Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS 442 - Nierówno gra

19 Gru 2009 13:16 2612 13
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam problem gdyż mój wzmacniacz gra nie równo. Wymieniłem potencjometr głośności ponieważ miał wytarte ścieżki i na zmianę podgłośniał lewy-prawy kanał. Na nowym potencjometrze podgłośnia dobrze lecz sygnał jest nie równy. Jak przestawię potencjometr balansu o jedno oczko w prawo to wtedy dobrze gra ( równo ).
    Oddałem wzmacniacz od elektronika lecz on powiedział, że nie wie co z tym zrobić...
    W zaprzyjaźnionym sklepie powiedziano mi żebym "wyrównał na rezystorach". Może mógłby mi ktoś doradzić co zrobić / co pomierzyć / wymienić aby chodziło dobrze.
    Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam Paweł
  • Poziom 27  
    Wylutuj ten potencjometr który kupiłeś i zmierz impedancję w jednej i w drugiej sekcji potencjometra. Powinny być takie same. Jeśli nie to wymień go w sklepie na nowy.
  • Poziom 26  
    Być może straciły pojemność kondensatory na torze sygnału. Aby się przekonać w której części ( przedwzmacniacz czy końcówka mocy) trzeba by łączyc tory sygnałowe lewy i prawy w poszczególnych stopniach wzmacniacza. Najpierw połącz rotory potencjometru wzmocnienia, jeśli różnica w poziomach głośności będzie występować nadal, oznacza to że uszkodzenie jest w końcówce mocy. Jeśli sygnały się wyrównają uszkodzenia trzeba szukać w przedwzmacniaczu.
  • Poziom 9  
    Co do kondensatorów... wszystkie je wymieniłem zaraz po tym jak zacząłem ją używać ( stare były wybrzuszone itp. ).
    Dzięki panowie za porady. Posprawdzam i niedługo się odezwę.
    Pozdrawiam Paweł
  • Poziom 23  
    Jeśli potencjometr to Chińczyk-wcale się nie dziwie. Wymień na Telpoda, choć ciężko może być dostać.. Jeśli masz Telpoda, sprawdź czy płytki rezystancyjne nie są przestawione między sobą
  • Poziom 9  
    Wszystko się wyjaśniło. Winien był chiński potencjometr. Przy okazji małego przeglądu zauważyłem, że reszta potencjometrów też nie jest w zbyt dobrym stanie. Nie wiecie może gdzie można kupić oryginały do WS442 ??

Pozdrawiam Paweł
  • Poziom 12  
    mozesz tez z jakiegos innego radia wyszarpac
  • Poziom 37  
    rimot napisał:
    Wylutuj ten potencjometr który kupiłeś i zmierz impedancję w jednej i w drugiej sekcji potencjometra...

A nie wystarczy rezystancję? ;)
  • Poziom 9  
    No to tak...
    Telpod może mi wysłać 2x ( 2x 100kOhm A (PRP-162GC-11-2x100KA 30P6) ). Od balansu i głośności już nie produkują. Musze się gdzieś porozglądać za nimi ;(
  • Poziom 37  
    Charakterystyka A (liniowa) nie podejdzie. Powinno byc B czyli logarytmiczna.
  • Poziom 9  
    Te potencjometry co maja są od Niskich i Wysokich tonów. Sprawdzałem w serwisówce i takie nominały są więc czemu miałoby nie pasować ??
  • Poziom 37  
    Pisałeś w pierwszym poście o potencjometrze głośności, więc napisałem sugestię, że charakterystyka A nie jest stosowana. Trzeba by zrobić wcmacniacz w charakterystyce logarytmicznej a to jest trudniejsze niż zastosowanie gotowego potencjometru do wzmacniacza liniowego.