Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie Silnikami CD rom wykorzystując cały CD-rom

19 Gru 2009 22:38 1871 3
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie.

Mam takie pytanie.Mianowicie posiadam dobrą stacje CD-rom 8x...jak już się pewnie domyślacie chodzi mi o sterowanie silnikami krokowymi.

Wszyscy pisza o sterowaniu za pomocą driverów UNL2003 albo innymi skomplikowanymi rzeczami.JA pytam.Skoro silnik krokowy kręci się w stacji i nie potrzebuje podłączenia kabla sterującego do komputera(wystarczy tylko zasilanie) to napewno można nim sterowac bez żadnych kontrolerów.Moje pytanie.Czy można sterowac silnikiem korzystając tylko z CD-rom z płytką drukowaną itp, i 2 praktyczniejsze-Czy mozna sterowac ruchami silników krokowych z poziomu komputera które są w module cd-rom.Ja paski z płytki do silnika moge sobie wydłużyc.Na przykładzie: mam podłączony napęd(rozebrany) z wydłużonym paskiem( załózmy 2m) silnika krokowego od napędu płyty podłączony do żaluzji.I teraz.Czy mozna komendą z komputera kazac mu wykonac załóżmy 8 obrotów w lewo.Pamiętajcie że nie zależy mi na układach sterujących tylko na wykorzystaniu całego cd-rom(płytki i silników do niej podłączonych) podłączonego do zasilania i komputera(paskiem sterującym) i sterowanie nimi za pomocą jakiegos programu lub czegoś innego.Chocby z poziomu konsoli(wiersza polecen)

Czekam na ciekawe propozycjie i rozwiązanie problemu... ;)

Pozdrawiam Kamil

Jeśli zły poddział to przepraszam ;/
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 33  
    Nie da się sterować silnikami CDROM wykorzystując pojedyncze obroty przy pomocy komputera. Przynajmniej przy standardowym podłączeniu przez taśmę do płyty głównej. Silnik kontroluje elektronika napędu. Komputer co najwyżej może zwolnić obroty, ale nie odliczy poszczególnych obrotów. Poza tym taki silnik jak od CDROM nie nadaje się do takiej pracy jak chcesz. Tak więc mówiąc krótko kombinowanie z tym nie ma sensu.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Było by to wykonalne gdybyś miał szczegółowe schematy całego CDromu wraz z kodem z kostek programowalnych ( czyli pewnie kilku). No a potem kilka dni ślęczenia żeby rozgryźć co poeta miał na myśli i kilka kolejnych żeby napisać jakiś interface, o ile to tak można nazwać. I wątpie żeby udało się sterowac z poziomu komputera, chyba że po przeprogramowaniu kostek... kolejne kilka dni jeśli jest sie wprawionym... powodzenia... Nie prościej pójść do sklepu elektronicznego kupić silniczek i troche śmieci do sterownika, którego schematy walają sie po necie i czasopismach? Ale pomysł ambitny :D
  • Poziom 11  
    No to widze że lipa...A powiedzcie mi czy ten schemat z wykorzystaniem UNL2003 jest dobry ?Warto go zrobic ?