Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warsztat początkującego - co kupić?

Domani89 19 Gru 2009 13:45 1689 6
  • #1 19 Gru 2009 13:45
    Domani89
    Poziom 2  

Witam.

Mam problem ponieważ moją przygodę z elektroniką dopiero zaczynam.
    Od dłuższego czasu robię różne układy elektroniczne na symulatorach na pc i dobrze mi już wychodzą, no i opanowałem sporą część teorii dlatego chciałbym zacząć coś działać praktycznie..
    ..dlatego prosiłbym o pomoc przy zakupie sprzętu który jest potrzebny do tworzenia takich układów (plytki krzemowe, cyna, lutownice itp itd ) naprawdę nie mam pojęcia co muszę kupić :D żeby nadawało się do pracy i nie było super drogie jak profesjonalny sprzęt ale żeby taki noob jak ja dał z tym radę :)

z góry dzięki i pozdrawiam

0 6
  • #2 19 Gru 2009 13:50
    gonzalo
    Poziom 31  

Podstawa to:
    Miernik uniwersalny
    Zasilacz z ograniczeniem prądowym do uruchamiania układów
    Lutownica
    Płytka uniwersalna na początek, chyba że masz wprawę w trawieniu płytek

0
  • #3 19 Gru 2009 13:57
    Domani89
    Poziom 2  

dzieki xD a byłbys taki dobry i mógł jeszcze podac np nazwe lub model jaki dokładnie najlepiej kupic

0
  • #4 19 Gru 2009 14:09
    Jarek461
    Poziom 19  

Kiedyś miałem M890g fajny miernik tani a mierzy pojemność i hfe, co do lutownicy jeśli chcesz lutować uklady to kup oporówkę bo transformatorowa to dobra jest do kabli.

0
  • #5 20 Gru 2009 14:26
    kubczykFree
    Poziom 12  

Ja osobiście na początek polecam jak najtańszy miernik :) sam mam taki za 13 zł i dobrze mi służy. Nie potrzebuję jakiś super dokładnych pomiarów i taki mierniczek się sprawdzi. Idź również do jakiegoś sklepu elektronicznego, AGD itp zxapytaj się o niepotrzebne rzeczy co mają, czasami dadzą Ci coś za darmo a czasami musisz zapłacić grosze a w takich sprzętach jest "kopalnia" części :) Zainwestuj w lutownicę, to jaką kupisz zależy od Ciebie bo jeśli będziesz się z nią dobrze obchodzić może Ci służyc kilka dobrych lat.

0
  • #6 21 Gru 2009 02:38
    Adrian1995
    Poziom 14  

Miernik najtańszy (np proponowany M-830 lub podobny za przysłowiową dychę). To mało istotny szczegół, a na dobry początek wystarczy. Lutownica ? No cóż : są dwie szkoły mała 20 W oporowa lub transformatorowa (ta wymaga jednak troszkę wprawy - szybko lutuje ale także szybko przegrzewa elementy). Jakiś zasilacz regulowany z zabezpieczeniem prądowym (tak do 20V z 1-2 A, na początek) - nie znam takiej osoby która nie zrobiła zwarcia wyjścia zasilacza. Do lutowania oczywiście tinol (cyna z kalafonią 0,8-1 mm średnicy) i dobrze jest mieć osobno trochę kalafonii. Zacznij od tego. A zapomniał bym. "Uzbrojenie" w postaci młotka do "walenia się" po głowie, abyś zbyt szybko nie rezygnował z zabawy bo nie może Ci zabraknąć cierpliwości jak się coś nie będzie udawać zrobić. I jeszcze jedno : elektroniki nie budują przyrządy tylko własny mózg, rączki i dobra rada znawców, którzy też tak samo kiedyś zaczynali tą zabawę. Potem sam będziesz wiedział co Ci jeszcze będzie potrzebne.:D

0
  • #7 21 Gru 2009 09:44
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moderowany przez rubens:

Temat milion razy wałkowany. Uzyj przycisku szukaj. Zamykam.

0