leci razem z fazami (w tym wielkim grubym), czy to jest ten nieoizolowany gruby drut który leci pod tym kablem w izolacji gdzie są fazy. NIie mam wglądu do tej skrzynki dolnej więc nie wiem jak to jest zrobione, czy ten PEN jest faktycznie uziemiony w skrzynce czy ja mam go sobie uziemić po rozdzieleniu (sam uziemiłem na wszelki wypadek).

Co by było, gdybym nie rozdzielał, tylko z tego PEN'a zrobił sobie N a PE z tego swojego uziemienia - wtedy by byłą sieć TT jak przypuszczam (ta wyspa TT).

Teraz problem mam bo nie wiem co to jest ten drut który sobie biegnie pod kablami energetyki. Gdybym podpiał sobie to moje uziemienie jeszcze do tego uziemienia ZE, czy zrobiła by mi się wtedy sieć TN-C-S? Bo jesli to jest uziemienie ZE to z niego uziemiają PEN'a, czyli z wyspy TT nici.
  • Poziom 39  
    Wytłumacz mi kolego jedno bo nie mogę wyjść z podziwu- zabierasz się za bardzo poważne modernizacje: wykonanie uziemienia, wykonanie rozdziału, wykonanie rozdzielnicy..., a nie wiesz co to jest PEN, ani po co robi się rozdział i uziemienie PE. Sugerujesz wykonanie wyspy TT- nie znając parametrów uziemienia (zalet i wad systemu) to igranie ze śmiercią. Zastanów się dwa razy zanim sam zaczniesz majstrować przy wlz.

Napiszę wprost- to zadanie Cię przerasta-> czytaj forum, wyciągaj poważne wnioski, a wykonanie tego zadania powierz profesjonaliście. Żeby nie było, że dzięki naszym poradom komuś stała się krzywda...

Ps. Równolegle z kablem biegnie bednarka (uziemienie mające na celu poprawę parametrów sieci)- zostaw ją w spokoju.
  • Poziom 9  
    Witam,
    powiedzcie mi proszę co jest nie tak...

mam bezpiecznik B10 i przy liczniku C20.
    jak mi sie zrobiło zwarcie to wywaliło oba.

później robiłem testa, połączenie jednym cienkim drucikiem L i N - jeden błysk, huk i znów to samo.

Um, to poszedłem po rozum do głowy i :

przy liczniku C20 z tego dałem do B16 i z tego B10. Z tego B10 ta sama próba, jedne cienki włosek z kabla L i N. Efekt o.@ wywaliło wszystko ;/

Bez sensu ;/ co zrobić by wywalało tylko ten bezpiecznik, na którym jest dany obwód a nie wszystko ;/
  • Poziom 9  
    już tej wyspy TT nie chcę robić (doczytałem), uziemienie dla rozdzielonego PE daje się na wypadek gdyby coś ZE napsuł (przerwanie PEN czy cuś).

Czyli będzie tak:
    z tego co od licznika niebieski rozdzielony będzie na dwa: N i PE. Ten PE podczepię do mojego uziemienia.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    mam bezpiecznik B10 i przy liczniku C20.
    jak mi sie zrobiło zwarcie to wywaliło oba.

Brak selektywności (której nie zapewniają Twoje zabezpieczenia)-> wyszukiwarka prawdę Ci powie (da Ci odpowiedź).
    Cytat:
    później robiłem testa, połączenie jednym cienkim drucikiem L i N - jeden błysk, huk i znów to samo.

To doświadczenie świadczy o Twojej głupocie- nie wolno tak robić!
    Cytat:
    przy liczniku C20 z tego dałem do B16 i z tego B10. Z tego B10 ta sama próba, jedne cienki włosek z kabla L i N. Efekt o.@ wywaliło wszystko ;/

Bez sensu ;/ co zrobić by wywalało tylko ten bezpiecznik, na którym jest dany obwód a nie wszystko ;/

Pierwsze doświadczenie nic Cię nie nauczyło-> wniosek- głupota do potęgi n...
    Do zapewnienia selektywności zabezpieczeń potrzebna jest wiedza z zakresu doboru zabezpieczeń na podstawie charakterystyk czasowo-prądowych. Poczytaj o zabezpieczeniach selektywnych-> właściwie tylko poczytaj, nic więcej nie rób, bo zrobisz sobie krzywdę...

Twoje tematy scalę w jeden temat.
  • Poziom 29  
    W typowych bezpiecznikach nadmiarowo-prądowych w przypadku zwarcia nie ma możliwości uzyskania selektywnego ich zadziałania, w przypadku kiedy mamy do czynienia z zabezpieczeniami 10 -20A. Prąd zwarciowy ma tak dużą wartość, że te zabezpieczenia zadziałają na raz. Selektywność można uzyskać w przypadku przeciążenia obwodu, np podłączając zbyt duże obciążenie.
    Selektywność można uzyskać stosując specjalne bezpieczniki, ale koszt kompletu na trzy fazy to ok 800zł.
  • Poziom 38  
    Kolego nie baw się w takie testy bo jeszcze sobie krzywdę zrobisz, a co do twojego problemu to niestety przy pełnym zwarciu jakie robisz nie uzyskasz selektywności zabezpieczeń ponieważ prąd zwarciowy jest tak duży ze wyzwoli zabezpieczenie B10 i C20 Ogólnie jest bardzo trudno uzyskać selektywność na zwykłych zabezpieczeniach typu S.
  • Poziom 9  
    um, sprawa wygląda tak:
    odbiór końcowy chcę robić na wiosnę, prąd juz mam podłączony, uziomy też PN-C-S mam w tej chwili, tylko jak mi ta selektywność nie zadziałała to zacząłem szukać dziury w całym (jak się okazuje).

Całość działa bez zarzutu, tylko pierwszy raz zrobiło mi się zwarcie (oprawa żarówki (taka ceraminczna) była bez jednej śrubki w środku i jak wykręcałem spaloną żarówkę to się tam cos przesunęło i zwarcie sie zrobiło. Zdziwiłem sie bardzo jak mi wwaliło wszystko i zaczałem kombinować co jest nie tak.

Cała elektryka robiona samemu, wg projektu z głowy (tylko skrzynka elektryczna poskładana przez pracownika ZE, który zajmuje się projektami i ich odbiorem dla ZE. Powiedział mi pokrótce co i jak, gdzie N podczepiać przy różnicówce do której podpiętych jest kilka obwodów, co zoribć z różnicówkami gdzie jest razem bezpiecznik ten od przeciązeń i porobiłem.

Powiedział, że jak bedize trzeba robić odbiór to bym mu dał znać to przyjedzie i pomierzy wszystkie te parametry i wystawi kwit na to.

Generalnie robione wszystko wg jego zaleceń (łącznie z uziomem, rozdzielenim PEN). Tylko tak podpytywałem co z tą bednarką, tak co by dla pewności polepszyć swój uziom, jednak odpuszczę to sobie. Uziom w zbrojeniu budynku mam zrobiony chyba dobrze ( w kilku miejscach podczepienie do zbojenia (w ławie i w fundametach). Wszystko połączone bednarką i sprawodzone w jedno miejsce, z którego dalej uziom do skrzynki. Do całości uziom na zewnątrz budynku (rura gruba wbita w ziemię, jakies 2-3 metry).

Czyli jeśli mi wypierd.. wszystkie bezpieczniki przy zwarciu to jest OK.

Bo miałem wyprowadone gniazdo takie robocze spod bezpiecznika B16 i działa to dobrze, bo jak przyjechali tynkarze z maszyną to gdy ją podłączyli to wywalało mi ten bezpiecznik. C16 załatwił sprawę. Czyli ta selektywność przy przeciążeniach jest.

Różnicówki też działąją, gdy podłącze coś (żarówkę) i do N dotkę PE to różnicówka zaskakuje i wyłącza prąd.

Nie wiem jak z dotykiem bezpośrednim - w sensie nie mogę się zmotywować by do fazy na której jest różnicówka dotkąć palcem .. ^^ czy teoretycznie rzecz biorąc powinna zadziałać? Jaka różnicówka jest.. ma napisane na niej l(dleta)=0,03A.

Kiedyś się może zmotywuję, albo zakupię jakiś sprzęt do pomiaru (ewentualnie jak ten znajomy przyjedzie robić pomiary to mi to sprawdzi).

Chodzi o praktyczną sprawę, że jak mi dziecko włoży bolec do kontaktu na fazę to czy zadziała różnicówka.

Tak na marginesie - teoretycnzie różnicówka powinna zadziałać, ale czy przy tym 0,03A bardzo się poczuje ten prąd ?

PS. NIE JESTEM ELEKTYRKIEM, teorii to tak z neta mam, kable ułożyć i do skrzynki podłączyć to żaden problem (sam zrobilem).
    Problemem z tego tytułu są te wszystkie wartości liczbowe parametrów.
    Dlatego skrzynkę z bezpiecznikami dałem do zrobienia (połączenia) osobie która się na tym zna. Nie chcę z każdą pierdołą gościowi głowy zawracać przez telefon, stąd na tym forum pytam.

Akrzy74 - jako moderator powinieneś mieć więcej wyrozumiałości dla osób kóre piszą, pytają w tym dziale.... to są pytania początkujących lub ludzi którzy o elektryce wiedzą mniej niż inni .

Krzysztofh "Selektywność można uzyskać stosując specjalne bezpieczniki, ale koszt kompletu na trzy fazy to ok 800zł." - w zasadzie to juz jak będzie wszystko uporządkowane, się wprowadzę to konieczność wyjścia z domu by włączyć bezpiecznik mam nadzieję ze nie będzie codziennością. Jak się kiedyś zdarzy to się przespaceruję.

Co do niemądrych ekserymentów - um, może i nie mądre ale praktyczne. Dają praktyczą odpowiedź na wątpliwość. Experymnet wykonywany ze szczegółą ostrożnością ;)
  • Poziom 39  
    Gdybym nie miał wyrozumiałości- to temat dawno "leżakowałby" w koszu.

Dobra rada na koniec- lepiej się nie motywuj, a gniazdka kup takie, aby dziecko Ci nie włożyło jednego drucika do dziurki (są takie z blokadą).
  • Poziom 42  
    Robienie zwarć cienkim drutem to głupota wielka, natomiast pytanie o sprawdzenie RCD własnym "ja" zakrawa na robienie sobie jaj z ludzi którzy tobie pomagają.
    Odpowiem ci - mimo ze czuję się "wystawiany, chyba że jesteś aż tak głupi... -
    Twoja różnicówka ma prąd zadziałania 30mA, poczujesz go na pewno i to mocno jako ze natężenie rażenia śmiertelnego to koło 10 mA w zależności od warunków. Teraz masz dwie drogi
    1) RCD jednak zadziała a ty będziesz miał to szczęście że w krótkim czasie działania na ciebie prądu nic się nie stanie.
    2) RCD nie zadziała - prawdopodobnie się o tym nawet nie dowiesz... Chyba że od Św. Piotra

Wylicz sobie rezystor jakim powinieneś złączyć L z PE by wymusić 30mA.
    Tak się sprawdza RCD. Jak nie potrafisz tego obliczyć to zostaw duży prąd dużym chłopcom a sobie kup do zabaw trafo bezpieczeństwa.

Wiem że jestem nieprzyjemny i pewno nie pomogłem ale Twoje działanie pachnie trochę prokuratorem. Naprawdę nie życzę byś porażeniu uległ Ty lub inny użytkownik tej instalacji.
  • Poziom 9  
    te gniazdka z blokadą zakupie i zostawię to tak jak jest ;)