Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[MSP430] Symulator-Debugger ale programowy.

ZbeeGin 19 Dec 2009 14:02 4831 7
Texa Poland
    ZbeeGin
    Level 39  
    Witam.

Rodzina MSP430 powróciła jak James Bond w nowym projekcie, w którym liczy się każdy mikroAMPER (Padła nawet niemoralna propozycja by zasilać "to" z 2 dorodnych kartofli ;D ). Jako, że wcześniej posiadałem już firmowy eZ430-RF2500 to teraz przyszła pora też na firmowy, rasowy MSP-FET430UF z adapterem do 28-nogowych układów TSSOP. I właśnie z tego powodu, że jest to sprzęt firmowy nie chcę całości non-stop nosić na linii dom-firma, a czasem trzeba poświęcić też czas wolny na rozgryzanie nowo poznanej rodziny mikrokontrolerów.

Wyjścia z tej sytuacji widzę trzy:
    - kupić sobie dla siebie zestaw MSP-FET430UF+adapter - cena niestety nie jest zbyt zachęcająca (250 USD) jak za takie dwie małe kostki.
    - zbudować sobie MSP430-JTAG i całą otoczkę wg projektów z sieci - niestety są to wersje LPT, które to złącze choć w obecnym komputerze jest, to nie wiadomo jak to będzie wyglądało w przyszłości. Nie wiem też jak się wtedy zachowa CCS 4.0...
    - symulator-debugger MSP430 czysto programowy, możliwy do połączenia (jako wtyczka do Eclipse) z Code Composer-em w najnowszej wersji (4.0.2.01003) - coś jak ukochane :) AVR Studio dla AVR Atmel-a.

I w związku z tym ostatnim rozwiązaniem, mam pytanie(-a):
    Czy ktoś widział coś takiego? Czy są wersje darmowe, bądź ewaluacyjne z jakimiś nie dziwnymi ograniczeniami?
    Czy może jest jakiś zewnętrzna aplikacja, której można by przesłać wygenerowane pliki obiektowe z CCS-a i przeprowadzać symulację?
  • Texa Poland
    Dr_DEAD
    Level 28  
    Jest tulczejn MSP GCC, tam szukaj. Albo przeżuć się na IAR'a, tam symulator masz wbudowany.
  • Texa Poland
    ZbeeGin
    Level 39  
    Niestety IAR-a jakoś "nie trawię". CCS wydaje Mi się jednak programem o wiele bogatszym, przyjaznym i wysoce konfigurowalnym.

A z łańcuszka MSP-GCC:
    Quote:
    msp430simu

The simulator is under development. Currently it allows single stepping through programms, but no active peripherals are yet supported (values can be written at any address, but reading has the same effect as reading from RAM).

Zatem chyba wiele wody upłynie zanim stanie się on sensownie używalny.
    Dr_DEAD
    Level 28  
    ZbeeGin wrote:

Zatem chyba wiele wody upłynie zanim stanie się on sensownie używalny.

Skoro oni nie znaleźli darmowego rozwiązania to............widocznie takie nie istnieje.
    ZbeeGin
    Level 39  
    Znalazłem sensowne rozwiązanie. EZ430-F2013 jest sprzedawany za 20USD - czyli jak za darmo. A że coraz więcej procesorów MSP430 ma Spy Bi-Wire to jest to narzędzie obecnie zadowalające.
    Płytki prototypowe? Stworzyć bibliotekę, stworzyć PCB i Merkar albo Norel zrobi migiem. :)
    pietryna
    Level 12  
    Odświeżę nieco temat. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu a ten jest o msp430 i debuggerze.

Mam pytanie na temat LaunchPada. Pewnie jak wszyscy wiedzą jest on w niewielkiej cenie a zawiera debugger.

I teraz nie bardzo mogę znaleźć czy ten debugger obsługuje wszystkie rodziny msp430 czy tylko value line.

Znalazłem jedynie że ten debugger używa interface'u spy bi wire i że ten sam interface posiadają nowsze rodziny np. msp430x6xx. Ale niestety nie wiem czy to jest jedyny warunek kompatybilności.

Jeśli tak to za niewielkie pieniądze uzyskuje się funkcjonalność taką jaką oferuje jtag ice który w przeciwieństwie do launch pada do tanich nie należy.

Jeśli bez sensu że dodałem to w tym temacie a nie tworzyłem nowy to niech ktoś napisze PM(mod czy ktokolwiek kto wie lepiej) to założę osobny temat. A jeśli odpowiedź gdzieś już się pojawiła to prosiłbym o nakierowanie.
    gaskoin
    Level 38  
    Jest to jedyny warunek. Niestety niektóre układy MSP430 da się programować tylko i wyłącznie przez 4 kable.
    pietryna
    Level 12  
    Czyli jeśli sprawdzę że konkretny układ z danej rodziny posiada spy bi wire to będę mógł go zaprogramować i debugować?

Jeśli tak to super.