Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Na co wymienić głośnik niskotonowy10MA250C8?

tomek_wifi 19 Dec 2009 19:23 1209 9
    tomek_wifi
    Level 11  
    Na co wymienić głośnik niskotonowy10MA250C8? jaki lepszy zamiennik ponieważ jeden zaczął charczeć, są bardzo kiepskiej jakości... jaki zamiennik polecacie? obudowa to Olympus 230
    tomek_wifi
    Level 11  
    nikt mi nie doradzi?
    nitros66
    Level 26  
    Czy to były oryginalne kolumny, czy paczki uzupełnione tym głośnikiem. Osobiście pierwszy raz słyszę o tym głośniku, podaj jego podstawowe parametry ( impedancje, spl, średnice ) Podaj wymiary obudowy, i tuneli br. W jakich pieniądzach ma być ten zamiennik. Od razu dodam, że zmienić trzeba będzie także ten w drugiej kolumnie, bo po jego zmianie kolumna będzie grała inaczej od "oryginalnej"
    tomek_wifi
    Level 11  
    głośnik to icoon 25cm Częstotliwość rezonansowa F0 : 35 Hz Pasmo przenoszenia : 35 - 4*0 Hz Moc : 2* W Efektywność: 92 dB, obudowy oryginalne zmieniony jedynie wysokotonowy na tonsilowski, wymiarów bass reflexów i obudowy w litrach nieznam
    nitros66
    Level 26  
    Zmierz średnicę i długość otworów BR - nawet taśmą i mi je podaj. Jeśli nie możesz kupić takiego samego głośnika trzeba będzie wybrać model "zastępczy" czyli taki, który zagra dobrze w gotowej już obudowie. Musisz wiedzieć, że obudowy robi się do konkretnego głośnika, a nie głośniki do obudowy :!: Jaką masz tam zwrotnice ( czy w ogóle ona tam jest bo różne opinie chodziły w sieci o zestawach Audiomega - musisz wiedzieć że firmą o dobrej renomie to ona nie jest ). Wymieniłeś głośniki wysokotonowe na tonsilowskie - jakie konkretnie? Do jakiej kwoty miałyby być owe zamienniki?
    tomek_wifi
    Level 11  
    długość BR to 12,5cm, średnica 3cm, zwrotnice są lecz jakie nie wiem nie mają oznaczeń żadnych, wysokotonowe zmieniłem na GDWK 9/80 [8 Ω]
    Obudowy są dość solidnie wykonane, może zastosować jakieś STX'y ?
    Zamienniki myśle że tak do 150-200zł max
    nitros66
    Level 26  
    Ciężko dopasować coś konkretnego. Moim zdaniem najlepszym wyjściem będzie Tonsil GDN 25/60/1 ( montowany w Alton/Mildton 70/80. Dodatkowo masz już kopułki 9/80 więc wyposaż się jeszcze w zwrotnice od tych kolumn. W źródłach do których się dogrzebałem znalazłem że średniotonowiec to głośnik Hanssen - czyli podróbka Tonsila GDM 12/60. Obudowa w prawdzie jest odrobinę mniejsza i niżej strojona ale zawsze możesz ją dostroić na słuch zmieniając długość tuneli BR. Inną ( tańszą ) opcją będzie Alphard LW 100 8ohm - wprawdzie jest to głośnik samochodowy ale w takiej małej obudowie powinien dość sprawnie pracować ( nieco bas będzie przeciągał w niższych rejestrach - robiłem podstawowe symulacje; zakładam, że parametry podane w sieci były prawdziwe ). STX raczej odpada bo to za mała obudowa na modele 25cm. Sprawdź czy głośnik średniotonowy pracuje w oddzielnej komorze . Jeśli dzieli ją z niskotonowym głośnikiem to dorób mu oddzielną komorę - około 3litry pojemności żeby miała. To samo dotyczy wytłumienia. Jeśli kolumna nie jest wytłumiona wyłuz ją materiałem tłumiącym. Jeżeli nie stać Cię na profesjonalną watolinę/gąbkę użyj zwykłej wełny mineralnej do ocieplania poddaszy. Tyle ode mnie. Może inni forumowicze coś ciekawszego podpowiedzą.
    tomek_wifi
    Level 11  
    dzięki wielkie, komora nie jest dzielona a tłumienie na tylnej ściance, myślę, że tonsile lepiej zagrają, w alphardy nie wierze juz raz sie nadziałem na "gówniane" głośniki i teraz muszę je zmieniać, średniotonowca też zmienie i zwrotnice jak radzisz od Alton 70 posiadam 2 niekompletne może da sie cos z tego poskładac
    nitros66
    Level 26  
    Osobiście miałem przez kilka lat Alton 70 ale już ich nie mam. W sieci powinny być gotowe schematy zwrotnicy. Poszukaj i skompletuj posiadane części zwrotnic. Pozostanie jeszcze kwestia potencjometrów, ale jeśli dobrze pamiętam kolega Qwerty_07 modyfikował kiedyś tą zwrotnicę zastępując je odpowiednimi rezystorami. Spróbuj napisać na PW do niego, może udzieli Ci konkretniejszych informacji.