Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik jedno fazowy małej mocy - stopień wyjściowy.

19 Gru 2009 21:41 7211 9
  • Poziom 27  
    Chciał bym zbudować sobie falownik jednofazowy o mocy ok 0,5KW. Chodzi mi o jakiś sprawdzony schemat stopnia końcowego - główny problem to wybór tranzystorów i sterowania nimi ale też emisja zakłóceń do sieci (jakieś filtry itp) Ogólnie sterowanie planuję zrobić na atmega8 (tani i powinien wystarczyć z zapasem) a zastosowanie to regulacja silnika indukcyjnego od wentylatora okapu. Jaką częstotliwość pwm można by zastosować i w jakich granicach zmieniać częstotliwość przebiegu wyjściowego aby nie uszkodzić silnika?
  • Specjalista Automatyk
    Jeśli chodzi o falowniki małej mocy o zasilaniu jednofazowym (na wyjściu wytwarza 3 fazy po 230V - proponuję stronkę http://www.zawex.pl/sklep/?p=p_15&sName=falowniki-serii-ic5-1f Ceny nie są zbyt wygórowane. Chyba, że chodzi o to, żeby zrobić falownik do silnika jednofazowego. Jeśli jest to możliwe - proszę o informację - wg mnie jeszcze nikt tego nie dokonał.
  • Poziom 29  
    edwaku napisał:
    Chyba, że chodzi o to, żeby zrobić falownik do silnika jednofazowego. Jeśli jest to możliwe - proszę o informację - wg mnie jeszcze nikt tego nie dokonał.

Falownik do silnika jednofazowego
  • Poziom 27  
    Tak rzeczywiście chodzi o falownik do silnika 1 fazowego ale nie kupić tylko zrobić. Jakie są potencjalne trudności w budowie takiego falownika.
  • Spec od Falowników
    Wentylator jednofazowy dobrze reguluje się zwykłym ściemniaczem. Chcesz robić falownik - twoja sprawa.
  • Poziom 26  
    bonanza napisał:
    Wentylator jednofazowy dobrze reguluje się zwykłym ściemniaczem. Chcesz robić falownik - twoja sprawa.

Kolega sie myli,jeśli mówimy o jakimś rozsądnym zakresie regulacji obrotów wentylatora to trzeba zakupić wentylator z silnikiem przystosowanym do zmian obrotów z regulatorem to nie jest falownik ,ale też zwykły ściemniacz też nie.Wystarczy wejść na stronę producentów wentylatorów ,tam są wentylatory bez regulacji i o podobnych parametrach z regulacją.Prosze zgadnąć które sporo droższe.
  • Spec od Falowników
    Nie mylę się, to kolega się myli :!: Tydzień temu uruchamiałem baterię 20-watowych chińskich wiatraczków na łożyskach kulkowych za pomocą seryjnych ściemniaczy z aukcji - żadnych przeróbek, regulacja praktycznie od kilku obr/sek do max. Identyczne rozwiązanie stosuje niemiecka firma - producent maszyn drukarskich.
    Są to silniczki o rząd mniejsze od stosowanych w okapach, ale bez obawy, triak wytrzyma.
  • Poziom 27  
    ale są to silniczki :
    a- komutatorowe szczotkowe
    b- klatkowe , takie jak w starych polskich suszarkach do włosów lub gramofonach
    c- indukcyjne z dodatkowym kondensatorem
    Komutatorowe rzeczywiście dobrze się regulują ściemniaczem ale te pozostałe mogą mieć problemy z prawidłowa pracą
  • Spec od Falowników
    Są to wentylatory sunonki 120x120mm. A jak ty lepiej wiesz, to rób jak chcesz.
  • Poziom 27  
    Dziś zrobiłem pierwsze próby z falownikiem. Napisałem prosty program sterujący generatorem pwm procesora atmeg8 wg wartości sin z tabelki dla 256 punktów na okres. Po podłączeniu do wyjścia pwm prostego filtru z kondensatora i rezystora przebieg przypomina sinusoidę. Niestety po podłączeniu tego do pół mostka na wyjściu jest sporo śmiecia. Czy wystarczy podłączyć tam silnik i będzie ok. Czy to nie będzie wielki siewnik? Jak zrobić filtr przebiegu wyjściowego tak aby to co przychodzi na silnik nie było podobne do wszystkiego poza sinusem.

Falownik jedno fazowy małej mocy - stopień wyjściowy.

Czy taki stopień wyjściowy ma szansę działać - tzn dzielnik pojemnościowy na dużych elektrolitach + pół mostek. Przy zastosowaniu pełnego mostka napięcie między szczytowe sięgnęło by 600V co mogło by uszkodzić silnik.
    Sprawa nr2 jak najlepiej regulować amplitudę napięcia - jakaś przetwornica step down na wejściu? stabilizator na tyrystorze?