Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer Meteor2 - zwijacz przewodu

Willy Coyote 19 Gru 2009 00:01 38196 14
 • #1 19 Gru 2009 00:01
  Willy Coyote
  Poziom 13  

  Witam,

  Był podobny temat odnośnie Metero, ale chyba chodziło o pierwszy model. Jak na razie rozebrałem ten nieszczęsny zwijacz przewodu i mam sprężynę rozwiniętą po zewnątrz bębna a końcówka z takim "zaczepem" jest w środku. Całość osadzona jest na trzpieniu a ten w środku bębna ma taki wieloklin. Za nic nie potrafię tej sprężyny założyć! Próbowałem ten zaczep na końcówce wetknąć pomiędzy kliny w wieloklinie ale po 2, 3 obrotach samo wyskakiwało. Może całkiem źle sie za to zabrałem, prosiłby o jakieś wskazówki bo ostatecznie połączę przewód na sztywno i zwijanko będzie trzeba uskuteczniać ręcznie!


  pozdr

  ps. ew. mogę fotnąć temat ;)

  5 14
 • #2 22 Gru 2009 16:40
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 03 Lut 2010 08:12
  Arekbbb
  Poziom 1  

  Witam
  Piszę bo mam taki sam problem. Podczas lutowania urwanego przewodu chciałem "zajrzeć" jak wygląda zwijacz no i sprężyna się rozwinęła w całości tak jak u kolegi - nie wiem jak ją nawiąć dlatego bardzo proszę o pomoc
  pozdrawiam

  4
 • #4 03 Lut 2010 15:47
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 03 Lut 2010 16:11
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD

  Powodzenia z nawijaniem sprężyny "na to kółeczko" jak spręzyna rozwineła się w całości to jest do wymiany, a próby jej ratowania mogą się źle skończyć - oczywiście dla nawijającego :) Można kupic samą sprężynę i bez większych problemów zahaczyć na dwa zaczepy.

  0
 • #6 13 Lut 2010 14:22
  mdunko
  Poziom 2  

  witam, mam taki sam problem ze sprężyną, czy komuś udało się może nawinąć ją jakoś jeszcze raz?
  przed chwilą wymieniłem cały zwijak bo przy kablu zasilającym jedna z blaszek nie przewodziła już. Przy zakładaniu i naciąganiu nawijacza stało się tak jak przy starej sprężynie, jakby spadła.

  Odkurzacz Zelmer Meteor2 - zwijacz przewodu

  próbowałem już na różne strony i ciągle wypada... na razie bawię się na tym starym zwijaczu ale przypuszczam że w nowym stała się rzecz identyczna

  odkurzacz to cobra 2010 jeśli to ma jakieś znaczenie

  3
 • #7 13 Lut 2010 15:52
  Jerzy Feter
  Poziom 17  

  Witam!
  Na zdjęciu widziałem że sprężyna została już "przekręcona" na drugą stronę - zobacz na rysunku jak powinna być ułożona sprężyna przed montażem i w którą stronę leży jej końcówka do zaczepu na korpus nr8.
  Jeżeli tak nie jest, a zagięta końcówka do zaczepiania nie jest jeszcze urwana to można ją tak odpowiednio wyginać (powyżej końcówki zaczepowej) aby podobnie wyglądała jak na rysunku. Jeżeli jednak już jest urwana końcówka to ja pierwsze podgrzewałem małym palniczkiem gazowym odcinek sprężyny w granicach 1,5 cm aby leciutko odhartować sprężynę i móc wygiąć jej końcówkę, aby wykonać nowy zaczep podobny do tego jak na rysunku i w odpowiednią stronę.
  Jeżeli będzie się chciało wykonać zaczep bez odhartowania kawałeczka sprężyny to się ją prawdopodobnie ponownie ułamie. Odhartowanie umożliwia wygięcie.
  Następnie sprężynę (a wcześniej włożyć takie malutkie łożysko plastikowe nr2 w szpulę nr1) wkładać w szpulę nr1 zwracając uwagę aby zatrzasnęła się równo na zaczepach tej szpuli.
  W tym momencie należy popatrzeć od drugiej strony sprężyny włożonej już w szpulę nr1 czy jest w środku w otworze szpuli sprężyny widoczny zaczep tej sprężyny. Jeżeli jest to wkładamy w ten otwór od strony sprężyny korpus nr8 powoli tak aby widoczny zaczep sprężyny wskoczył w "koło zębate" tego korpusu (czyli aby zaczepił się o któryś ząbek).
  Jeżeli patrząc jak wyżej nie widać końcówki sprężyny to ponownie wyjąć ją ze szpuli nr1 i tak jak wyżej opisywałem doprowadzić aby po jej założeniu w szpulę nr1 był widoczny zaczep sprężyny. Manewrować tak aby zaczep sprężyny zazębił się na korpusie nr8.
  To jest podstawa dobrego złożenia.
  Jeżeli udało się założyć sprężynę na zaczep to zwróć uwagę w którą stronę trzeba wykonać wstępne naprężenie sprężyny - obrót korpusu w druga stronę spowoduję znowu przekręcenie sprężyny na "drugą" stronę i w najlepszym razie spadek sprężyny z zaczepu korpusu nr 8, a gorzej to znowu urwanie końcówki zaczepowej sprężyny.

  Sprężyna tak jak ją widać na Twoim zdjęciu ma wygiętą końcówkę i chyba próbowałeś nadawać jej sprężystość w niewłaściwą stronę, gdyż tak dziwnie jest ułożona.

  W takiej pozycji jak widać na zdjęciu to przewód przyłączeniowy jest nawinięty na szpulę, przy rozwijaniu przewodu sprężyna jest nawijana „do środka”, a po naciśnięciu klawisza zwijacza rozwija się do takiej pozycji jak na Twoim zdjęciu ("na zewnątrz")powodując zwijanie przewodu.

  Popróbuj złożyć sam zwijacz (tylko z samą sprężyną) i obserwuj, w którą stronę musisz kręcić szpulą (czyli symulujesz rozwijanie przewodu) aby sprężyna zwijała się do środka. Jeżeli nie będziesz tej sprężyny zwijać do środka to musisz ponownie sprawdzić co źle robisz i czy we właściwą stronę obracasz szpulą.

  Resztę poskładaj tak jak rozbierałeś.
  Jak jest dobrze to samej sprężynie należy nadać wstępny naciąg 5 obrotów szpulą.
  Nawiń ręcznie przewód na szpulę i ostrożnie zacznij go rozwijać, co będzie powodowało, że sprężyna będzie się zwijała "do środka", jak tak będziesz miał to teraz ostrożnie naciskając na hamulec zwijacza będziesz powodował zwijanie przewodu (sprężyna rozwija się w tym czasie "na zewnątrz").
  Nadanie naciągu wstępnego nigdy nie spowoduje zeskoczenia sprężyny z zaczepu, gdyż nawet po całkowitym jego odwinięciu będzie pozostawało tam kilka zwojów sprężyny dociskającej końcówkę zaczepową.

  Powoli posprawdzaj tak jak opisałem, rób to wszystko bez nacisku, wszystko lekko wchodzi, posmaruj potem bieżnie pierścieni wazeliną techniczną i ma być.

  13
 • #8 13 Lut 2010 16:14
  mdunko
  Poziom 2  

  dzięki, od czasu kiedy napisałem poprzedniego posta próbowałem to ogarniać i wiem już w którą stronę naciągać itd.
  zrobiłem to jednak trochę inaczej, zarobiłem nowy zaczep ale zamontowałem wpierw część nr 3 razem ze sprężyną na części nr 8... nie wiem tylko czy jak nie rozwinę tego do końca to czy znów nie wypadnie... w ogóle problem z tym odkurzaczem jak się okazało wynikał tylko od złamania kabla na tym śmiesznym labiryncie :/

  3
 • #9 13 Sie 2010 13:37
  LA72
  Poziom 40  

  Witam

  Jerzy Feter napisał:
  ..... Jeżeli jednak już jest urwana końcówka to ja pierwsze podgrzewałem małym palniczkiem gazowym odcinek sprężyny w granicach 1,5 cm aby leciutko odhartować sprężynę i móc wygiąć jej końcówkę, aby wykonać nowy zaczep podobny do tego jak na rysunku i w odpowiednią stronę.........


  Ja rozhartowywałem na odcinku ok. 5-6 cm. Wtedy jest łatwiej nawijać sprężynę po zmontowaniu.

  Odkurzacz Zelmer Meteor2 - zwijacz przewodu

  6
 • #10 26 Mar 2011 22:42
  Willy Coyote
  Poziom 13  

  sorki za brak odzewu, ale nie mogąc sobie poradzić, olałem całą sprężynkę i po prostu zwijam sam kabel.

  dzięki za powyższe informacje i chyba temat do zamknięcia!

  THX

  1
 • #11 29 Paź 2017 10:24
  John5MM
  Poziom 19  

  Wstawiam bo może komuś się przyda mój patent, ostatnio walczyłem z tą sprężyna , w końcu postanowiłem pogłębić rowek, zrobić dziurkę w sprężynie i drutem miedzianym zrobić pętle i ją zalutować (ewentualnie pod szlifować), działa bez problemu do dziś, z moich uwag to przy takim zabiegi nie podgrzewajcie sprężyny bo traci swoją elastyczność i jest bardziej krucha i może pękać w miejscu przebicia, i chyba lepszym rozwiązaniem byłby splot drucików z przewodu grubszego głośnikowego (bardziej elastyczny) potem ewentualnie można go pobielić aby stworzył coś jak pierścień.
  Odkurzacz Zelmer Meteor2 - zwijacz przewodu

  5
 • #12 26 Kwi 2018 21:38
  gregor_r
  Poziom 9  

  Witam
  Mam podobny problem ze zwijaczem w Zelmer Odyssey. Wymieniałem przewód i zwijacz nie zwija przewodu. Rozebrałem go. Sprężyna wygląda jak na rysunku, czyżby przekręciła się? Trzeba przegiąć w drugą stonę, tak jak na rysunku o John5MM ?

  Odkurzacz Zelmer Meteor2 - zwijacz przewodu

  3
 • #13 28 Kwi 2018 06:42
  John5MM
  Poziom 19  

  Tak dokładnie tak zrobiłem. Sprężyna u ciebie jest po prostu fabryczna ,ale czasem może zawodzić jak się odkształci, dlatego po kilku godzinach myślenia zrobiłem powyższy patent i działa do dziś bez problemów.

  2
 • #15 29 Kwi 2018 21:28
  gregor_r
  Poziom 9  

  Dało się wygiąć kobinerkami odpowiednio sprężynę. Kabel się zwija. Dzięki za pomoc. Chciałem kupować nową sprężynę, koszt około 25zł, ale udało sie naprawić.

  0