Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośników. Kolumny 8 Ohm a głosniki chcę 4 Ohm.

19 Gru 2009 17:05 6326 18
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam kolumnę 8 Ohm.
    Zwrotnica tonsila.
    Czy mogę do tej kolumny podłączyć głosnik 4 Ohm?
    Czy nic sie nie stanie?
    Czy bedzie taki sam dźwięk?
    Czy może lepiej jakoś przerobić tę zwrotnicę czy coś?
    Z góry dzięki.
  • Poziom 36  
    Dźwięk nie będzie taki sam, bo zmieni to częstotliwość cięcia zwrotnicy, a przeróbka zwrotnicy to raczej bezsens, ponieważ równa się zbudowaniu jej od nowa.

Krótko mówiąc, operacja bezsensowna.
  • Poziom 9  
    To w takim razie co zrobic? nowa zwrotnica?
  • Poziom 36  
    Zostawić tak jak jest.
  • Poziom 9  
    a nic sie nie uszkodzi ?
  • Poziom 36  
    Może się uszkodzić wzmacniacz, jeśli nie jest przystosowany do obciążenia 4 ohm.
    Pisząc "zostawić tak jak jest" miałem na myśli zostawienie głośnika 8 ohm.
  • Poziom 9  
    Własnie w tym problem, ze mam juz zakupiony 4 Ohm. poniewaz ten stary 8 ohm troszke dostal po tylku, i nie gra juz tak jak kiedys.
  • Poziom 36  
    To trzeba było spytać na forum zanim kupiłeś - teraz już po zawodach.

Przypuszczam, że twój wzmacniacz też nie lubi obciążenia 4 ohm, więc jest następny w kolejce do "dostania po tyłku". Nie zdziw się jak ci się spali.

Ach, no i w jednej kolumnie będzie głośnik 4 ohm a w drugiej 8 ohm = czyli będą grały różnie, jedna kolumna zapewne wyraźnie głośniej.
  • Poziom 9  
    Nie. mam dwa te 4Ohm. Mam nadzieje ze wzmacniacz sie nie spali, bo nie bede na nim narazie głosno sluchal. a za jakis czas kupie wzmacniacz zeby bylo 4 Ohm. i powinoo byc dobrze? tak mi sie przynajmniej wydaje
  • Poziom 36  
    Będziesz kupował wzmacniacz ponieważ schrzaniłeś sprawę i kupiłeś 4 ohmowe głośniki....?

Poza tym chyba wyraźnie napisałem jaki będzie efekt brzmieniowy gdy wymienisz głośniki na 4 ohmowe przy tej zwrotnicy. Pewnie one i tak nie mają nic wspólnego z oryginalnymi siedzącymi w tych kolumnach. Jak i tak wiesz swoje, to po co pytasz.
  • Poziom 9  
    Nie. Nie wiem swojego. tylko tak mi sie wydawalo, dlatego tez pytam. no a co mam teraz zrobic? skoro juz mam dwa 4 ohmowe? zeby nie kupowac nowych glosnikow 8 ohm, to chcialem wymienic wzmacniacz, poniewaz ten jest juz i tak stary, i slaby, i w kazdej chwili moze sie spalic. a jezeli twierdzisz ze bedzie zle brzemienie przy tej zwrotnicy, to po wzmacniaczu wymienie zwrotnice, zeby byla cos do 4 Ohm. no wsumie to latwiej by bylo kupic dwa nowe glosniki 8 ohm. no ale jak wymienie wzmacniacz, i zwrotnice, to zle bedzie ?
  • Poziom 36  
    Wzmacniacz używany z głową nie spali się bez powodu.

Najlepiej i najprościej byłoby zwrócić/sprzedać głośniki i zakupić 8 ohmowe, tym bardziej, że ciężko jest zakupić wzmacniacz domowy przystosowany na 4 ohm, oraz odpowiednią zwrotnicę (nawet nie napisałeś jakie to kolumny). Jednym słowem pakujesz się w kłopoty.

Możesz oczywiście założyć te głośniki 4 ohmowe, i podłączyć te kolumny wzmacniacza przystosowanego do 8 ohm. I być zadowolonym z brzmienia i stwierdzić że co ci idioci na elektrodzie piszą ;)

Póki co, kończę pisanie w tym temacie, bo nic z tego nie wynika. Na przyszłość pytaj zanim kupisz, chyba że nie masz żadnych wątpliwości.
  • Poziom 42  
    Zwrotnica czy głośnik nie jest elementem uniwersalnym i zamiennym, kolejność budowy jest taka - kupuje się głośnik, do niego projektuje obudowę, do głośnika z dobraną obudową dopiero wykonuje sie zwrotnicę.
    Jakiś tam inzynier nad twoimi kolumnami pracował a ty się zawziałeś żeby to wszystko popsuć. Napisz chociaż co to za kolumny i jakie te 4 omowe głośniki masz. Dopiero wtedy będzie można coś podpowiedzieć
  • Poziom 9  
    Są to kolumny "MildTon" 110 W 8 ohm. a ja mam glosniki co prawda nie jakies profesjonalne. Głośnik niskotonowy 12" 30cm VK1240N. - to ten 4 ohm.
  • Poziom 17  
    Najlepiej do wzmacniacza 4 ohm podłączać 4ohm kolumn, do 8ohm wzmaka 8ohm kolumny - to jest najlepsze, najbardziej optymalne rozwiązanie. Nie za bardzo kminie po co robić kombinacje typu piec 4ohm , kolumna 8ohm, piec 8ohm kolumna 4ohm . Przecież takie połączenie jest gorsze, a z grupy rozwiązań zawsze powinno się wybierać te najlepsze.

Kolumny 4ohm będą grały z 8ohm piecem jak dasz nie więcej niż 50% mocy pieca (czyli chyba ze 2/3 skrętu gałki głośności licząc od zera).

Filtr na głośnik basowy, (korektor impedancji) był obliczany/dopasowany do 8ohm głośnika, który ma taką i taką charakterystykę impedancji w funkcji częstotliwości, a z 4ohm głośnikiem ten filtr będzie inaczej ciął basowca. Bez obliczeń i pomiarów nie przerobisz porządnie zwrotnicy.Więc teraz swój czas musisz zainwestować w obsługę programu do pomiarów elektroakustycznych, albo wziąć dodatkowe nadgodziny i zarobić kasę na lepsze kolumny. Tu i tu musisz poświęcić swój czas.
  • Poziom 9  
    No cóż. niepotrzebnie sie pospieszylem. ale po zamontowaniu, tych glosnikow 4 ohm do kolumn 8 ohm. Nie jest tak masakrycznie jak by sie wydawalo. graja wmiare dobrze. co prawda nie tak prfekcyjnie jak powinny, ale narazie jakos mi to wystarczy.
  • Poziom 18  
    No to zostaw narazie to co masz. Tylko nie rozumiem jednego bo cos kręcisz.. ? Spaliłes głośniki a mówis ze wzmacniacz słaby. Moze sprawdź - okaże się ze masz wzmacniacz 4 ohm. Jesli i tak chcesz kupić nowy wzmak to poprostu używam tego i nie oszczędzaj - moze się nie zepsuje
  • Poziom 42  
    Schrzaniłeś średnie kolumny strasznie kiepskimi głośnikami i parametr zwany impedancją ma ty najmniejsze znaczenie. To musi wyjść kupa. A przecież twoje głośniki ( oryginały) można zregenerować i będą znowu dobre. Przy odrobinie zdolności zrobisz to sam i wyjdzie cię taniej niż te Voice Krafty.
  • Poziom 9  
    Wzmacniacz mam 8 Ohm. Juz sprawdzlem. No cóz. Jakos to przezyje. Za jakies czas nowy wzmacniacz, i jakos to bedzie... a jak nie. to bedzie trzeba cos innego wymyslic.