Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł elektryczny - jaki bezpiecznik?

alebum 20 Gru 2009 00:28 1872 5
  • #1 20 Gru 2009 00:28
    alebum
    Poziom 8  

Witam.
    Mam zainstalowany kocioł elektryczny Kospel, 15kW, a do niego bezpiecznik B16, który mi "wywala" przy próbie mocniejszego grzania.

Przypuszczam, że wywala, bo jest za słaby, ale nie wiem, na jaki bezpiecznik mogę go wymienić - dlatego baaardzo proszę o pomoc (zimno za oknem, dobrze by było pogrzać mocniej...)

Z góry dziękuję za pomoc

0 5
  • #2 20 Gru 2009 00:54
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Nie przeczytałeś DTR-ki kotła która mówi: In=3 x 21,7A ?

Dodano po 3 [minuty]:

alebum napisał:
    ...Przypuszczam, że wywala, bo jest za słaby, ale nie wiem, na jaki bezpiecznik mogę go wymienić ...

My też nie wiemy jaką masz instalację.

0
  • #3 20 Gru 2009 17:29
    paweł1968
    Poziom 15  

Witam!
    Popieram odpowiedż kolegi ''sq9jjh''. Przede wszystkim przed zakupem kotła i nie tylko najlepiej sprawdzić instalację jakie obciążenie można podłączyć . Wymiana zabezpieczenia na większe wiąże się z wymianą instalacji.

Dodano po 3 [minuty]:

Zakładając że istniejące zabezpieczenie B16 jest odpowiednio dobrane do istniejącej instalacji .

0
  • #4 22 Gru 2009 12:12
    waldekel
    Poziom 28  

Wszystko napisane w tej tabelce. W swojej instrukcji na pewno posiadasz podobną. Jak wynika z tabelki zabezpieczenie powinno wynosić 25A i bezpiecznik o charakterystyce B.

0
  • #5 22 Gru 2009 13:28
    retrofood
    Moderator

waldekel napisał:
    Wszystko napisane w tej tabelce. W swojej instrukcji na pewno posiadasz podobną. Jak wynika z tabelki zabezpieczenie powinno wynosić 25A i bezpiecznik o charakterystyce B.

Dodam tylko, że oczywiście chodzi o zabezpieczenie tego konkretnego obwodu. A więc zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być odpowiednio wyższe, aby instalacja w ogóle dała się eksploatować.

0
  • #6 22 Gru 2009 14:29
    waldekel
    Poziom 28  

Tak, zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być odpowiednio wyższe, a co najmniej 25A. Selektywności i tak nie da się zapewnić. Jeśli będą kłopoty to myślę, że jakoś problem da się rozwiązać. Ale o tym dopiero, jak się wypowie zainteresowany.

0