Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny, wejście 5.1 ch. jak sterować siłą głosu?

pabloo11 19 Gru 2009 22:46 2756 7
  • #1 19 Gru 2009 22:46
    pabloo11
    Poziom 8  

Witam. :)
    Posiadam subwoofer aktywny, posiada on tylko jedno wejście 5.1 ch, jak na zdjęciu.
    "rozgryzłem" który pin do czego :D , tylko jest problem jak sterować siłą głosu gdyż oryginalnie można było to robić przez dvd a ja owego nie posiadam.

0 7
  • #2 09 Sty 2010 12:19
    konrad0416
    Poziom 9  

Nie da sie ... posiadam owy Subwoofer i mam takie zapytanie czy da sie go podłączyć do kompa tak aby działał w systemie 5.1 ?

0
  • #3 14 Sty 2010 16:14
    pabloo11
    Poziom 8  

Witam.
    Można podłączyć do komputera w systemie 5.1.
    Uciąłem jedną stronę przewodu sygnałowego i przylutowałem do gniazd 6 RCA ze starego DVD :D patrz foto. Wszystkie kanały działają tylko pozostaje problem ze sterowaniem siłą głosu :cry:(po podłączeniu zestawu wszystko jest wysterowane na maksymalną głośność) ja narazie steruje pokrętłem na klawiaturze.

pytanie do kolegi konrad0416 : czy wiesz jakiej mocy mogą być podłączone głośniki satelitarne i centralny do tego subwoofera?

0
  • #4 16 Sty 2010 08:46
    konrad0416
    Poziom 9  

Dzięki :D a mógłbyś mi napisać który kanał jest który .. ??? Dzięki z góry... Obecnie mam podłączone 50W 6 Ω x5

0
  • #5 16 Sty 2010 09:36
    pabloo11
    Poziom 8  

Witam.
    U mnie wygląda to tak :
    brązowy ------------masa
    niebieski ----------- sub
    pomarańczowy ------center
    żółty ----------------front lewy
    szary ---------------front prawy
    zielony -------------tył prawy
    fioletowy -----------tył lewy

czerwony ------ +9v (sygnał do włączenia subwoofera)
    czarny -------- (?) :D

0
  • #6 16 Sty 2010 10:03
    Volt
    Poziom 26  

Musiał byś założyć na tym kablu 3 potencjometry stereo do regulacji głośności.

0
  • #7 16 Sty 2010 10:17
    pabloo11
    Poziom 8  

Właśnie o tym samym myślałem. :D

0
  • #8 18 Sty 2010 00:36
    adambyw
    Moderator Akustyka

Rozwiązań jest kilka. Najprostszy to właśnie potencjometry. Niestety potencjometry 6 kanałowe są raczej nie osiągalne. I trzeba kombinować.

Kolejne wymagają zrobienia aktywnej elektroniki.
    Drugi to układ VCA - czyli wzmacniacz sterowany napięciowo. np niezłej firmy THAT W tedy jednym potencjometrem mono, podajesz napięcie na kilka układów, a one zajmują się resztą.

Można zrobić układ na wzmacniaczach operacyjnych sterowany napięciowo, z tranzystorem bodajże mosfet. Gdzieś mam schemat w jakiejś starszej książce. Z tym że układ jest dość mocno rozbudowany.

Są układy - elektroniczny potencjometr, i za pomocą przycisków zmniejsza i zwiększa się rezystancję. Jednym przyciskiem możesz sterować kilka takich układów.

No i full wypas, czyli mikroprocesor sterujący przez I2C elektronicznymi potencjometrami. można sobie porobić sporo bajerów tylko trzeba mieć troszkę pojęcia o mikroprocesorach. Są potencjometry 6 kanałowe jak np AD5206, to wystarczy jeden scalak.

0