Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat sterowania wentylatorem i nagrzewnicą. Styczniki

19 Gru 2009 17:52 8285 12
  • Poziom 15  
    Witam

Mam za zadanie narysować schemat sterowania wentylatora z nagrzewnicą za pomocą styczników. To jest moja praca domowa. Może go w przyszłości wykorzystam.
    Opis działania:

Gdy włączę włączę wentylator (stycznik K1) to stycznik K4 ma się włączyć ze zwłoką czasową. Po wyłączeniu układu wentylator ma jeszcze przez chwile pracować (czyli tu muszę wstawić stycznik ze zwłoką przy wyłączeniu). Do układu mam wpiąć jeszcze czujnik obrotowy wentylatora by nie pozwolić włączyć się nagrzewnicy w razie awarii wentylatora.

K1- stycznik wentylatora ze zwłoką przy wyłączeniu
    K2- stycznik nagrzewnicy (1 stopień)
    K3- stycznik nagrzewnicy (2 stopień)
    K4- stycznik ze zwłoką przy włączeniu. (umożliwia włączenie styczników K1 i K2)

Narysowałem swój układ, ale on mija się z celem. Nie umiem zastosować styczników ze zwłokami czasowymi.
    Mój schemat:

Tak wiem. Układ ten jest bez sensu. Nie wiem w którym miejscu mam wstawić stycznik ze zwłoką przy wyłączeniu.
    Ta 1 w prostokącie to czujnik obrotowy wentylatora. Nie wiem w jaki sposób mam oznaczyć owy czujnik.

Prawdopodobnie namieszałem w opisie schematu.
    Proszę o pomoc w poprawieniu tego schematu.
  • Relpol
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witam
    Jest niedziela rano i nie bardzo jestem w kondycji ;] ale może coś pomoge.
    Stycznik K4 jest Ci zbędny ponieważ styczniki służą do przekazywania mocy a nie sterowania, ponadto można to załatwić przekaźnikiem czasowym bezpośrednio. Podsuwam moje rozwiązanie narysowane na szybko w Paintcie na podstawie Twojego opisu. Sorki za jakość :]. Zaznaczam że nie bardzo zaznajomiłem się ze starym schematem :].Myśle że powinno to działać chyba że źle zrozumiałem autora albo coś przeoczyłem to mi wytknijcie :]. pozdr

• Relpol
  • Poziom 37  
    Witam, podpowiem tylko że w takich układach do opóźnienia wyłączenia wentylatora stosuje się też czujniki termiczne w komorze grzałek, wentylator pracuje dotąd aż grzałki się nie schłodzą.
    Jeśli w układzie zastosowany jest czujnik przepływu to czasówka opóźniająca włączenie grzałek jest w zasadzie zbędna.
  • Poziom 16  
    Co się wtedy stanie gdy nastąpi awaria wentylatora przy układzie termikiem w grzałkach sterującym wentylatorem? musiałby być drugi zabezpieczający przed przegrzaniem.I tak najczęściej jest w układach wentylacji i klimatyzacji że grzałki są odłaczane przez własny termik po przekroczeniu jego wartości co następuje najczęściej przy braku albo ograniczeniu przepływu powietrza.

Też uważam że opóźnienie załączenia grzałek jest zbędne ale autor chciał je mieć :], a klient nasz pan ;], hej
  • Poziom 37  
    yamayama napisał:
    Co się wtedy stanie gdy nastąpi awaria wentylatora przy układzie termikiem w grzałkach sterującym wentylatorem? musiałby być drugi zabezpieczający przed przegrzaniem.

Zadziała czujnik przepływu, czujnik temperatury uniemożliwia tylko wyłączenie wentylatora gdy grzałki są gorące. Dodatkowo można zastosować wyłącznik termiczny grzałek zabezpieczający przed nadmiernym wzrostem temperatury.
  • Poziom 16  
    właśnie dopisałem na górze :] wszystko jasne. pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Tak czy inaczej powinno się stosować czujniki monitorujące faktyczny stan układu na bieżąco, same czasówki tego nie zapewnią.
    Pozdrawiam i Wesołych Świat :wink:
  • Poziom 16  
    Właściwie racja. Wesołych Świąt :D
  • Poziom 15  
    Czyli rozumiem że czasówki są zbędne i lepiej zastąpić je czujnikiem przepływu i temperatury?
    Wydaje się że to jest proste a wcale tak nie jest. Siedziałem i rysowałem, ale narysować tego schemat nie mogę bo nie wiem jak się do tego zabrać.
    Pomoże ktoś mi narysować owy schemat bez czasówek?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie będę Ci podawał gotowego schematu bo to niezgodne z regulaminem forum ale podpowiem że w obwodzie sterowania stycznika wentylatora będzie wyłącznik bocznikowany czujnikiem termicznym kontrolującym wychłodzenie grzałek i ew. styki NC przekaźnika termicznego silnika (szeregowo). Styczniki grzałek sterowane będą poprzez wyłączniki zasilane poprzez styki NO stycznika silnika i czujnika przepływu oraz styki NC czujnika przegrzania.Cały obwód powinien być zasilony poprzez bezpiecznik.
    To najprostsze rozwiązanie sterowania za pomocą wyłączników, do sterowania przyciskami potrzebny byłby dodatkowy przekaźnik.
  • Poziom 15  
    niutat napisał:
    w obwodzie sterowania stycznika wentylatora będzie wyłącznik bocznikowany czujnikiem termicznym

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym wyłącznikem bocznikowym. Narysowałem schemat tak jak mi doradziłeś ale nie wiem jak narysować ten wyłącznik bocznikowany.
  • Poziom 16  
    bocznikowany to znaczy że wyłacznik będzie miał swój styk podłączony równolegle do styku termika kontrolujacego wychłodzenie grzałek i te 2 razem szeregowo ze stykiem termika silnika wentylatora :] uff..
  • Poziom 15  
    No w końcu to narysowałem.

Dzięki za pomoc :)